Reklama

Aspekty

Będą zbiórki i koncerty charytatywne na odbudowę zniszczonej przez pożar katedry

Zbiórki pieniędzy i koncerty charytatywne na rzecz ratowania po pożarze katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zapowiedział to podczas wtorkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim prezydent Gorzowa Wielkopolskiego Jacek Wójcicki.

[ TEMATY ]

katedra

Gorzów Wielkopolski

Urząd Miasta Gorzowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ten pożar katedry, to wydarzenie, które dotknęło nasze miasto jest dla nas wszystkich ważną lekcją, a lekcję trzeba odrobić – mówił prezydent Wójcicki na spotkaniu z dziennikarzami, zapewniając, że urzędnicy są już gotowi aby pozyskiwać pieniądze na odbudowę katedry. Prezydent powiedział że z całej Polski i z zagranicy płyną zapewnienia o chęci wsparcia i pomocy przy ratowaniu obiektu sakralnego.

Natomiast architekt Dariusz Górny, stwierdził, że lada dzień rozmawiać będą lokalni architekci na temat współudziału w projektowaniu. Powiedział także, że zaapelował do ludzi z różnych branż o włączenie się do wspólnej akcji ratowania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Już pojawili się konstruktorzy, bardzo doświadczeni inżynierowie – zapewniał architekt. - Będziemy myśleć jak zrobić to w jak najszybszym terminie przy szczególnym zwracaniu uwagi na to, że jest to obiekt zabytkowy więc prace muszą być wykonane przez osoby, które mają doskonałe doświadczenie zawodowe. Na pewno pracochłonne są zadania przygotowawcze, prace zabezpieczające, oceny ekspertyz – podkreślił architekt Górny.

Prezydent Wójcicki powiedział, że również artyści, którzy mieli koncertować podczas Dni Gorzowa Wielkopolskiego 1 i 2 lipca, a ze względu na pożar katedry nie wystąpili, teraz zagrają nieodpłatnie. Cena biletów wyniesie 25 zł. Dwa charytatywne koncerty „Razem dla katedry” odbędą się 14 i 15 lipca w amfiteatrze. Wystąpią w nich m.in. Maryla Rodowicz i Zespół „Bajm”.

Koncerty dedykowane będą tym, którzy brali udział w akcji ratowania gorzowskiej fary. Zgłaszają się także inne zespoły, które chcą wystąpić charytatywnie. Wpływy z biletów przeznaczone zostaną na odbudowę katedry.

- Wspólnie z ordynariuszem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Tadeuszem Lityńskim podjęliśmy decyzję, że będzie konto uruchomione przez kurię biskupią, przeznaczone na wsparcie odbudowy – powiedział prezydent Gorzowa, zapewniając, że numer konta będzie rozpowszechniony na internetowych stronach miejskich.

Reklama

Architekt Górny zapytany o stan organów, zapewnił, że będą uratowane ponieważ nie uległy silnemu zniszczeniu, dlatego w jak najszybszym terminie trzeba je wysuszać.

Natomiast proboszcz katedry ks. dr Zbigniew Kobus w rozmowie z KAI powiedział, że trzeba poczekać na opinię organmistrza, który już był gotów instrument obejrzeć ale w pierwszym rzędzie strażacy wpuszczali innych specjalistów. Zatem nie ma jeszcze opinii na ich temat. Na pewno organy nie są zniszczone przez ogień, tylko przez wodę, która spowodowała m.in. napuchnięcie miechów, wkrada się także pleśń. Organmistrz Adam Olejnik z Sulechowa czeka na sygnał służb kiedy będzie mógł wejść na chór i ocenić stan zabytkowych organów – powiedział proboszcz.

Ks. Kobus oznajmił, że pierwszą wpłatę na wsparcie katedry dostarczyli dziś przedstawiciele Oddziału Gorzowskiego Towarzystwa Historycznego, którego prezesem jest prof. Paweł Leszczyński. W rozmowie z KAI prof. Leszczyński powiedział, że ma nadzieję, że będziemy świadkami powstających oddolnych inicjatyw, które nie tylko wspierać będą nasz gorzowski kościół ale podejmą działania w zakresie wspierania wszystkich zabytkowych katedr, bo właśnie one wymagają nieustannego nadzoru i pieczy.

Do zbiórki pieniędzy na gorzowską matkę kościołów włączyły się dzieci. „To taka oddolna inicjatywa” – powiedziała Agata Nędza, która z piątką swoich dzieci i mieszkających po sąsiedzku zorganizowała zbiórkę pieniędzy na deptaku niedaleko katedry.

Kobieta mieszka na osiedlu Staszica, położonym na jednym z gorzowskich wzgórz, obserwowała z rodziną pożar kościoła, który wybuchł 1 lipca. Od wczoraj ze swoimi pociechami i ich kolegami i koleżankami kwestują na rzecz katedry. Dzieci nawołują: „Kupujcie babeczki razem odbudujemy katedrę”. Na upieczonych wspólnie z mamą babeczkach umieszczone są kolorowe wycinanki w formie katedry. Na jutro przygotowują koncert muzyczny z nadzieja, że więcej dzieci z osiedla dołączy do wspólnej akcji. Po zakończonej zbiórce pieniądze trafią do parafii katedralnej – twierdzi pani Agata Nędza.

Reklama

Pieniądze już można wpłacać na konto: 81 1020 1954 0000 7602 0101 3754 (rachunek diecezji zielonogórsko-gorzowskiej) lub 25 1020 1954 0000 7102 0069 8399 (rachunek gorzowskiej parafii katedralnej). W tytule przelewu należy umieścić dopisek „Katedra”.

Katedra wybudowana została w XIII w. Jest symbolem Gorzowa. Z okazji 750-lecia miasta wizerunek katedry znalazł się na widokówkach, znaczkach i monetach. Katedrę nawiedził w 1997 r. Jan Paweł II i modlił się przy grobie Sł. Bożego bp. Wilhelma Pluty.

2017-07-05 06:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U progu Wielkiego Postu, u progu Wielkiej Obietnicy

- Za chwilę będziemy przypominali sobie słowa: „prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Tak twardo brzmią one w naszych uszach, trochę „złagodzone” słowami z Ewangelii: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Ale od prochu się nie ucieknie. Ten popiół którym się posypujemy, jest bardzo konkretny i widzialny i dotykalny i przypomina kondycję człowieka, zasygnalizowaną w Księdze Rodzaju. Słowa te przypominają że jesteśmy śmiertelni i grzeszni – mówił Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski podczas Mszy św. odprawianej w Środę Popielcową w katedrze.

Zgromadzonych, zachęcał do zapoznania się z tegorocznym Orędziem Papieża Franciszka na Wielki Post, a sam zwrócił w nim uwagę na słowa, które mówią o ludzkiej wędrówce: „Jeśli brakuje nam nadziei to wędrujemy przez życie jak przez pustkowie, bez ziemi obiecanej, do której moglibyśmy wspólnie dążyć” (Z Orędzia pp Franciszka na Wieli Post 2024).

CZYTAJ DALEJ

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

W miesiącu maju częściej niż w innych miesiącach zwracamy uwagę „na łąki umajone” i całe piękno przyrody. Gromadzimy się także przy przydrożnych kapliczkach, aby czcić Maryję i śpiewać majówki. W tym pięknym miesiącu wspominamy również bardzo ważną postać w historii Kościoła, jaką niewątpliwie jest św. Izydor zwany Oraczem, patron rolników.
Ten Hiszpan z dwunastego stulecia (zmarł 15 maja w 1130 r.) dał przykład świętości życia już od najmłodszych lat. Wychowywany został w pobożnej atmosferze swojego rodzinnego domu, w którym panowało ubóstwo. Jako spadek po swoich rodzicach otrzymać miał jedynie pług. Zapamiętał również słowa, które powtarzano w domu: „Módl się i pracuj, a dopomoże ci Bóg”. Przekazy o życiu Świętego wspominają, iż dom rodzinny świętego Oracza padł ofiarą najazdu Maurów i Izydor zmuszony był przenieść się na wieś. Tu, aby zarobić na chleb, pracował u sąsiada. Ktoś „życzliwy” doniósł, że nie wypełnia on należycie swoich obowiązków, oddając się za to „nadmiernym” modlitwom i „próżnej” medytacji. Jakież było zdumienie chlebodawcy Izydora, gdy ujrzał go pogrążonego w modlitwie, podczas gdy pracę wykonywały za niego tajemnicze postaci - mówiono, iż były to anioły. Po zakończonej modlitwie Izydor pracowicie orał i w tajemniczy sposób zawsze wykonywał zaplanowane na dzień prace polowe. Pobożna postawa świętego rolnika i jego gorliwa praca powodowały zawiść u innych pracowników. Jednak z czasem, będąc świadkami jego świętego życia, zmienili nastawienie i obdarzyli go szacunkiem. Ta postawa świętości wzbudziła również u Juana Vargasa (gospodarza, u którego Izydor pracował) podziw. Przyszły święty ożenił się ze świątobliwą Marią Torribą, która po śmierci (ok. 1175 r.) cieszyła się wielkim kultem u Hiszpanów. Po śmierci męża Maria oddawała się praktykom ascetycznym jako pustelnica; miała wielkie nabożeństwo do Najświętszej Marii Panny. W 1615 r. jej doczesne szczątki przeniesiono do Torrelaguna. Św. Izydor po swojej śmierci ukazać się miał hiszpańskiemu władcy Alfonsowi Kastylijskiemu, który dzięki jego pomocy zwyciężył Maurów w 1212 r. pod Las Navas de Tolosa. Kiedy król, wracając z wojennej wyprawy, zapragnął oddać cześć relikwiom Świętego, otworzono przed nim sarkofag Izydora, a król zdumiony oznajmił, że właśnie tego ubogiego rolnika widział, jak wskazuje jego wojskom drogę...
Izydor znany był z wielu różnych cudów, których dokonywać miał mocą swojej modlitwy. Po śmierci Izydora, po upływie czterdziestu lat, kiedy otwarto jego grób, okazało się, że jego zwłoki są w stanie nienaruszonym. Przeniesiono je wówczas do madryckiego kościoła. W siedemnastym stuleciu jezuici wybudowali w Madrycie barokową bazylikę pod jego wezwaniem, mieszczącą jego relikwie. Wśród licznych legend pojawiają się przekazy mówiące o uratowaniu barana porwanego przez wilka, oraz o powstrzymaniu suszy. Izydor miał niezwykły dar godzenia zwaśnionych sąsiadów; z ubogimi dzielił się nawet najskromniejszym posiłkiem. Dzięki modlitwom Izydora i jego żony uratował się ich syn, który nieszczęśliwie wpadł do studni, a którego nadzwyczajny strumień wody wyrzucił ponownie na powierzchnię. Piękna i nostalgiczna legenda, mówiąca o tragedii Vargasa, któremu umarła córeczka, wspomina, iż dzięki modlitwie wzruszonego tragedią Izydora, dziewczyna odzyskała życie, a świadkami tego niezwykłego wydarzenia było wielu ludzi. Za sprawą św. Izydora zdrowie odzyskać miał król hiszpański Filip III, który w dowód wdzięczności ufundował nowy relikwiarz na szczątki Świętego.
W Polsce kult św. Izydora rozprzestrzenił się na dobre w siedemnastym stuleciu. Szerzyli go głównie jezuici, mający przecież hiszpańskie korzenie. Izydor został obrany patronem rolników. W Polsce powstawały również liczne bractwa - konfraternie, którym patronował, np. w Kłobucku - obdarzone w siedemnastym stuleciu przez papieża Urbana VIII szeregiem odpustów. To właśnie dzięki jezuitom do Łańcuta dotarł kult Izydora, czego materialnym śladem jest dzisiaj piękny, zabytkowy witraż z dziewiętnastego stulecia z Wiednia, przedstawiający modlącego się podczas prac polowych Izydora. Do łańcuckiego kościoła farnego przychodzili więc przed wojną rolnicy z okolicznych miejscowości (które nie miały wówczas swoich kościołów parafialnych), modląc się do św. Izydora o pomyślność podczas prac polowych i o obfite plony. Ciekawą figurę św. Izydora wspierającego się na łopacie znajdziemy w Bazylice Kolegiackiej w Przeworsku w jednym z bocznych ołtarzy (narzędzia rolnicze to najczęstsze atrybuty św. Izydora, przedstawianego również podczas modlitwy do krucyfiksu i z orzącymi aniołami). W 1848 r. w Wielkopolsce o wolność z pruskim zaborcą walczyli chłopi, niosąc jego podobiznę na sztandarach. W 1622 r. papież Grzegorz XV wyniósł go na ołtarze jako świętego.

CZYTAJ DALEJ

Pianiści z całego świata zagrają w Kłodzku

2024-05-15 16:35

stevepb/pixabay.com

Fani muzyki klasycznej będą zachwyceni rozpoczynającym się XXVI Kłodzkim Konkursem Pianistycznym, który po raz pierwszy będzie miał rangę międzynarodową i dlatego będzie to też - I International Kłodzko Piano Competition. Klasyka łączy się z nowoczesnością, bo utwory muzyczne będą do słuchania zarówno stacjonarnie jak i online.

Ten międzynarodowy konkurs pianistyczny odbędzie się w 17-18 maja 2024 roku. Konkurs odbywać się będzie na dwóch płaszczyznach – stacjonarnej na Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Kłodzku oraz online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję