Reklama

Zespół Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim przyjął imię Jana Pawła II

Losy Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim w okresie 30 lat przedstawiały się bardzo różnie. Był to czas zmian i w szkolnictwie polskim, i w historii Zespołu Szkół Specjalnych. Do roku 1970 w Sokołowie Podlaskim nie było szkoły dla dzieci niepełnosprawnych. Dzieci te uczęszczały do szkół podstawowych, część z nich pozostawała w domach rodzinnych nie realizując obowiązku szkolnego.

Niedziela podlaska 27/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

1 września 1970 r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej podjęło uchwałę o powołaniu Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 5 w Sokołowie Podlaskim. Zgodnie z postanowieniem nowo utworzona szkoła objęła swoją opieką dzieci niepełnosprawne z terenu miasta i powiatu sokołowskiego. Dyrektorem szkoły został Adam Talacha. 1 września 1970 r. w nowo powstałej szkole rozpoczęło naukę 64 uczniów i czterech nauczycieli: Adam Talacha, Barbara Kapusta, Wiesława Żochowska i Roman Lecyk. Wkrótce liczba nauczycieli zwiększyła się do 10 osób.
Przez pierwszy rok uczniowie uczyli się w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Polnej, a następnie kontynuowali naukę w salach Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Repkowskiej. Nauka odbywała się w kilku salach lekcyjnych, było bardzo ciasno. Korytarz wykorzystywany był na świetlicę, salę gimnastyczną bądź salę lekcyjną.
W roku szkolnym 1978/1979 szkoła została ponownie przeniesiona do adaptowanego budynku przy ul. Bohaterów Chodakowa (dawna nazwa, a obecnie - Długa). W nowym budynku warunki lokalowe nadal były trudne. W latach 1970-1982 w Szkole Specjalnej uczyło się w zależności od roku szkolnego, od 64 do 117 uczniów. Większość uczniów to chłopcy, którzy dojeżdżali do szkoły z dużych odległości, z całego powiatu sokołowskiego.
W 1981 r. część uczniów mieszkających najdalej od szkoły lub pochodzących z rodzin niewydolnych wychowawczo objęto opieką internacką - grupa internacka powstała w internacie Technikum Rolniczego.
Pomimo ciężkich warunków pracy i nauki w szkole działały: chór szkolny, klub sportowy, świetlica szkolna, koła zainteresowań: recytatorskie, plastyczne, techniczne, krawieckie, fotograficzne, krajoznawczo-turystyczne. Prężnie działała i rozwijała się drużyna Związku Harcerstwa Polskiego „Nieprzetartego szlaku” - była to najlepiej działająca drużyna harcerska „Nieprzetartego szlaku” w ówczesnym województwie siedleckim.
W 1973 r. powstała pierwsza klasa zawodowa, kierunek - kucharz żywienia zbiorowego (dla dziewcząt) i mechanik pojazdowy (dla chłopców). W latach następnych utworzono klasę: budowlaną - kierunek murarz, stolarz, monter instalacji sanitarnej - na potrzeby Przedsięiorstwa Budownictwa Komunalnego; chemiczną - sterowniczy procesów chemicznych - przygotowującą do pracy w Spółdzielni Inwalidów „Chegos”; ogrodnik terenów zieleni - uczniowie praktykę i pracę mieli zapewnioną w Przedsiębiorstwie Usług Inżynieryjno-Komunalnych.
Uczniowie szkoły objęci byli dożywianiem. Korzystali ze stołówek szkół, w budynkach których uczyli się. W latach 1978-1985 prowadzono własną stołówkę, z której usług korzystała młodzież i nauczyciele Liceum Ogólnokształcącego. Uczniowie klas zawodowych mieszkali w internacie Technikum Rolniczego, ponieważ byli mieszkańcami sąsiednich powiatów Węgrowa, Siedlec, a nawet Łosic.
Rok szkolny 1982/1983 przyniósł zmiany na stanowisku dyrektora szkoły - dyrektorem Szkoły Podstawowej Specjalnej został Jerzy Marchel, który objął stanowisko z dniem 1 sierpnia 1982 r. Warunki lokalowe szkoły nie uległy jednak zmianie, natomiast pogarszający się z roku na rok stan techniczny budynku przy ul. Bohaterów Chodakowa, stanowił zagrożenie dla życia osób w nim przebywających. Dzięki staraniom dyrektora, 23 grudnia 1985 r. Szkoła Specjalna została przeniesiona i rozpoczęła pracę w wydzielonej części budynku internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Sokołowie Podlaskim przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 24/A.
15 małych pokoi internackich zostało przeznaczonych na sale lekcyjne, pracownie techniczne, świetlicę, salę gimnastyczną, bibliotekę, gabinet lekarski, gabinet logopedyczny.
1 września 1999 r. powołany został Zespół Szkół Specjalnych składający się ze szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły zawodowej.
Dyrektorzy i Rada Pedagogiczna przez wszystkie lata istnienia Szkoły Specjalnej współpracowali z władzami miasta i powiatu oraz przedsiębiorstwami z terenu Sokołowa przez włączenie uczniów do prac na rzecz miasta, zakładów pracy oraz kształcąc tym zakładom wykwalifikowanych pracowników.
W roku szkolnym 2000/2001 szkoła istniała już 30 lat. 30-lecie jej istnienia obchodzono hucznie już z nowym dyrektorem - Joanną Kaniuk.
16 października 2002 r. uroczyście otwarto nową siedzibę szkoły. Po ponad 30 latach uczniowie i nauczyciele wreszcie znaleźli swój „dom”. Od tej pory uczą się i pracują w nowym i pięknym budynku przy ul. Piłsudskiego 4.
Znacznie zmienił się charakter szkoły, która jeszcze szerzej otworzyła się na współpracę i działanie w środowisku miasta i powiatu. Uczniowie szkoły bardzo często biorą udział w różnorodnych przedsięwzięciach integracyjnych organizowanych wspólnie z innymi szkołami miasta. Ogromne korzyści przynosi szkole współpraca z sokołowskim hufcem Związku Harcerstwa Polskiego. Dzięki pomocy Starostwa Powiatowego i Komendy Hufca ZHP uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych co roku wyjeżdżają na obozy harcerskie na Mazurach, a w Sokołowskim Domu Harcerza odbywa się wiele przedsięwzięć integracyjnych. Szkolny zespół wokalny odnosi wiele sukcesów na różnorodnych przeglądach piosenki. Podobnie dzieje się w przypadku grupy teatralnej. Spektakle wystawiane przez uczniów oceniane są bardzo pozytywnie.
W 2002 r. szkoła została laureatem Mazowieckiego Festiwalu Twórczości Niepełnosprawnych „Radość Tworzenia”. Wielu uczniów szkoły zdobywa czołowe miejsca na zawodach sportowych i rekreacyjnych. Śmiało możemy powiedzieć o nich: „Wy jesteście uśmiechem i nadzieją tej ziemi”. Takie właśnie słowa Jana Pawła II widnieją na nadanym 18 maja br. sztandarze Zespołu Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim. Powyżej znajduje się wizerunek Ojca Świętego obejmującego dziecko. Od dnia swoich 84. urodzin ten wielki Polak jest patronem Zespołu Szkół Specjalnych - Zespołu, który przez 30 lat swojego istnienia przechodził różne koleje losu, ale zawsze był wierny ideałom pracy dla dzieci i z dziećmi.
Uroczysty dzień 18 maja 2004 r. rozpoczął się dla wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli i przyjaciół Mszą św. w kościele św. Jana Bosko, w czasie której słowo Boże wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Dokonał on również poświęcenia ufundowanego przez Radę Powiatu Sokołowskiego sztandaru szkoły, którego oficjalne przekazanie nastąpiło podczas artystycznej części uroczystości, odbywającej się w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Tutaj tylko istniały odpowiednie warunki przedstawienia doskonale przygotowanego autorskiego montażu słowno-muzyczno i multimedialnego. Scenografię stanowiły sięgające chmur szczyty ukochanych przez Ojca Świętego polskich Tatr, a na górskiej polanie płonęło pięknie ognisko.
Przy ognisku doszło do spotkania młodzieży wielu nacji - młodzieży, która z przejęciem wspominała wizyty Jana Pawła II w swoich krajach. Podczas tych wspomnień na telebimie ukazywały się fragmenty filmów z zagranicznych pielgrzymek Papieża. Obejrzeć można było m.in. wspomnienia z Kanady, Brazylii, Indii, Izraela i oczywiście z polskiego Drohiczyna.
Podczas krótkich przerw w programie artystycznym obecny dyrektor szkoły, Marcin Celiński przywitał przybyłych gości, wśród których znaleźli się obok Księdza Biskupa m.in. Stefan Szańkowski - dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Siedlcach, Andrzej Radzikowski - kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach, Zbigniew Sąsiek - dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty, władze powiatu i miasta, byli dyrektorzy placówki oraz cała rzesza wiernych przyjaciół. Dyrektor Celiński zapoznał również wszystkich z historią, której skutkiem było właśnie nadanie imienia szkole. O wyborze patrona zadecydował praktycznie jeden głos, głos wypowiedziany spontanicznie, bez chwili wahania, głos Marcina - ucznia czwartej klasy, który na pytanie „dlaczego Papież?” odpowiedział: „bo on kocha wszystkie dzieci”.
Słuchając opowieści dyrektora Celińskiego i historii szkoły przedstawionej przez jedną z nauczycielek nasunęła się refleksja: Może wreszcie, po tylu latach problemów, tułaczki i niepewnego losu Zespół Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim będzie żył pod opieką swojego Patrona spokojnym szkolnym życiem?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Diecezja Sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Na początku spotkania bp Krzysztof Nitkiewicz zreferował zagadnienia poruszane na ostatnim posiedzeniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Wadowice: 25-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy

2024-06-16 23:24

[ TEMATY ]

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Archidiecezja Krakowska

Byśmy zawsze trzymali się - jak Dzieciątko Jezus - dłoni Maryi i żeby to trzymanie się Jej dłoni było centrum naszego życia, najważniejszym motywem naszego codziennego postępowania - niezależnie co się stanie, wracać do Matki i trzymać się Jej rąk ciągle na nowo - mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy św. w bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach z okazji 25-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której dokonał papież Jan Paweł II.

- Wierzę, że św. Jan Paweł II jest dzisiaj wśród nas i woła wraz z nami: totus Tuus, Maryja - mówił na początku Mszy św. proboszcz ks. Jarosław Żmija. Zaznaczył, że parafia przygotowywała się do jubileuszu przez szereg wydarzeń. Zwrócił uwagę, że dzieci przyniosą do ołtarza własnoręcznie wykonane różańce, a każdy paciorek oznacza dziesiątkę odmówioną w rodzinie. Jako dar ofiarny złożone zostaną także księgi pamiątkowe, które towarzyszyły peregrynacji obrazu Matki Bożej. - Wpisy w tych księgach to wyraz szczerej miłości parafian do Jezusa i Maryi - mówił ks. Jarosław Żmija.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynienie w Domowym Kościele

2024-06-17 17:44

Archiwum prywatne

Domowy Kościół rejonu Wrocław - Południe podsumował rok formacyjny, a podsumowanie tego czasu odbyło się w parafii NSPJezusa w Sulistrowiczkach. Była modlitwa, agapa i wspólne kibicowanie. Do rejonu został przyjęty nowy krąg, któremu towarzyszy bp Maciej Małyga.

Gdy rozmawiałem w latach 70-tych z ks. Blachnickim, on mówił, że w przyszłości, Kościół będzie się rozwijał w małych wspólnotach. Miał rację i tego jesteśmy świadkami, gdy patrzymy na Domowy Kościół i małe wspólnoty, które są przepełnione wiarą - mówi ks. Ryszard Staszak, proboszcz parafii w Sulistrowicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję