Reklama

Niedziela Legnicka

Legnickie Te Deum za 25 lat istnienia diecezji

„Kościół musi być katolicki, czyli powszechny, musi być domem, w którym każdy może się odnaleźć” – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas uroczystej Mszy św. jubileuszowej z racji 25-lecia powstania diecezji legnickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Główne uroczystości odbyły się w uroczystość Zwiastowania Pańskiego o godzinie 11. Mszy świętej w katedrze legnickiej przewodniczył abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański.

Do Legnicy przybył także metropolita wrocławski abp Józef Kupny, kardynał Henryk Gulbinowicz oraz księża biskupi z sąsiednich diecezji. Przy ołtarzu stanął także bp Włodzimierz Juszczak, biskup Eparchii wrocławsko-gdańskiej. Na uroczystość przybyli również biskupi i delegaci biskupów z Czech i Niemiec. Na świętowanie jubileuszu zostali zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, duszpasterze, siostry zakonne, przedstawiciele służb mundurowych, różnych instytucji i zakładów, grup i stowarzyszeń oraz wierni z całej diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed rozpoczęciem Eucharystii wszystkich zgromadzonych powitał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. „Jest to mały jubileusz, ale dla nas bardzo ważny. W tym krótkim czasie dokonało się bowiem wiele. To wszystko dokonało się również dzięki życzliwości władz różnych stopni oraz dzięki zaangażowaniu osób świeckich i duchownych. Dlatego jest to powód do dziękczynienia Panu Bogu i świętowania we wspólnocie naszego Kościoła lokalnego.” – powiedział Biskup legnicki.

Przypomniał też, że przed dwoma tygodniami diecezja pożegnała zmarłego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Pierwszy biskup legnicki spoczął w krypcie katedralnej. To właśnie on, jako pierwszy biskup legnicki, w 1992 roku, podjął się trudu tworzenia nowej diecezji legnickiej.

Oprawę muzyczną liturgii zapewnił chór parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy pod dyrekcja Benedykta Ksiadzyny oraz zespół wokalny Cantus Mirabilis z katedry legnickiej.

W homilii mszalnej abp Gądecki przypomniał zgromadzonym o znaczeniu tajemnicy zwiastowania i wcielenia Syna Bożego. Dzięki postawie Maryi, która odpowiedziała na wezwanie Boga, Jezus stał się jednym z nas. „Kto przyjmuje prawdę o wcieleniu, przyjmuje prawdę o pięknie człowieka” – zaznaczył kaznodzieja.

Reklama

W dalszej części homilii mówił o znaczeniu i roli Kościoła w dziejach świata i w naszych czasach. Podkreślił, że od momentu wcielenia, Duch Boży działa w Kościele. Ten sam Duch prowadził Jezusa, apostołów, On prowadzi Kościół w naszych czasach. „Dzięki Jego obecności Kościół nieustannie odkrywa w człowieku to, co w nim najlepsze” – mówił abp Gądecki.

Ksiądz Arcybiskup zauważył, że Kościół na przestrzeni wieków nigdy nie ograniczał się do jednej rasy, kultury czy języka. Dzięki Duchowi świętemu Kościół mówi różnymi językami, do różnych ludzi. „Kościół przekracza różne granice. Kościół to jedność w różnorodności” – podkreślił metropolita poznański.

„Ten jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół rodzi wspólnoty partykularne, kościoły diecezjalne, które jednak nie są samowystarczalne, muszą trwać w jedności. Droga kościoła partykularnego musi się odnosić do drogi Kościoła powszechnego. Nie chodzi o jednolitość, ale o wspólny kierunek. Jedność ducha objawia się w różnorodności” – kontynuował ks. Arcybiskup.

Zauważył też, że w historii Polski można wyróżnić kilka momentów kluczowych, w których tworzyły się wspólnoty diecezjalne. Dla nas ważną datą jest 25 marca 1992 roku, kiedy to w Polsce, zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II powstało 13 nowych diecezji, w tym diecezja legnicka. Była to największa reorganizacja Kościoła po 1945 roku.

Abp Gądecki podkreślił, że głównym celem tych zmian było min. dostosowanie misji Kościoła do aktualnych warunków życia, zbliżenie biskupów do wiernych oraz ożywienie laikatu i zaangażowanie go w życie Kościoła.

Przypominając pokrótce historię diecezji legnickiej, Ksiądz Arcybiskup zwrócił uwagę na najważniejsze dokonania, które zostały zrealizowane w ciągu 25 lat. Podkreślił też, że znaczącym wydarzeniem w życiu młodej diecezji była wizyta apostolska papieża Jana Pawła II, która miała miejsce 2 czerwca 1997 roku. Zarówno strona materialna i instytucjonalna, jak i duchowa dokonywały się pod czujnym okiem pasterzy: biskupa Tadeusza Rybaka, biskupa Stefana Cichego oraz obecnego biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego. „Tych trzech biskupów z pewnością łączy jedno - umiłowanie liturgii” – zauważył abp Gądecki.

Reklama

Kończąc homilię, Kaznodzieja podkreślił, że zarówno w historii, jak i dzisiaj Kościół ma być znakiem i narzędziem jedności. „Kościół musi być katolicki, powszechny, musi być domem, w którym każdy może się odnaleźć” – zaznaczył.

Ostatnim akcentem homilii były zacytowane słowa św. Ambrożego: „Trwaj mocno w Kościele. Gdzie jest Kościół, tam jest mocne oparcie twojego serca. W Kościele są położone fundamenty twojej duszy”.

Po Komunii św. i odśpiewaniu uroczystego „Te Deum” przyszedł czas na życzenia. Ksiądz abp Stanisław Gądecki w tym dniu obchodził swój srebrny jubileusz sakry biskupiej. W imieniu wszystkich zebranych życzenia Jubilatowi złożyły przedstawicielki sióstr zakonnych.

Przed błogosławieństwem głos zabrał biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Podziękował wszystkim za obecność i modlitwę, a zwłaszcza za zaangażowanie w tworzenie diecezji legnickiej i przygotowanie uroczystości jubileuszowej. „Uroczystości jubileuszowe są okazją by poczuć się bardziej zjednoczeni. Jako modlący się Kościół, chcemy być znakiem nadziei i zbawienia dla ludzi w każdym pokoleniu. Dziękujemy Bogu zwłaszcza za to wszystko, co wzbudza w sercach ludzkich” powiedział Biskup legnicki.

Eucharystia zakończyła się błogosławieństwem połączonym z udzieleniem odpustu zupełnego.

25 marca 1992 roku papieska bulla „Totus Tuus Poloniae Populus” w zasadniczy sposób zmieniła administracyjne oblicze Kościoła w Polsce. Jan Paweł II powołał wówczas 13 nowych diecezji w tym diecezję legnicką. Co więcej, 8 dotychczasowych podniósł do rangi archidiecezji. Reorganizacja ta była największym po wojnie przeobrażeniem Kościoła w Polsce i w Europie. To były trudne lata, gdyż w Legnicy stacjonowała jeszcze Armia Radziecka. I to od niej przejmowano część budynków na potrzeby administracji kościelnej. Zniszczone obiekty wymagały remontów. W 1992 roku Diecezja Legnicka liczyła ponad milion wiernych i obejmowała teren trzech województw: legnickiego, jeleniogórskiego i wałbrzyskiego. Obecnie, po kolejnej reorganizacji Kościoła na Dolnym Śląsku w 2004 r., kiedy to powołano do życia diecezję Świdnicką, diecezja legnicka liczy ponad 750 tys. wiernych i obejmuje tereny byłego województwa legnickiego, jeleniogórskiego i część wałbrzyskiego. Liczy 241 parafii, w których pracuje ponad 435 księży.

2017-03-25 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

[ TEMATY ]

Legnica

cud Eucharystyczny

Karolina Krasowska

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

CZYTAJ DALEJ

Narodzenie św. Jana Chrzciciela

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2004

[ TEMATY ]

św. Jan Chrzciciel

„Jan Chrzciciel”, Bartolomeo Veneto, XVI wiek

Św. Jan Chrzciciel to jeden z najbardziej znanych świętych. Nowy Testament poświęca mu niemal tyle miejsca, co samej Najświętszej Maryi Pannie. Wspomnienie jego narodzin obchodzimy w liturgii w randze uroczystości 24 czerwca, a oprócz tego 29 sierpnia wspominamy jego śmierć męczeńską.

CZYTAJ DALEJ

Czas biegnie! Zbliża się kolejna edycja Festiwalu Biegowego

2024-06-24 11:51

[ TEMATY ]

Festiwal Biegowy

Fot.: Tomasz Szwajkowski, Dominika Rakszewska - Festiwal Biegowy)

Już za niecałe trzy miesiące całe rodziny biegaczy przyjadą do Piwnicznej-Zdrój. W tym roku Festiwal Biegowy potrwa od 6 do 8 września. To będzie kolejne wielkie święto! Miasteczko Biegowe ponownie zatętni życiem.

Na wydarzenie rejestrują się kolejni chętni. Zgłoszeń wciąż przybywa, obecnie jest już ponad 1,7 tysiąca. Wszyscy nie mogą doczekać się startu i intensywnie trenują!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję