Reklama

Trzeciomajowa Jutrzenka Tarnopolan i Bukowińczyków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

3 maja 2004 r.

Rajd zorganizowany jest przez Koło Tarnopolan PTTK Żary, Koło „Wspólnoty Bukowińskiej” w Żarach, Koło Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Żarach, Akcję Katolicką i KSM z Żar, parafie pw. św. Józefa w Żarach, pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Drożkowie, pw. św. Jana Chrzciciela w Złotniku, Zespół Górali Czadeckich „Dolina Nowego Słońca”, Komendę Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Żarach, Gimnazjum Nr 2 w Żarach i Bieniowie, szkoły podstawowe w Złotniku, Bieniowie i Lubanicach, Komendę Powiatową Policji w Żarach, Straż Miejską w Żarach, Urząd Gminy Żary i w Lipinkach Łużyckich, Urząd Miejski w Łęknicy, Biblioteki Gminne w Bieniowie i Złotniku oraz Starostwo Powiatowe w Żarach.
Celem dorocznego rajdu są obchody święta Matki Bożej Królowej Polski, Dnia Orła Białego, Dnia Łączności z Polonią i Polakami poza granicami kraju oraz rocznicy Konstytucji 3-go Maja 1791 r., a także integracja środowiska Kresowian tarnopolskich i bukowińskich żyjących na ziemi żarskiej, poznanie ich kultury i tradycji, w tym udział w festynie parafialnym w Złotniku. W programie uwzględniono zwiedzanie północno-wschodniej części powiatu żarskiego, w tym romańskich i gotyckich kościołów w Lubanicach, Biedrzychowicach, Bieniowie i Złotniku, średniowiecznych krzyży pokutnych, wczesnopiastowskiego grodziska, zabytkowego parku, ścieżki przyrodniczej „Doliny Szyszyny”, miejsca martyrologii wojennej i pomników upamiętniających Łużyczan oraz spotkanie z osadnikami, przesiedlonymi z Kresów Południowo-Wschodnich i Bukowiny, konkurs na najciekawszy wywiad z Kresowiakiem (adresy w Kole Tarnopolan i własne poszukiwania), konkurs wiedzy o Kresach Południowo-Wschodnich, Bukowinie i ziemi żarskiej.

Program:

godz. 8.30 - plac kościoła pw. św. Józefa w Żarach, ul. Szymanowskiego: krótka odprawa, modlitwa, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem 200 tys. Polaków z Kresów pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów z UON-UPA w latach 1939-47; rozpoczęcie Rajdu,
godz. 9.00 - Lubanice: zwiedzanie XIII-wiecznego kościoła i pomników ku czci Mikołaja Jakubicy - ojca pisanego języka dolnołużyckiego, krzyży pokutnych i tablicy upamiętniającej zamach przeciw faszystom,
godz. 9.40 - wyjazd przez Łukawy do Biedrzychowic (zwiedzanie romańskiego kościoła z XII wieku, grodziska obronnego z VIII w., parku podworskiego z „Kamiennym Kręgiem Rady Starszych”, miejsca upamiętniającego niemiecki podobóz pracy i ścieżki przyrodniczej „Dolina Szyszyny”). Krótki piknik,
godz. 11.00 - wyjazd do Bieniowa, zwiedzanie gotyckiego kościoła z XIII w., z wyjątkowej urody ołtarzem i średniowieczną figurą Matki Bożej ze Złotnika,
godz. 12.00 - wyjazd do Złotnika, ok. 13.00 - Msza św. za Ojczyznę i Polaków poza granicami kraju; udział w festynie parafialnym, występ Zespołu Górali Czadeckich „Dolina Nowego Słońca”, akademia 3-Majowa w wykonaniu uczniów ze Złotnika, zwiedzanie wystawy „Podole i Bukowina” w książce, prasie i fotografii, konkurs na najciekawszy wywiad z Kresowiakiem, konkurs wiedzy o Kresach Południowo - Wschodnich, Bukowinie i Ziemi Żarskiej. Poczęstunek (grochówka, bigos), loteria fantowa,
godz. 19.00 - 24.00 - zabawa taneczna,

Świadczenia dla uczestników: miniprzewodnik turystyczny opisujący trasę Rajdu, posiłek (herbata i ciastko oraz bigos), ubezpieczenie NW „Bezpieczny Turysta”, okolicznościowa plakietka i dyplom uczestnictwa. Wpisowe: 10 zł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Zabrzmi kolejny Dzwon Nienarodzonych

2024-05-21 01:11

Alina Zietek-Salwik

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Jeden z dzwonów na stałe przebywa w Kolbuszowej

Kolejny Dzwon z Polski „Głos Nienarodzonych” poświęci Papież Franciszek. Każdy waży tonę i trafiają do różnych (nieprzypadkowych) miejsc na świecie. Ich dźwięk za każdym razem po raz pierwszy wybrzmiewa na Watykańskim Placu św. Piotra poprzez symboliczne uderzenie Papieża. Tak też będzie w przypadku Dzwonu dla Kazachstanu.

To już piąty dzwon będący inicjatywą polskiej Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, która nieustannie przypomina o potrzebie ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci. Dzwony o wymownej nazwie „Głos Nienarodzonych” są inicjatywą Fundacji, dzięki której powstały już odlewy dla Polski, Ukrainy, Ekwadoru i Afryki. Dzwon dla Kazachstanu podobnie jak poprzednie zostanie poświęcony przez Papieża Franciszka poprzez symboliczne pierwsze uderzenie. Do dziś brzmią słowa Papieża, który powiedział w 2020 roku: ,,Niech jego głos budzi sumienia stanowiących prawo i wszystkich ludzi dobrej woli w Polsce i na świecie. Niech Bóg, jedyny i prawdziwy dawca życia błogosławi Wam i Waszym rodzinom”. Uroczystość odbyła się podczas audiencji generalnej 15 maja 2024 roku na placu św. Piotra w Watykanie. Dzwon trafi do Narodowego Sanktuarium Królowej Pokoju w Oziornoje Kazachstan. Wierzymy, że symbol ten będzie niósł dalej przesłanie, że każde życie jest święte i nienaruszalne. Dzwon został wykonany w Pracowni ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu, którego projekt został uzgodniony i zaakceptowany przez abp. Tomasza Peta – ordynariusza Astany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję