Z inicjatywy radia ORF w Górnej Austrii każdego roku światło zapala inne dziecko, które w sposób szczególny wyróżniło się spośród swoich rówieśników. W tym roku mianem „dziecka pokoju” wyróżniona została 12-letnia Melanie Walter i to ona zapaliła 20 listopada tegoroczne światło pokoju od oliwnej lampki w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem. Uczennica szkoły muzycznej uważana jest wśród nauczycieli i kolegów za „wzór miłości bliźniego” i orędowniczkę pokoju.
W podróży do Ziemi Świętej dziewczynce towarzyszył ojciec oraz 130-osobowa delegacja z Górnej Austrii z katolickim biskupem Linzu, Manfredem Scheuerem, ewangelickim superintendentem Geroldem Lehnerem i szefem landu Josefem Pühringerem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Podobnie jak w latach ubiegłych światło od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Jezusa zapalił mnich prawosławny. Następnie światło zostało przeniesione do sąsiadującej z Betlejem parafii katolickiej w Beit Sahour. Tam Mszę św. sprawował bp Scheuer, a Światło Pokoju zostało przekazane uczestnikom liturgii.
Do Austrii betlejemskie światło przyjedzie 22 listopada i zostanie zaprezentowane przez “dziecko pokoju” w telewizji. Melanie Walterer jako „symbol czasu Bożego Narodzenia” będzie także gościem audycji Eurowizji „Adwent stu tysięcy świateł” nadanej z Suhl w Turyngii.
Reklama
Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju delegacjom skautów z różnych krajów odbędzie się w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Wiedniu 10 grudnia. Inicjatywa, która początkowo ograniczała się tylko do krajów ościennych, z czasem jednak stała się elementem przygotowań do Bożego Narodzenia – z udziałem harcerzy – w różnych krajach naszego kontynentu.
Od wielu lat w akcji uczestniczą także polscy harcerze, którzy roznoszą Światło Betlejemskie do szpitali, szkół, domów opieki społecznej, kościołów, urzędów i instytucji w całym kraju. Akcjom tym towarzyszą zazwyczaj zbiórki upominków dla dzieci, spędzających święta w szpitalach i domach dziecka, a także dla pensjonariuszy domów spokojnej starości.
Po raz pierwszy Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło w 1986 roku z inicjatywy radia ORF Górnej Austrii. „Matką” pomysłu Światła Pokoju jest austriacka artystka Ada Brandstetter. Zaproponowała ona w 1986 r., aby w Wigilię Bożego Narodzenia radio ORF podziękowało specjalnym światełkiem wszystkim sponsorom uczestniczącym w popularnej od lat w Austrii akcji pomocy niewidomym „Światło w ciemności”. Stąd narodził się pomysł innej inicjatywy - światła pokoju z Betlejem, które dziś jest już nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach, głównie europejskich. Wśród mieszkańców Austrii obie akcje: Betlejemskie Światło Pokoju, a nade wszystko starsza od niej, bo mająca już 77 lat, „Światło w ciemności” cieszą się wielką popularnością. Telewizyjna reklama i wielkie plakaty tej akcji stały się już stałym elementem czasu Adwentu.
W Austrii Betlejemskie Światło Pokoju zapłonie tradycyjnie w Wigilię Bożego Narodzenia we wszystkich studiach radiowych ORF, na dworcach kolejowych, w placówkach Czerwonego Krzyża i w koszarach wojskowych. Światełko płonie też niemal we wszystkich kościołach i w siedzibach wielu organizacji młodzieżowych. Od rana może je zanieść do swego domu każdy mieszkaniec Austrii.