Reklama

Sanktuaria

Pragnienie pokoju: spotkanie religii w Asyżu 18-20 września

Czołowi przedstawiciele Kościołów i religii zgromadzą się we wrześniu w Asyżu na kolejnym, czwartym już Światowym Dniu Modlitw o Pokój. Poinformowała o tym 20 lipca w Perugii katolicka Wspólnota św. Idziego, przedstawiając program tego wydarzenia w dniach 18-20 września.

[ TEMATY ]

spotkanie

religia

Marta Bensz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz religii świata na spotkanie modlitewne do Asyżu zaprosił przed 30 laty, w 1986 roku, papież Jan Paweł II. Wspólnie opowiedzieli się wówczas za pokojem i potępili wszelką przemoc w imię religii.

Po ostatnim zamachu terrorystycznym w Nicei kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan zaapelował o kolejne spotkanie przedstawicieli religii w Asyżu. Jak podkreślił, spotkanie to powinno udowodnić, że „bliźniaczą siostrą religii nie jest przemoc, ale pokój”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Omawiając ideę wrześniowego spotkania przewodniczący Wspólnoty św. Idziego, Marco Impagliazzo powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim, że zaproszenie na spotkanie modlitewne religii w Asyżu, jakie wystosował przed 30 laty papież Jan Paweł II, było „profetyczne”. Wtedy, przy zaangażowaniu i współpracy wspólnot religijnych, udało się złagodzić wiele konfliktów na świecie, bądź im zapobiec. Teraz, w obliczu zagrożenia, jakie niosą światu terror, przemoc i wojny, musimy wspólnie stanąć w obronie pokoju i życia, uważa Wspólnota św. Idziego, która przygotowuje wrześniowe spotkanie wraz z franciszkanami z Asyżu. Jak podkreślono, „będzie ono miało miejsce w „wrażliwym kontekście historycznym”.

W dniach 18-20 września przybędą do Asyżu czołowi przedstawiciele religii świata oraz życia kulturalnego i społecznego, by z międzyreligijnego punktu widzenia wspólnie zastanowić się nad wyzwaniami współczesnego świata. Od 30 lat te wyzwania zmieniły się, zwrócił uwagę Impagliazzo.

Podczas gdy za pontyfikatu Jana Pawła II Wschód i Zachód dzieliła żelazna kurtyna, teraz linie konfliktów przesunęły się i dlatego w centrum obrad znajdzie się problematyka terroryzmu i migracji, o czym m.in. będą mówić takie osobistości, jak rektor sunnickiego Uniwersytetu Al-Azhar szejk Ahmed al-Tayyeb oraz honorowy zwierzchnik prawosławia, patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I. „Dziś mamy do czynienia z terroryzmem, z szeroko krzewiącą się przemocą, z przemocą związaną również z handlem bronią i narkotykami. Dlatego zwierzchnicy religijni, których w tym roku zaprosiliśmy do Asyżu, będą poproszeni o wymianę poglądów na te tematy, a przede wszystkim o to, by dali świadectwo wartości wspólnej modlitwy o pokój oraz żeby z jeszcze większą mocą modlili się o siłę i zdolność wytrwania”, stwierdził przewodniczący rzymskiej Wspólnoty św. Idziego.

Reklama

Ważne jest, aby żadna religia nie była izolowana przez inną, tak jak to ostatnio ma miejsce w odniesieniu do islamu, mówił Impagliazzo, prezentując idee przyświecające wrześniowemu spotkaniu religii w Asyżu. „Islam nie jest problemem, to islam ma problem, to znaczy, że w niektórych krajach określających się jako islamskie, powstały ugrupowania islamistów, które sieją terror nie tylko w Europie, ale zwłaszcza na Bliskim Wschodzie, w takich krajach jak Syria, Libia czy Irak. Właśnie dlatego trzeba, aby religijni przywódcy islamu jeszcze silniej i bardziej zdecydowanie zdystansowali się od tego rodzaju ugrupowań i ich aktów terrorystycznych motywowanych religią. „Sadzę, że jest to duży problem islamu. Dla wielkich szkół religijnych i uniwersytetów, które wydały całe pokolenia imamów i filozofów, dziś wyzwanie stanowią uproszczone przesłania, które są karykaturą religii, ale na swój użytek stosują terroryści i kręgi ich wspierające”, stwierdził przewodniczący Wspólnoty św. Idziego.

Islam zastanawia się nad tą kwestią i w Asyżu „będziemy czynić starania nad odnową języka tak, aby dotrzeć do serc młodych ludzi i wychowywać ich do pokoju”. Ale sami zwierzchnicy islamu nie poradzą sobie z tym problemem i dlatego „potrzebują wsparcia wszystkich”. - Będziemy po ich stronie, aby w tej walce osiągnąć pokój. Religie muszą o wiele głośniej, wyraźniej i na co dzień poruszać temat pokoju, stwierdził Impagliazzo.

Reklama

Obszerna lista zaproszonych gości pozwala mieć nadzieję, że dyskusja będzie owocna. Obok rektora kairskiego Uniwersytetu Al-Azhar, który niedawno złożył wizytę w Watykanie, by po latach podjąć na nowo dialog z Kościołem katolickim, w Asyżu oczekiwani są także inni przedstawiciele islamu. Przyjechać mają także wyznawcy judaizmu, buddyści oraz wysokiej rangi przedstawiciele Kościołów chrześcijańskich.

„Świat jest spragniony prawdziwego pokoju i tak zatytułowaliśmy nasze spotkanie”, powiedział Radiu Watykańskiemu przewodniczący Wspólnoty św. Idziego. Dodał, że „jest to pragnienie biednych, pragnienie cierpiących na skutek wojen i przemocy”. Dlatego pięknym znakiem dla przyszłości świata będzie liczna obecność ważnych przywódców religijnych, którym bliskie są cierpiące narody, uważa Impagliazzo.

O przygotowania do spotkania informowany jest na bieżąco papież Franciszek. Choć dziś jeszcze nie wiadomo, czy papież będzie mógł osobiście pojawić się w Asyżu, to z pewnością przekaże tam obecnym zwierzchnikom religijnym swoje pozdrowienia, „a może nieoczekiwanie pojawi się wśród nich”.

Po raz pierwszy przedstawicieli Kościołów chrześcijańskich oraz religii świata na spotkanie modlitewne do Asyżu zaprosił przed 30 laty, w 1986 roku, papież Jan Paweł II. Wspólnie opowiedzieli się wówczas za pokojem i potępili wszelką przemoc w imię religii. Bezpośrednią okazją do drugiego spotkania 26 stycznia 2002 roku były zamachy terrorystyczne w USA z 11 września 2001 roku. W wymiarze europejskim spotkanie modlitewne o pokój odbyło się w 1993 roku, a inspiracją do niego była wojna na Bałkanach.

Ostatnie trzydniowe spotkanie w Asyżu odbyło się z inicjatywy Benedykta XVI w październiku 2011 roku.

W duchu pierwszego, historycznego spotkania w Asyżu, Wspólnota św. Idziego organizuje cykl spotkań pod hasłem „Ludzie i religie”. Pierwsze spotkanie z tego cyklu Wspólnota św. Idziego zorganizowała w Rzymie już w rok po Asyżu, a pierwsze poza nim i w ogóle poza Włochami przeprowadzono na przełomie sierpnia i września 1989 roku w Warszawie pod hasłem „Nigdy więcej wojny”, w związku z przypadającą wówczas 50. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Odtąd spotkania te odbywają się co roku w różnych miastach naszego kontynentu - we wrześniu 2009 roku po raz drugi zorganizowano je w Polsce, tym razem w Krakowie.

Od 2002 roku spotkania odbywają się zawsze we wrześniu, aby również uczcić pamięć ofiar zamachów terrorystycznych na nowojorski World Trade Center 11 września 2001 roku. Każde ze spotkań kończy się wspólnym apelem o pokój wystosowanym przez zgromadzonych zwierzchników religii.

2016-07-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież na Kapitolu: religie nie chcą wojny

„Religie nie chcą wojny; wręcz przeciwnie, zadają kłam tym, którzy sakralizują przemoc, proszą wszystkich o modlitwę o pojednanie i o działanie, aby wspólnota braterska mogła otworzyć nowe drogi nadziei” – powiedział Ojciec Święty podczas spotkania z przedstawicielami różnych religii, zorganizowanego na placu Kapitolu przez Wspólnotę św. Idziego. Był na nim obecny także prezydent Włoch, Sergio Mattarella.

Stanowiło ono kontynuacją spotkań modlitwy i dialogu na rzecz pokoju między wyznawcami różnych religii, które zainaugurował w Asyżu w 1986 roku św. Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji eucharystycznej

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Karol Porwich/Niedziela

Poruszanie się procesji w drezynie lub przewodniczenie jej przez kapłana w kabriolecie to duże nadużycia liturgiczne. Takim nadużyciem mogą być też hasła o treści politycznej czy propagandowej umieszczane przy poszczególnych stacjach procesji w Boże Ciało – wyjaśnia w rozmowie z KAI ks. dr hab. Dariusz Kwiatkowski z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Teolog liturgii przypomina, że w tę uroczystość katolicy wyznają wiarę w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, w Jego śmierć i zmartwychwstanie, które ten sakrament uobecnia. - Zmieniają się konteksty kulturalne i polityczne, ale Chrystus jest ten sam na wieki – podkreśla rozmówca KAI.

Poniżej tekst rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Dzisiejszą uroczystość Bożego Ciała abp Marek Jędraszewski nazwał „swoistym apogeum" Kongresu Eucharystycznego Archidiecezji Krakowskiej, ponieważ z wszystkich kościołów archidiecezji wyjdą na zewnątrz procesje eucharystyczne, w czasie których ludzie publicznie wyznają wiarę w prawdziwą, realną obecność Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi. Zaznaczył, że centralna procesja w Krakowie kroczy szlakiem „testamentu eucharystycznego" Chrystusa. Wskazał na słowa-klucze kolejnych stacji: moc, ofiara, być, przyjaźń i w tym kontekście zwrócił uwagę na szczególną więź między Chrystusem a ludźmi. Podkreślił, że warunkami bycia przyjacielem Jezusa jest znajomość Jego nauki, zgodne z nią postępowanie, czyli bezinteresowna miłość.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję