„Urządziliśmy tę sekcję muzeum w starym klasztorze Biczowania, gdzie zachowane są części twierdzy Antonia, uważanej tradycyjnie za miejsce skazania Pana Jezusa na śmierć - mówi profesor archeologii na tej uczelni, o. Eugenio Alliata OFM. - Pokazujemy tam starożytną posadzkę zwaną Lithostrotos, kamienne fragmenty pochodzące czy to z epoki Heroda, a więc z dawnej twierdzy albo ze świątyni jerozolimskiej, czy też z czasów, gdy cesarz rzymski Publius Aelius Hadrian po zburzeniu Jerozolimy zbudował na jej miejsce nowe miasto, nazywając je od swojego imienia Aelia Capitolina. Na tej trasie towarzyszą zwiedzającemu wideo i dźwięki. Wzbudza to emocje, bo zachęca się go, by utożsamił się z innymi pielgrzymami, którzy w ciągu wieków szli tędy przed nim”.
Jak powiedział franciszkański archeolog, teksty w multimedialnym muzeum przy Drodze Krzyżowej w Jerozolimie przygotowano w różnych językach, w tym także po hebrajsku i arabsku.
Ponadto o. Alliata poinformował, że po ukończeniu części jerozolimskiej planuje się podobne ekspozycje w innych sanktuariach Ziemi Świętej, m.in. w Nazarecie i Betlejem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu