Reklama

Niedziela plus

Zielona Góra

Oaza z biskupem Adrianem

Podczas oazy chcemy ukazać postać Maryi, która jest Matką Kościoła. Ale Kościół też jest Matką, dlatego pokazujemy młodym, jak bardzo ważna jest wspólnota – mówi moderatorka Dagmara Zywer.

Niedziela Plus 29/2024, str. II-III

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Angelika Zamrzycka

Na oazie III st. uczestnicy odmawiają wspólnie Godzinę Czytań

Na oazie III st. uczestnicy odmawiają wspólnie Godzinę Czytań

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oazę Nowego Życia trzeciego stopnia w Gorzowie Wielkopolskim młodzi przeżywają wraz z bp. Adrianem Putem, który jest jej moderatorem. Tradycyjnie rekolekcje oazowe przebiegają w rytmie tajemnic różańcowych. Trzeciego dnia uczestnicy udali się do kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim. – Na oazie trzeciego stopnia pielgrzymujemy po różnych kościołach Gorzowa i okolic, ale te miejsca są dla nas treściowo złączone z Wiecznym Miastem i bazylikami rzymskimi – wyjaśnia bp Put. – Dzisiaj jesteśmy w kościele poświęconym Matce Bożej, bo w trzecim dniu tajemnicy Narodzenia Pańskiego pielgrzymujemy duchowo do bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie, gdzie ważnym znakiem są relikwie Żłóbka – dodaje.

Obraz wspólnoty

Reklama

Młodzi nie tylko poznają Kościół powszechny. Wspólnie uczestniczą w Eucharystii i w Liturgii Godzin. To znak zakorzenienia w tajemnicy Kościoła. Mają też czas na pobycie ze sobą i zabawy w formie pogodnego wieczoru. – Uczestnicy są na nas bardzo otwarci i chcą czerpać jak najwięcej – zapewnia moderatorka Dagmara Zywer pochodząca z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Głogowie. – A my, jako moderatorzy i animatorzy, czerpiemy z nich i myślę, że dawanie z siebie i pokazanie, że każdy może coś od siebie dać, to obraz wspólnoty. To jak brakujące puzzle; każdy coś dał i w efekcie wszyscy stworzyli jeden piękny obraz – podkreśla Dagmara, dla której to jest już trzecia oaza z bp. Adrianem. – Oazy z bp. Adrianem się nie zmieniły. Są takie same jak wtedy, gdy był zwykłym księdzem. Jedyne, co się zmieniło, to status księdza biskupa. Jako człowiek się nie zmienił, więc zawsze był, jest i będzie dla nas – opowiada moderatorka. – Często wydaje się, że biskup to osoba niedostępna, a bp Adrian pokazuje nam, że naprawdę trzeba być człowiekiem, i on taki właśnie jest dla młodzieży – dodaje Dagmara. – Kontakt z młodymi jest dla mnie bardzo ważny. Młodzież z oazy trzeciego stopnia to ludzie po co najmniej kilkuletniej formacji. Dzięki temu można zobaczyć, czym żyją, jakie są ich radości i problemy dnia codziennego – dzieli się bp Put. – Na oazie można pobyć trochę takim normalnym księdzem...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poszukiwania

Typowe dla Oazy Nowego Życia trzeciego stopnia jest odkrywanie swojego miejsca w Kościele lokalnym i podejmowanie diakonii, czyli służby. – Część uczestników faktycznie już posługuje w swoich parafiach i w różnych diakoniach Ruchu Światło-Życie, ale część jeszcze szuka i rozeznaje – zaznacza animatorka Julia Kidawa z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Zielonej Górze. – Młodzi wzajemnie się uzupełniają, część z nich nie wiedziała np., że są rekolekcje organizowane w danej diakonii, które dają im też podstawy do konkretnego posługiwania. Inni podpowiedzieli im, że jest możliwość formowania się w konkretnym kierunku – informuje Julia. To pokazuje, jak młodzi empatycznie podchodzą do siebie. Większość uczestników jest z terenu diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, ale są też osoby ze Szczecina czy z Poznania, a nawet ks. Krzysztof z Tychów w archidiecezji katowickiej, który też jest uczestnikiem rekolekcji.

Reklama

– Nasz stopień skupia się nie tylko na posłudze w Ruchu Światło-Życie, ważne jest też, by uczestnicy odnaleźli swoje miejsce w Kościele jako takim – wyjaśnia animatorka Julia. – Posługa w parafii nie składa się wyłącznie z posługi liturgicznej czy muzycznej, zalicza się do niej również otwartość na pomoc, np. przy organizacji festynu. Są tacy, którzy lubią przenosić rzeczy, a praca fizyczna daje im dużo satysfakcji, i cieszą się, że mogą w czymś uczestniczyć i pomóc – tłumaczy. W gronie animatorów posługują też Jakub Mielcarz oraz kl. Filip Sieradzki, formujący się w Wyższym Seminarium Duchownym Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.

Odkryć swoje miejsce

Jednym z uczestników jest Damian Stańczak z parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie n. Odrą. – Formację w Ruchu Światło-Życie zacząłem 2 lata temu. Wtedy poznałem Chrystusa i przyjąłem Go jako swojego Pana i Zbawiciela. Po roku formacji, w czasie oazy drugiego stopnia, odkrywałem obecność Pana Jezusa w Eucharystii, a teraz chcę poznać oblicze Kościoła i zobaczyć, jak mogę odkrywać Kościół nie tylko w czasie rekolekcji, ale także w ciągu roku – wyznaje Damian. – Wiele rzeczy poprzez Ruch Światło-Życie wpłynęło na mój rozwój duchowy. Mogłem bliżej poznać Pana Boga, prowadzić z Nim dialog, np. przez rozważanie słowa Bożego w czasie Namiotu Spotkania, który staram się praktykować codziennie. Czuję Jego obecność i widzę Jego działanie – dzieli się Damian Stańczak.

Tematem przewodnim rekolekcji oazowych trzeciego stopnia jest przeżywanie dojrzałego życia chrześcijańskiego. Przejawia się to w odkrywaniu swojego miejsca w Kościele lokalnym i podejmowaniu diakonii, czyli służby.

2024-07-17 00:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Tadeusz Lityński: Chciałbym podziękować wszystkim Franciszkanom, którzy przez lata pracowali i pracują dzisiaj w Zielonej Górze

[ TEMATY ]

jubileusz

franciszkanie

Zielona Góra

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński wyraził swoją wdzięczność za 20-letnia posługę oo. Franciszkanów w Zielonej Górze

Bp Tadeusz Lityński wyraził swoją wdzięczność za 20-letnia posługę oo. Franciszkanów w Zielonej Górze

Zielonogórscy Franciszkanie obchodzą w tym roku dwa jubileusze: 20 - lecie przybycia do Zielonej Góry i powstania w mieście pierwszej franciszkańskiej parafii. Świętowanie rozpoczęli już 2 października. Zwieńczenie obchodów miało miejsce 6 października uroczystą sumą odpustową z udziałem Franciszkanów i zaproszonych gości.

Swoją wdzięczność za 20 lat posługi oo. Franciszkanów w Zielonej Górze wyraził bp Tadeusz Lityński. - Jako parafianin, mieszkający na terenie tej parafii pragnę wyrazić moją wdzięczność za 20 lat ofiarnej służby, pracy duszpasterskiej, ewangelizacyjnej Franciszkanów w Zielonej Górze, ale też budowy dwóch kościołów - pierwszy Kościół to ten żywy Kościół, złożony z obecnych wiernych przynależących do tej wspólnoty parafialnej, Kościół żywej wiary, miłości do Boga i drugiego człowieka; drugi to ten, który Franciszkanie budują w oparciu i z pomocą św. Franciszka - powiedział pasterz diecezji. - Chciałbym podziękować wszystkim Franciszkanom, którzy tutaj przez lata pracowali i pracują dzisiaj, za pełnioną posługę. W ramach tego skromnego jubileuszu życzę im ciągłego pomnażania wiary, żeby to się mogło realizować bardzo owocnie i skutecznie z pomocą św. Franciszka, tutaj, w parafii franciszkańskiej w Zielonej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Jakie są wyzwania nowego arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego? [wywiad]

2024-11-09 09:56

[ TEMATY ]

rodzina

archidiecezja szczecińsko‑kamieńska

wyzwania

Abp Wiesław Śmigiel

Krzysztof Mania

Bp Wiesław Śmigiel posługiwał w diecezji toruńskiej przez siedem lat

Bp Wiesław Śmigiel posługiwał w diecezji toruńskiej przez siedem lat

„Kościół w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w obecnym kształcie ma krótką, ale skomplikowaną historię. Głęboka wiara i praktyki religijne łączą się z zakorzenieniem, którego tu początkowo brakowało” - powiedział abp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI. Nowy metropolita szczecińsko-kamieński wskazał na wyzwania, przed którymi stoi diecezja, takie jak np. brak powołań. Przewodniczący Rady ds. Rodziny poruszył również kwestie dotyczące kursów przedmałżeńskich oraz formacji rodzin.

Anna Rasińska (KAI): W październiku odbył się ingres Księdza Biskupa do archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Czy można już dokonać wstępnej diagnozy tamtejszego Kościoła?
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś do muzyków kościelnych: Kiedy Bóg ma dość śpiewu?

2024-11-09 18:59

[ TEMATY ]

muzyka

śpiew

Kard. Grzegorz Ryś

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych

Krzysztof Śwkertok, Biuro Prasowe Jasnej Góry

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę

Pod hasłem roku duszpasterskiego w Polsce „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w sanktuarium częstochowskim odbywa się 15. Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Uroczystej liturgii Mszy świętej celebrowanej w bazylice jasnogórskiej przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś. „To człowieczeństwo jest domem Boga, który się domaga gorliwości, miłości, żarliwości. Bez tego troska o świątynię wybudowaną z kamienia jest po prostu hipokryzją” - mówił hierarcha.

Kard. Ryś, nawiązując do liturgii słowa dzisiejszego święta - poświęcenia bazyliki św. Jana na Lateranie - zachęcał, „byśmy słuchając dzisiejszych czytań, uwierzyli Pismu tak, jak ono się rozjaśnia w słowie Jezusa. Idzie o dwa fragmenty Pisma. Jeden z nich jest przytoczony przez Ewangelistę, fragment Psalmu 69 - gorliwość o dom twój pochłonie mnie. Jest też drugi fragment Pisma, do którego to wydarzenie odsyła, do którego my być może docieramy trudniej, ale ci, którzy byli w świątyni i widzieli działanie Jezusa, natychmiast wiedzieli o jaki tekst chodzi, dlatego zażądali od Jezusa dowodów, dlaczego robi to, co robi. To jest tekst, który zamyka Księgę proroka Zachariasza - w tych dwóch wersetach Zachariasz mówi, że przyjdzie ten dzień - Dzień Pana, kiedy już więcej nie będzie potrzeba przekupniów w Domu Bożym”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję