Zupełnie nowym pomysłem jest jednodniowa piesza pielgrzymka po zielonogórskich parafiach. Wyjście planowane jest na 22 czerwca. – Jeden z naszych braci pielgrzymkowych, który uczestniczy w tradycyjnych pieszych pielgrzymkach z Zielonej Góry do Częstochowy, zauważył, że mamy bardzo dużą grupę duchowych pielgrzymów, osób nas wspierających, ale też przekazujących mnóstwo intencji, które zabieramy ze sobą. Niektórzy z nich decydują się na przejście z nami jakiegoś fragmentu drogi, ale większość z różnych powodów nie może się wybrać. Chcemy teraz zrobić coś dla nich. I chodzi nam o coś, co byłoby w ich zasięgu fizycznym i czasowym – wyjaśnia Piotr Andrzejewski. – Zależy nam też na czymś, co byłoby fajnym sposobem na promowanie wiary chrześcijańskiej wśród mieszkańców Zielonej Góry. Tak powstał pomysł jednodniowej pielgrzymki przez miasto. Mamy nadzieję, że będzie to też okazja do promowania pielgrzymki diecezjalnej.
By każdy mógł pójść
Reklama
Pielgrzymka zielonogórskimi ulicami rozpocznie się podobnie jak ta tradycyjna – Mszą św. w konkatedrze. – Będzie błogosławieństwo, będziemy nieśli znaki, wszystko, jak podczas dwutygodniowej wędrówki na Jasną Górę. Plan jest taki, by wyruszyć w kierunku kościoła Najświętszego Zbawiciela, gdzie krótko się pomodlimy, a następne postoje to: parafia św. Urbana, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, parafia św. Franciszka z Asyżu, parafia Ducha Świętego, parafia św. Józefa i wreszcie parafia Matki Bożej Częstochowskiej. Zakończymy podziękowaniem i zawierzeniem naszych intencji – wymienia Piotr Andrzejewski. – Jeśli pogoda dopisze, wyjdziemy na plac przed kościołem, gdzie odbędzie się uwielbienie przygotowane przez naszą grupę muzyczną i przez dzieci. Chciałbym podkreślić, że w pielgrzymce do Częstochowy mamy ogrom dzieci, które zawsze w trakcie drogi przygotowują coś ciekawego i myślę, że teraz też będzie podobnie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W trakcie planowania pielgrzymki rozważane były różne trasy, z których najdłuższa miała 25 km. – Tak, którą wybraliśmy, jest najprostsza, ma ok. 14 km. Dzięki temu więcej osób będzie mogło przejść ją w całości. To na razie pierwsza taka międzyparafialna pielgrzymka, być może w przyszłym roku trasa będzie wyglądać inaczej.
Żeby wziąć udział, wystarczy przyjść rankiem 22 czerwca do konkatedry. Nie są wymagane wcześniejsze zgłoszenia. Szczegółowy plan będziemy zamieszczać w najbliższym czasie na naszych łamach oraz na stronie internetowej.
Piękno w prostocie
Międzyparafialna pielgrzymka to nie jedyna forma duchowego wsparcia pielgrzymki diecezjalnej. Przez cały maj o godz. 20 w parafii św. Stanisława Kostki zielonogórzanie gromadzą się na apelach jasnogórskich. – Pomysł na omadlanie dzieła pielgrzymki zrodził się już kilka lat temu. Spotykaliśmy się wtedy w Kaplicy Rokitniańskiej w parafii Ducha Świętego. Mamy świadomość, że pielgrzymka to nie tylko sierpień, ale to dzieło niesie ze sobą po drodze dużo trudności, komplikacji, zmagań ludzkich. Wiemy, że wiele osób rozważa decyzję, czy pójść, ale czasem tak po ludzku brakuje odwagi albo okoliczności nie sprzyjają. Dlatego potrzeba modlitwy – mówi Barbara Kopacz. – W zeszłym roku spotykaliśmy się w różnych parafiach, a w tym roku powróciliśmy do modlitwy w jednym miejscu i tym razem jest to parafia św. Stanisława Kostki. Ta inicjatywa jest piękna w swojej prostocie. Nie robimy żadnych wcześniejszych kampanii, zwyczajnie zapraszamy na półgodzinne bycie blisko Maryi. To trochę tak, jak kiedyś ludzie na wiosce – po prostu gromadzili się przy kapliczce.
Codziennie odmawiana jest dziesiątka Różańca, śpiewana Litania Loretańska, czytany jest fragment Pisma Świętego, śpiewany jest Apel Jasnogórski i odmawiany akt oddania Matce Bożej. W modlitwie uczestniczy spora grupa dzieci, które angażują się, prowadząc Różaniec bądź litanię.