Niejednemu młodemu człowiekowi myślącemu o założeniu rodziny wydaje się, że by zostać małżonkiem – wytrwać w przysiędze, nieść wspólnie ciężary i mnożyć razem radości – trzeba siły superbohatera. Wszak małżeństwo tylko na zdjęciach i filmowych kadrach wygląda sielankowo, lekko i wygodnie. Kłótni, spięć, sporów nie unikniemy. Jeśli podejdziemy do nich w sposób twórczy, nie staną się powodem zgryzoty – przeciwnie: mogą być przyczynkiem do twórczego rozwoju małżonków. Tego uczy książka Michelle Peterson #staymarried od „tak” po „żyli długo i szczęśliwie”, która na polskim rynku wydawniczym ukazała się nakładem wydawnictwa Pomoc.
Wiele książek tego typu przypomina bardziej folderki reklamowe z podróży do egzotycznych krajów, powtarzające cukierkowate frazesy i upudrowane bajkowymi opowiastkami, a nie praktyczne poradniki dla małżonków – #staymarried taka nie jest. Michelle Peterson pisze z punktu widzenia żony, dzieląc się swoim bagażem doświadczeń. Jej refleksje są dobrze przemyślane, wyraźnie dostrzegalne jest w nich biblijne podejście, co pozwala z Bożej perspektywy spojrzeć na kwestie wierności, miłości i jedności małżeńskiej. Wiara, jak pokazuje praktyka, jest kluczowa i pomocna w twórczym rozwiązywaniu codziennych problemów, w wytrwaniu razem w wierności. Peterson uczy, że aby przetrwać wszystko, czym doświadcza nas życie, nie możemy iść na skróty.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Książka jest znakomitą lekturą do wspólnego studiowania ze współmałżonkiem. Składa się z 52 części, będących pretekstem do cotygodniowej sesji refleksji i wspólnych rozmów. Stwarza okazję do całorocznej pracy nad rozwojem własnym i rozwojem relacji z partnerem, wszak małżeństwo nie jest sprintem, lecz maratonem rozłożonym w czasie – nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by książkę przeczytać „od deski do deski” jednego wieczoru, a później wrócić do systematycznej, cotygodniowej małżeńskiej sesji z jej pomocą. Książka ma w pewnym sensie charakter interaktywny, ponieważ w zależności od stażu małżeńskiego, stopnia zażyłości partnerów, ich sytuacji życiowej pewne tematy w niej zawarte można dowolnie pomijać, a wybierać takie, które przyniosą najwięcej korzyści małżonkom z niej korzystającym.
Obecnie jesteśmy świadkami rosnącej skali rozpadów małżeństw, a #staymarried może być ciekawą odpowiedzią na te wyzwania współczesności i szansą na zbudowanie długiego i szczęśliwego życia małżeńskiego.