Dziękujemy dzisiaj Bogu za Kościół i łaskę wiary, za parafię, za kapłanów w niej posługujących, za parafian – tych żyjących i tych którzy odeszli do Domu Pana. Mamy piękną przeszłość, wykraczającą daleko poza 50 lat, które w tym roku obchodzimy – powiedział ks. kan. Wacław Nowak, proboszcz parafii św. Jerzego w Goleniowie, rozpoczynając jubileuszową Mszę św. w dzień odpustu.
Bogata historia
Parafia św. Jerzego na mocy dekretu biskupa szczecińsko-kamieńskiego Jerzego Stroby powstała 4 marca 1974 r. i w tym roku mija 50 lat jej istnienia. Zdaniem historyków Kościoła (ks. prof. Grzegorz Wejman i dr Zbigniew Stanuch) parafia ta ma dużo więcej lat. W 1930 r., w protestanckim wtedy Goleniowie, wybudowany został niewielki kościół katolicki i utworzona parafia pod patronatem św. Jerzego. Stojący w tym miejscu co dzisiaj kościół przetrwał zawieruchę wojenną i to właśnie w nim 9 września 1945 r. ks. Franciszek Włodarczyk, chrystusowiec, odprawił pierwszą w polskim Goleniowie Mszę św. Kościół św. Jerzego na wiele lat stał się potem centrum życia religijnego dla osiedlających się tutaj Polaków i miejscem, wokół którego rodziła się i rozwijała goleniowska społeczność.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Po 1945 r. w różnych schematyzmach kościelnych jako data erygowania parafii (kuracji) św. Jerzego w Goleniowie figuruje 1 maja 1930 r. Zdaniem dr. Zbigniewa Stanucha, wspominając 4 marca 1974 r., jako dzień utworzenia parafii w strukturze nowej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, a zarazem początek sprawowania posługi duszpasterskiej przez księży diecezjalnych, powinniśmy zachować w pamięci datę wybudowania świątyni i powstania kuracji w 1930 r. Bo to są korzenie goleniowskiej parafii św. Jerzego, którego kult na Pomorze przyniósł 900 lat temu biskup Otton z Bambergu.
Po 1961 r., kiedy podniesiony został z gruzów stojący w centrum miasta kościół św. Katarzyny, kościół św. Jerzego przestał być centrum życia religijnego. Stał się kościołem filialnym, w którym odprawiana była tylko jedna niedzielna Msza św. I tak było przez 13 lat.
Odrodzenie parafii
Jak już wspomniano, 4 marca 1974 r. bp Jerzy Stroba wydał dekret erygujący parafię św. Jerzego, dzień później ustanawiając jej administratorem ks. Bogdana Schmidta. Ksiądz kan. Bogdan Schmidt to wyjątkowa postać, a jego zasługi dla parafii są nieocenione. Zbudował ją od podstaw – nie tylko w sensie duchowym i organizacyjnym, ale także materialnym. To za jego czasów wielkim wysiłkiem wybudowany został współczesny kościół (w pierwszej połowie lat. 80. XX wieku) i za jego czasów przebywał na ziemi goleniowskiej papież Jan Paweł II (11 czerwca 1987 r.). Przez 40 lat bezpiecznie prowadził rodzinę parafialną przez burzliwe lata końca XX wieku i początku wieku XXI. Z dumą może dzisiaj patrzeć na rodzinę parafialną, którą stworzył i na dom, który dla niej zbudował. „Za dzieło swojego życia masz szacunek parafian i ich ogromną wdzięczność” – usłyszał od wiernych podczas jubileuszowych obchodów.
Reklama
Od ponad 10 lat dzieło ks. Schmidta kontynuuje ks. kan. Wacław Nowak. Powstają nowe wspólnoty, nowe formy ewangelizacji, także poza murami świątyni. Zmieniło się wnętrze kościoła i jego otoczenie, jest w parafii świetna atmosfera, sprzyjająca nowym inicjatywom „pracy u podstaw”. Parafianie podziękowali mu za dzieła ostatnich lat życząc, by jeszcze przez wiele lat prowadził parafialną rodzinę. Wyrazili swoją wdzięczność także wszystkim kapłanom, którzy przez 50 lat posługiwali w parafii. Każdy z 28 wikariuszy dołożył bowiem swoją cegiełkę do trwałej i wciąż żywej budowli.
Jubileuszowy odpust
Od dnia „narodzin” parafii minęło 50 lat, a taka rocznica to dobry powód do świętowania, zwłaszcza gdy połączy się ją z „imieninami” parafii, czyli odpustem ku czci jej patrona. To podwójne świętowanie miało miejsce 24 kwietnia, a uczestniczyła w nim nie tylko rodzina parafialna, ale i wielu gości. Gościem szczególnym był bp Henryk Wejman, który przewodniczył uroczystej odpustowo-jubileuszowej Mszy św. Razem z nim przy ołtarzu stanęli ks. kan. Wacław Nowak – obecny proboszcz parafii, i ks. kan. Bogdan Schmidt – proboszcz parafii przez 40 lat, a także kilkunastu kapłanów z dekanatu Goleniów i zaprzyjaźnionych parafii.
Reklama
Jubileusz parafii był okazją nie tylko do świętowania, ale także do przypomnienia jej historii i ludzi, którzy ją tworzyli. Dziękując bp. Wejmanowi za jego obecność w tak ważnej dla parafii chwili, a obu proboszczom za pracę na rzecz wspólnoty parafialnej, w wielkim skrócie historię tę przypomniała Maria Palica. Jej rozwinięcie znalazło się w specjalnym wydaniu parafialnej gazetki „Święty Jerzy”. Blisko 50-stronicowe opracowanie pt. „Czerpiąc z przeszłości, idziemy dalej” składa się z części historycznej autorstwa Zbigniewa Stanucha, współczesnej autorstwa Marii Palicy oraz kalendarza najważniejszych wydarzeń 50 lat i wykazu kapłanów posługujących w parafii od 1974 r. A wszystko to ilustrowane wieloma zdjęciami, także historycznymi. – m.in. kościoła św. Jerzego wybudowanego w 1930 r., na którego miejscu wybudowana została w latach 80. XX wieku obecna świątynia.
I właśnie o miejscu świątyni w życiu wspólnoty parafialnej mówił w homilii bp Henryk Wejman: – Każda świątynia to dom, ale dom szczególny, bo spotykamy się w nim z Bogiem żywym, który na nas oczekuje i pragnie z nami nieustannie dialogować. Ale świątynia to także miejsce uczty. Stajemy w niej wokół stołu – ołtarza, by przeżyć Eucharystię. Tu, w świątyni, Jezus daje nam swoje ciało na pokarm, byśmy nim umocnieni mogli ofiarnie wypełniać swoje codzienne zadania i wzajemnie sobie służyć.
W dalszej części swoich rozważań bp Wejman zwrócił uwagę, że każda świątynia jest piękna przede wszystkim bogactwem wnętrza tych, którzy do niej wchodzą. Kończąc kazanie powiedział: – Dziś wasz kościół jest piękny, dlatego słowa wdzięczności należą się wszystkim kapłanom pracującym w parafii na przestrzeni 50 lat i wszystkim wiernym za ich troskę o parafialny Dom Boży. Dzięki nim oraz waszej wiernej miłości do Boga i ofiarności ta świątynia istnieje i ma taki blask. Niech św. Jerzy, patron waszej parafii wyprasza wam u Pana Jezusa obfitość Jego łask na kolejne lata waszego życia i działania w tej wspólnocie parafialnej.
Uroczystą Mszę św. zakończyła litania do św. Jerzego przed wystawionym Najświętszym Sakramentem i hymn Te Deum. Druga część jubileuszowego odpustu odbyła się na podwórzu plebanijnym na wspólnej agape.