Reklama

Polska

Poszukiwania Wielkiej Pamiątkowej Księgi Polaków, która powstała w hołdzie dla Jana Pawła II

Rodzina zmarłego Edmunda Kryzy szuka Wielkiej Pamiątkowej Księgi Polaków, która powstała w hołdzie dla św. Jana Pawła II. Do niezwykłego dzieła mającego 2 m wysokości, 1,45 m szerokości i ważącego prawie 300 kilogramów, wpisało się ok. 500 tys. Polaków.

[ TEMATY ]

księga

Anna Bensz-Idziak

Księga miała trafić - w zamyśle autora dzieła - do muzeum w Wadowicach, ale zaginęła w czasie wędrówki po kraju. Z apelem o jej odszukanie zwróciła się córka zmarłego radomianina Beata Pinczuk. - Chcemy utrwalić to niezwykłe dzieło mojego taty, wydając książkę. Proszę o przekazanie informacji o losie Wielkiej Pamiątkowej Księgi Polaków, która powstała w hołdzie dla św. Jana Pawła II. Takie było marzenie mojego taty, o którym dowiedziałam się dopiero po jego śmierci - powiedziała Beata Pinczuk, która dzisiaj odwiedziła redakcję Radia Plus Radom.

Wielką Pamiątkową Księgę Polaków dla Jana Pawła II wykonał radomianin Edmund Kryza. Odwiedziła ona wiele miejscowości w Polsce. - Wiele rzeczy wykonałem w życiu, ale z tej jestem najbardziej dumny - podkreślał w 2007 r. Edmund Kryza. Dodał, że ilość zebranych wpisów utwierdziła go w przekonaniu, że warto było poświęcić się temu przedsięwzięciu.

Edmund Kryza wykonał wcześniej m.in. największe na świecie damski but oraz buty piłkarskie. Nazwisko byłego bramkarza piłkarskiego widnieje w Polskiej Księdze Rekordów Guinessa. Zmarł 3 lipca 2015 r. Wszelkie informacje na temat publikacji można kierować na adres: newsroom@radioplus.com.pl .

2015-07-23 12:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: uroczyste złożenie Wielkiej Księgi Łask otrzymanych za przyczyną św. Jana Pawła II

Jako Tygodnik Katolicki „Niedziela” chcemy bardzo podziękować za każdy wpis naszych Czytelników w Wielkiej Księdze Łask uproszonych za przyczyną św. Jana Pawła II.

W 100. rocznicę jego urodzin redakcja Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poczuła szczególne zobowiązanie do podjęcia działań, aby zwłaszcza nowe pokolenie pamiętało o wielkim Polaku orędującym u Bożego tronu w naszych troskach i potrzebach. Wiemy, że już za życia Jana Pawła II miały miejsce niespodziewane uzdrowienia i łaski.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek o kapłaństwie kobiet: nie ma na to miejsca, ale nie umniejsza to godności i roli kobiety

2022-11-28 17:54

[ TEMATY ]

kobieta

kapłaństwo

Grzegorz Gałązka

O tym, że teologiczna "zasada Piotrowa" nie dopuszcza możliwości święcenia kobiet i o tym, że nie przekreśla to godności i doniosłej roli kobiety w Kościele, mówi papież Franciszek w rozmowie z jezuickim czasopismem "America", która ukazała się w poniedziałek.

Wśród wielu tematów, poruszonych w wywiadzie, udzielonym amerykańskim jezuitom, pojawia się pytanie to, co Ojciec Święty powiedziałby kobietom, które, posługując w Kościele, czują, że powołane są do kapłaństwa. Papież Franciszek odpowiada krótko, posługując się terminami "zasady Piotrowej" i "zasady maryjnej", znanymi z teologii Hansa Ursa von Balthasara.

CZYTAJ DALEJ

Papież do Akcji Katolickiej: słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn

2022-11-28 15:19

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

Akcja Katolicka

„Trudne czasy mogą zostać podjęte jako wyzwanie i przemienić się w czas nadziei” – napisał Franciszek do przedstawicieli Akcji Katolickiej. Zebrali się oni w Rzymie, gdzie wybrali nowe władze na poziomie centralnym.

W liście Papież obok problemów kryzysu postpandemicznego i wzrastającej przemocy wymienił także „odradzający się w niektórych miejscach indywidualizm”, związany z dynamiką samozbawienia. Ojciec Święty napisał, że „jest przekonany, iż Bóg oczekuje od Kościoła Trzeciego Tysiąclecia, aby duch synodalny zakorzenił się w jego sposobie bycia, co oznacza ćwiczenie wspólnego podążania w tym samym kierunku”. Dlatego też zachęcał nowych liderów Akcji Katolickiej, aby byli ludźmi słuchającymi. „Mam nadzieję, że nie będziecie zarządcami zza biurka, sterty papierów lub poprzez Zooma, i że nie popadniecie w pokusę planowania, rządzenia przez dekrety i odwoływania się do propozycji sprzed lat, które były dobre i użyteczne kiedyś, ale dziś być może nie są już aktualne - czytamy w liście – „Po pierwsze słuchajcie konkretnych kobiet i mężczyzn, starszych, młodych i dzieci, dotykajcie konkretu ich życia, cichych krzyków wypisanych na ich twarzach, protestu ukrytego w głębi”. Papież wezwał następnie do wrażliwości na znaki czasu, bo – jak zaznaczył – „Kościół nie może być na marginesie historii, uwikłany we własne sprawy, żyjący w swojej bańce”. Lud Boży ma bowiem misję „przemieniania historii z jej trudnościami i sprzecznościami w historię zbawienia”. Na zakończenie Papież dziękował członkom Akcji Katolickiej za podjęcie wyzwania i pobłogosławił ich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję