Członkowie delegacji to osoby, które uczestniczyły bezpośrednio w komisjach procesowych Sługi Bożego ks. Antoniego Dujlovića, bądź wspierały ten proces na różne sposoby. Wyjazd ten był podyktowany potrzebą podziękowania bp. Franjo Komaricy, wielkiemu protektorowi tego procesu, za uruchomienie go i prowadzenie do końca posługi biskupiej w diecezji Banja Luka.
Uroczystości
Czas odwiedzin nie był przypadkowy, bowiem w tym czasie odbyła się konferencja poświęcona bp. Franjo Komaricy właśnie z okazji zakończenia jego 35-letniej posługi jako biskupa Banja Luki. W czasie tego pobytu odbyły się także święcenia i ingres nowego biskupa diecezji, ks. Želijko Majića. Delegacja uczestniczyła w tej uroczystości.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Śladami Sługi Bożego
Podczas pobytu odwiedziliśmy nie tylko Banja Lukę, ale też Gumjerę, Devetinę, Hrvačani i Prnjavor. Z przejęciem w sercach odwiedzaliśmy miejsca, gdzie żył, pracował, udzielał chrztu, błogosławił małżeństwa i gdzie zakończył swoje życie Sługa Boży ks. Antoni Dujlowić. Byliśmy w kaplicy w Gumjerze, gdzie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze. Towarzyszyła nam modlitwa o jego beatyfikację. Nawiedziliśmy cmentarz, gdzie został pochowany i odwiedziliśmy klasztor ojców trapistów Marija Zviezda. Odbyliśmy także krótką wizytę u sióstr Adoratorek w Nowej Topoli i Banja Luce na Budžaku.
Proces trwa
Przy tej okazji warto przypomnieć najważniejsze etapy procesu beatyfikacyjnego ks. Dujlovicia.
Na wniosek bp. Franjo Komaricy 17 lipca 2014 r. Konferencja Episkopatu BiH wydała zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego księży: Antoniego Dujlovića, Waldemara Nestora, Krešimira Baričića i Juraja Gospodentića – męczenników diecezji banjaluckiej, którzy zginęli za wiarę w czasie II wojnie światowej. W tej sprawie 8 września 2014 r. bp Komarica zwrócił się do kard. Angelo Amato, ówczesnego prefekta Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych o wydanie nihil obstat do rozpoczęcia procesu. Zgodę otrzymał 9 grudnia 2014 r. i rozpoczęła się procedura. Świadkowie męczeństwa ks. A. Dujlovića w 1946 r. wyjechali do Polski i zachowują o nim żywą pamięć. Z uwagi na to bp Franjo Komarica w porozumieniu z biskupem legnickim ustanowili 5 lutego 2015 r. delegatem procesu ks. dr Józefa Lisowskiego – kanclerza kurii i udzielili pełnomocnictwa do utworzenia komisji dochodzeniowej w Polsce. Komisja taka powołana została 24 lutego 2015 r. Także na prośbę bp. Franjo Komaricy, biskup legnicki 25 sierpnia 2017 r. powołał komisję historyczną pod przewodnictwem historyka ks. prof. dr. hab. Zdzisława Leca.
Biskup Komarica przez wszystkie te lata przyjeżdżał do Polski i obserwował pracę komisji. W Bośni w latach 2017 i 2018 r. pomagał i wspierał finansowo kwerendy komisji historycznej, prowadzone w archiwach kościelnych i państwowych Bośni i Hercegowiny. Dla polskich czcicieli Sługi Bożego ks. Antoniego Dujlovića, bp Franjo Komarica jest wielkim orędownikiem i ojcem toczącego się procesu.