Reklama

Kościół

9 dni modlitewnego szturmu nieba w intencji ojczyzny

Przed nami 9 dni modlitewnego szturmu nieba za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Polscy biskupi zachęcają do uczestnictwa w nowennie w intencji ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zainicjowana przez abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, nowenna rozpocznie się 16 marca. Przez 9 kolejnych dni – aż do Niedzieli Palmowej (24 marca) – o godz. 21.20 w kościołach, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich w Polsce i na całym świecie zanoszona będzie do Boga modlitwa za ojczyznę.

Każdy może się włączyć

„Zachęcam wszystkich Polaków do żarliwej modlitwy w intencji naszej ojczyzny. Szczera modlitwa łączy ludzi, a nie dzieli. Pomaga uwolnić się od egoizmu. Pozwala uspokoić emocje. Uodparnia przed manią wyższości. Mamy piękną tradycję modlitwy za ojczyznę. Począwszy od kazań ks. Piotra Skargi, po Msze św. w intencji ojczyzny sprawowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszkę. Mamy piękną tradycję odmawiania Różańca w intencji naszej ziemskiej Matki, ojczyzny. Proszę o dołączenie do każdej osobistej modlitwy intencji o pojednanie między Polakami i pomyślność naszej wspólnej ojczyzny” – apelował abp Gądecki w liście z 19 lutego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowenna jest właśnie konkretną propozycją zaangażowania wszystkich, którym losy ojczyzny nie są obojętne. Włączyć może się każdy – niezależnie od miejsca zamieszkania, wykształcenia, wieku czy światopoglądu. – Do udziału w nowennie zaproszeni są wszyscy, którym leżą na sercu dobro ojczyzny, pojednanie narodowe, a zwłaszcza tak ważny dla przyszłości naszego narodu problem poszanowania życia ludzkiego – zachęca ks. Leszek Gęsiak, jezuita, rzecznik KEP.

DOŁĄCZ DO WSPÓLNEJ MODLITWY: nowenna2120.pl

„Tak” dla życia

To właśnie modlitwa w intencji ochrony życia dzieci nienarodzonych będzie jednym z filarów zbliżającej się nowenny. – Z różnych miejsc w przestrzeni publicznej docierają do nas informacje o intensywnych działaniach różnych środowisk, a ostatnio także tych, którzy sprawują władzę, zmierzających do tego, by wprowadzić w naszym kraju prawodawstwo, które pozwalałoby na zabijanie dzieci nienarodzonych. To szczególnie niebezpieczny moment, bo bez dzieci nie możemy mówić o przyszłości naszego narodu – zauważa ks. Gęsiak.

Reklama

Bardzo mocno podkreślał to św. Jan Paweł II w czasie swoich wizyt w Polsce. Papieżowi zależało na tym, żeby włożyć wszelkie wysiłki w to, by życie nienarodzonych było szanowane, ponieważ bez tego nie ma bezpiecznej, zdrowej i owocnej przyszłości żadnego narodu. – Naród, który nie szanuje swoich dzieci, który swoje dzieci zabija, niestety, jest narodem bez przyszłości. A nam wszystkim bardzo zależy na tym, żeby w wolnym kraju, mówiąc prawdę, można było dalej bezpiecznie się rozwijać, żyć w dostatku. Warunkiem tego są m.in. szacunek, troska i szczególne wsparcie tych, którzy myśląc o przyszłości narodu, myślą o wychowaniu dzieci – zaznacza rzecznik KEP.

W godzinie Apelu

Godzina nowenny nie jest przypadkowa. To czas, który od ponad 70 lat codziennie zbliża nas, Polaków na całym świecie, i kieruje nasze myśli ku Matce i Królowej na Jasnej Górze. O godz. 21 bowiem gromadzimy się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, by wspólnie odmówić Apel Jasnogórski. Do tej modlitwy w kaplicy dołączają również telewidzowie i słuchacze, którzy na całym świecie za pośrednictwem mediów modlą się za Polskę. Godzina 21.20 to właśnie moment zakończenia Apelu Jasnogórskiego.

Nowennę można odmawiać w dowolnym miejscu, w którym się znajdziemy o godz. 21.20. Jeśli nie będzie to możliwe, w modlitwę można się też włączyć o dowolnej porze dnia.

W trakcie trwania nowenny modlitwy nowennowe będzie można odmawiać również na zakończenie każdej Eucharystii w swojej parafii – wyjaśnia rzecznik KEP.

Silni orędownicy

W duchowym modlitewnym szturmie nieba będą nas wspierać szczególnie silni orędownicy – św. Andrzej Bobola i bł. ks. Jerzy Popiełuszko. To także nieprzypadkowy wybór. Obydwaj są męczennikami, oddali życie za wiarę i ojczyznę. Święty Andrzej Bobola był człowiekiem niezłomnym. Wiara i system wartości, któremu pozostał wierny do końca, doprowadziły do jego męczeńskiej śmierci. Podobnie było w przypadku bł. ks. Jerzego Popiełuszki, którego mottem posługi kapłańskiej były słowa św. Pawła Apostoła: „Zło dobrem zwyciężaj”. Jego również walka o dobro, które jest silniejsze od zła i które to zło pokonuje, doprowadziła do męczeństwa. – Wydaje się, że wstawiennictwo tych dwóch wielkich patronów to bardzo dobre pośrednictwo w naszej modlitwie do Boga właśnie w sprawach ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia. Obaj oddali życie za Chrystusa i obaj bardzo kochali Polskę – podkreśla ks. Gęsiak.

Reklama

W łączności z biskupami

Szczególnym miejscem odprawiania nowenny będzie Jasna Góra, ale swoim zasięgiem modlitwa obejmie całą Polskę i ośrodki polonijne na świecie. Na specjalnie stworzonej stronie: www.nowenna2120.pl będzie zamieszczona interaktywna mapa świata, na której osoby modlące się będą mogły anonimowo zaznaczyć swoją obecność. – Ważne jest, abyśmy zobaczyli, że wiele ludzi modli się za Polskę, że wielu ludziom leży na sercu szacunek do ludzkiego życia od jego poczęcia do naturalnej śmierci – wskazuje rzecznik KEP.

Codziennie na wspomnianej stronie będzie dostępny link do jednego miejsca w Polsce, skąd pod przewodnictwem biskupa będzie transmitowana nowenna. Przez transmisje będą łączyć się z uczestnikami nowenny biskupi z całego kraju, m.in. abp Stanisław Gądecki, abp Wojciech Polak, prymas Polski, czy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Wiele spraw

Obok głównych intencji każdy kolejny dzień nowenny ma swoją intencję szczegółową. Będą to m.in. prośby o odnowienie wiary Polaków, która w wielu aspektach przeżywa swój kryzys, o mądrość dla rządzących i o społeczną solidarność. Będzie także modlitwa o pokój. – Tuż za naszą granicą trwa wojna i bardzo chcielibyśmy, by ta wojna już się skończyła, by z Bożą pomocą nigdy nie rozlała się na inne kraje. O to będziemy błagać Boga – podkreśla ks. Gęsiak.

Reklama

Wśród intencji będzie też ta o odczytanie prawdziwej roli kobiety i mężczyzny w małżeństwie oraz o trwałość polskich rodzin, a także za młodych, do których należy przyszłość naszej ojczyzny, by odkrywali wiarę i swoje życiowe powołanie. Siódmy dzień nowenny będzie poświęcony modlitwie o prawdę i odpowiedzialność za słowo w mediach. – Dzisiaj tak często niszczymy się nawzajem właśnie w przestrzeni medialnej, zwłaszcza w mediach społecznościowych. Każdy ma do nich dostęp, każdy może cokolwiek w nich napisać. Niestety, bardzo często nieodpowiedzialnym słowem, hejtem, agresją i nienawiścią wyrządza się tam wiele krzywdy i zła – przyznaje rzecznik KEP.

Ważną intencją nowenny będzie również prośba o dialog narodowy, a w sposób szczególny o szacunek dla życia dzieci nienarodzonych.

Wyjątkową treścią towarzyszącą nowennie będzie modlitwa sługi Bożego ks. Piotra Skargi, którą już od kilkuset lat modlą się Polacy, a która zawiera w sobie wszystko, co jest intencją nowenny. – Ksiądz Piotr Skarga wzywał kiedyś i prosił Boga za przyczyną Najświętszej Maryi Panny o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny, o miłość do braci i ojczyzny, abyśmy nie zapominali o tym, że naszym zadaniem jest uczciwa służba Polsce i braciom. Modlił się za tych, którzy sprawują rządy, o światło dla tych, którym zostały powierzone losy naszego kraju. A o to przecież w tej nowennie chcemy się modlić – mówi ks. Gęsiak.

2024-03-05 14:24

Ocena: +48 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przymusowa służba wojskowa w PRL: nie wolno było mieć różańca, karą za pacierz było mycie toalety

[ TEMATY ]

PRL

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Karol Porwich /Niedziela

Mieliśmy utrudniony dostęp do sakramentów, nie wolno nam było mieć różańca czy książeczki do nabożeństwa; karą za pacierz na klęcząco było mycie toalety - powiedział PAP biskup zamojsko-lubaczowski Marian Rojek, który w czasach PRL odbył przymusową służbę wojskową w jednostce, w której służył bł. ks. Jerzy Popiełuszko.

W czwartek w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz odprawił mszę św. dla grupy około 200 księży, którzy w okresie PRL odbyli przymusową służbę wojskową.

CZYTAJ DALEJ

Święty Jan Nepomucen

Niedziela podlaska 20/2001

[ TEMATY ]

święty

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen z kościoła w Lutczy

Św. Jan Nepomucen urodził się w Pomuku (Nepomuku) koło Pragi. Jako młody człowiek odznaczał się wielką pobożnością i religijnością. Pierwsze zapiski o drodze powołania kapłańskiego Jana pochodzą z roku 1370, w których figuruje jako kleryk, zatrudniony na stanowisku notariusza w kurii biskupiej w Pradze. W 1380 r. z rąk abp. Jana Jenzensteina otrzymał święcenia kapłańskie i probostwo przy kościele św. Galla w Pradze. Z biegiem lat św. Jan wspinał się po stopniach i godnościach kościelnych, aż w 1390 r. został mianowany wikariuszem generalnym przy arcybiskupie Janie. Lata życia kapłańskiego św. Jana przypadły na burzliwy okres panowania w Czechach Wacława IV Luksemburczyka. Król Wacław słynął z hulaszczego stylu życia i jawnej niechęci do Rzymu. Pragnieniem króla było zawładnąć dobrami kościelnymi i mianować nowego biskupa. Na drodze jednak stanęła mu lojalność i posłuszeństwo św. Jana Nepomucena.

Pod koniec swego życia pełnił funkcję spowiednika królowej Zofii na dworze czeskim. Zazdrosny król bezskutecznie usiłował wydobyć od Świętego szczegóły jej spowiedzi. Zachowującego milczenie kapłana ukarał śmiercią. Zginął on śmiercią męczeńską z rąk króla Wacława IV Luksemburczyka w 1393 r. Po bestialskich torturach, w których król osobiście brał udział, na pół żywego męczennika zrzucono z mostu Karola IV do rzeki Wełtawy. Ciało znaleziono dopiero po kilku dniach i pochowano w kościele w pobliżu rzeki. Spoczywa ono w katedrze św. Wita w bardzo bogatym grobowcu po prawej stronie ołtarza głównego. Kulisy i motyw śmierci Świętego przez wiele lat nie był znany, jednak historyk Tomasz Ebendorfer około 1450 r. pisze, że bezpośrednią przyczyną śmierci było dochowanie przez Jana tajemnicy spowiedzi. Dzień jego święta obchodzono zawsze 16 maja. Tylko w Polsce, w diecezji katowickiej i opolskiej obowiązuje wspomnienie 21 maja, gdyż 16 maja przypada św. Andrzeja Boboli. Jest bardzo ciekawą kwestią to, że kult św. Jana Nepomucena bardzo szybko rozprzestrzenił się na całą praktycznie Europę.

W wieku XVII kult jego rozpowszechnił się daleko poza granice Pragi i Czech. Oficjalny jednak proces rozpoczęto dopiero z polecenia cesarza Józefa II w roku 1710. Papież Innocenty XII potwierdził oddawany mu powszechnie tytuł błogosławionego. Zatwierdził także teksty liturgiczne do Mszału i Brewiarza: na Czechy, Austrię, Niemcy, Polskę i Litwę. W kilka lat potem w roku 1729 papież Benedykt XIII zaliczył go uroczyście w poczet świętych.

Postać św. Jana Nepomucena jest w Polsce dobrze znana. Kult tego Świętego należy do najpospolitszych. Znajduje się w naszej Ojczyźnie ponad kilkaset jego figur, które można spotkać na polnych drogach, we wsiach i miastach. Często jest ukazywany w sutannie, komży, czasem w pelerynie z gronostajowego futra i birecie na głowie. Najczęściej spotykanym atrybutem św. Jana Nepomucena jest krzyż odpustowy na godzinę śmierci, przyciskany do piersi jedną ręką, podczas gdy druga trzyma gałązkę palmową lub książkę, niekiedy zamkniętą na kłódkę. Ikonografia przedstawia go zawsze w stroju kapłańskim, z palmą męczeńską w ręku i z palcem na ustach na znak milczenia. Również w licznych kościołach znajdują się obrazy św. Jana przedstawiające go w podobnych ujęciach. Jest on patronem spowiedników i powodzian, opiekunem ludzi biednych, strażnikiem tajemnicy pocztowej.

W Polsce kult św. Jana Nepomucena należy do najpospolitszych. Ponad kilkaset jego figur można spotkać na drogach polnych. Są one pamiątkami po dziś dzień, dawniej bardzo żywego, dziś już jednak zanikającego kultu św. Jana Nepomucena.

Nie ma kościoła ani dawnej kaplicy, by Święty nie miał swojego ołtarza, figury, obrazu, feretronu, sztandaru. Był czczony też jako patron mostów i orędownik chroniący od powodzi. W Polsce jest on popularny jako męczennik sakramentu pokuty, jako patron dobrej sławy i szczerej spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

[ TEMATY ]

episkopat

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

W wydanym po obradach stanowisku dotyczącym aktualnej relacji Kościół - Państwo członkowie Rady zauważyli, że „w obecnej rzeczywistości polityczno-społecznej zamiast separacji skoordynowanej, typowej dla państwa świeckiego, promowany jest wzorzec separacji wrogiej, właściwej dla ideologii laicyzmu”. Członkowie Rady wskazali, że separacja skoordynowana to „wzajemna autonomiczna współpraca Kościoła i Państwa, zapewniająca realizację dobra wspólnego opartego o transcendentną godność człowieka i naturalne prawo moralne”. „W tym modelu Państwo jest bezstronne wyznaniowo a w konsekwencji otwarte na współpracę z Kościołami i wspólnotami religijnymi” - czytamy w stanowisku. Separacja wroga natomiast, polega „na usuwaniu i ostatecznym zwalczaniu symboli religijnych i przejawów kultu religijnego, eliminowaniu społecznej roli Kościoła oraz wszelkich przejawów prywatnego i publicznego życia religijnego”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję