Staramy się w parafii, by była pobożność eucharystyczna. To jest przecież fundament naszego zjednoczenia z Bogiem. W parafii jest też Żywy Różaniec. Martwi jednak to, że brakuje w nim młodych ludzi – przyznaje ks. Jacek.
Parafianie okazują również przywiązanie do św. Walentego, biskupa i męczennika. – W naszej parafii podtrzymywana jest tradycja odpustu ku czci tego świętego. Staramy się jednak przybliżać św. Walentego nie tylko jako patrona zakochanych, ale przede wszystkim jako patrona chorych i cierpiących. Ukazujemy tego świętego jako tego, który nie bał się oddać swojego życia z miłości do Chrystusa – podkreśla kapłan.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Być ministrantem
Mateusz Ociepa jest ceremoniarzem, od 12 lat służy przy ołtarzu. – Do bycia ministrantem namówił mnie mój brat. Gdybym dzisiaj miał wybierać, to ponownie chciałbym zostać ministrantem. Ten czas był i wciąż jest dla mnie bardzo ważny. Zacząłem bardziej wzrastać w wierze. Każda Msza św. dla mnie to wielkie wydarzenie. Cieszę się, że mogę być tak blisko ołtarza – mówi Mateusz.
– Dzięki temu, że jestem ceremoniarzem, mogę przy ołtarzu więcej z siebie dać. Kurs ceremoniarza, w którym uczestniczyłem, to były dla mnie rekolekcje. Ponadto zacząłem lepiej rozumieć Mszę św. Bardzo chętnie sięgam również po Pismo Święte. Bardzo bliski jest mi św. Józef. Swoją cichą postawą dawał świadectwo, a to dla mnie bardzo ważne – przyznaje.
Reklama
Zapytany o młodych ludzi podkreśla, że młodemu człowiekowi trzeba pokazać wiarę. – Trzeba rozmawiać z młodymi ludźmi, a do niczego ich nie zmuszać – zaznacza.
– Obok zbiórek ministranckich staramy się dodatkowo więcej czasu spędzać wspólnie. Mieliśmy wspólne wyjścia, chociażby na pizzę. Dla ministrantów cenna jest taka obecność kapłana – dodaje ks. Tomasz Błaszczyk, wikariusz parafii.
Wzajemna współpraca
Parafia to szczególna wspólnota, w której bardzo ważna jest współpraca kapłanów z wiernymi. – Ta współpraca powinna się budować na otwartości. Ludzie czują to, kiedy kapłan jest otwarty i daje swoje serce. Myślę, że to my, kapłani, powinniśmy wychodzić do ludzi. Czasem przychodzą do nas ludzie młodzi, zagubieni i trzeba zrozumieć ich w niektórych sprawach. Otwartość kapłana zawsze przyciąga ludzi do Kościoła. Szczególnie na tę otwartość czekają ludzie młodzi – przyznaje ks. Tomasz.
O wzajemnej współpracy opowiada nam również Bartłomiej Rorat, organista od 14 lat. – Organista wraz z kapłanem i wiernymi współtworzy liturgię, dlatego swoim życiem powinien dawać świadectwo wiary i życia sakramentalnego. Organista powinien być dla ludzi i otwarty na ludzi. Dla każdego z nas parafia powinna być ważna. Cenne jest każde zaangażowanie, poczynając od sprzątania świątyni, i uczestnictwo w różnych wydarzeniach – podkreśla.
Reklama
Jego zdaniem, wspólnotę buduje również piękno liturgii. – Bardzo ważny jest dobór pieśni do liturgii. Staram się, aby pieśni współgrały z tekstami liturgicznymi, z przebiegiem całej Mszy św., tak aby to była jedna całość. Musi jednak istnieć pewna granica, żeby Msza św. nie stała się koncertem – mówi Bartłomiej.
– Nie wyobrażam sobie bycia organistą bez modlitwy. Dzień zaczynam i kończę Różańcem. Chętnie również sięgam po brewiarz. Odnajduję w nim Boże słowo, które przemawia do mnie bardzo mocno. A modlitwa psalmami bardzo pomaga w życiu – przyznaje.
– Współpraca nie polega tylko na tym, że organista i kościelny wykonują swoją funkcję. W naszej parafii tworzymy rodzinę i spotykamy się również poza liturgią – mówi ks. Tomasz.
– Cieszę się, że przy większych uroczystościach są panie z Koła Gospodyń Wiejskich – dodaje ksiądz proboszcz.
Dla p. Iwony Choły parafia jest bardzo bliska. – Jestem w niej od urodzenia. Pamiętam jeszcze nasz drewniany kościół. Pamiętam też, jak była budowana ta nowa świątynia. Czynili to z ogromnym zaangażowaniem nasi dziadkowie, rodzice. Wówczas jako młodzież przygotowująca się do bierzmowania także uczestniczyliśmy w tych pracach. To wszystko powstało z ludzkich serc. Konsekracja naszej świątyni zbiegła się z wyborem św. Jana Pawła II na Stolicę św. Piotra. Teraz staram się aktywnie uczestniczyć w życiu parafii – mówi nam p. Iwona.
Reklama
Kazimierz Markowski jest kościelnym w parafii już blisko 10 lat. – Wcześniej kościelnym był mój brat. A zatem to taka nasza rodzinna tradycja. Praca kościelnego oczywiście łączy się bardzo mocno z liturgią, z przygotowaniem do Mszy św. i innych nabożeństw. Kościelny dba również o porządek na zewnątrz kościoła. Bardzo dobrze mi się współpracuje z naszymi księżmi – przyznaje p. Kazimierz.
Młodzi ludzie w Kościele
– Pierwszą rzeczą, która sprawia, że młodzież dzisiaj odchodzi od Kościoła, jest sposób bycia i zachowanie kapłana. Młodzież dużo negatywnych obrazów czerpie z internetu, z przekazów medialnych. Taki młody człowiek bardzo często jeden negatywny przykład kapłana odnosi do wszystkich. Jeśli jednak młodzieży otworzy się serce, znajdzie się dla niej czas i zacznie się z młodymi ludźmi rozmawiać, to wszystko może zupełnie inaczej wyglądać. Trzeba pamiętać, że młodzi ludzie przeżywają różne rzeczy w swoich domach, dlatego trzeba ich wysłuchać. Ważne jest stawianie wymagań, ale młodzi liczą też na dobre słowo od kapłana. Wydaje mi się, że dzisiejsza młodzież nie zastanawia się nad tym, co będzie za 20 czy 30 lat. Młodzi ludzie żyją obecną chwilą. Często potrzeby religijne nie są dla nich najważniejsze – podkreśla ks. Tomasz.
– Z perspektywy blisko 30 lat kapłaństwa zauważam, że jeśli chodzi o młodzież, to bardzo ważna jest rodzina – dodaje ks. Jacek.
Reklama
Pani Iwona Choła przyznaje, że wiara musi być przekazana młodemu pokoleniu. – Najważniejszy jest przykład własnego życia. Dzisiaj czasy są bardzo trudne dla młodzieży. Pracuję w szkole średniej w Kamienicy Polskiej i widzę, że różnego rodzaju slogany, które pojawiają się w mediach, w przestrzeni publicznej, często są ważniejsze od tego, co mówią rodzice. Jako rodzice, nauczyciele i kapłani musimy wspólnie zadbać o młode pokolenie, wspólnie działać – podkreśla.
– Każdy proboszcz, każdy ksiądz maksymalnie wykorzystuje talenty, które otrzymał, i robi wszystko w miarę swoich możliwości, ale potrzebuje wsparcia świeckich – dodaje p. Iwona.
– Mam nadzieję w związku ze zbliżającą się peregrynacją obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w naszej parafii, że to będzie taka mobilizacja także dla młodzieży – dzieli się z nami ks. Jacek i dodaje, że prasa katolicka również odgrywa ważną rolę.