Reklama

Niedziela Legnicka

Rok dla rodzin

Miniony rok był intensywnym czasem dla Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Legnickiej.

Niedziela legnicka 5/2024, str. V

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum Duszpasterstwa Rodzin

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odbyły się liczne spotkania doradców życia rodzinnego, diecezjalny dzień skupienia, spotkania rejonowe i zjazd archidiecezjalny. Przedstawiciele duszpasterstwa brali też udział w spotkaniach na szczeblu krajowym.

Samoszkolenie

Doradcy z diecezji mieli możliwość podnoszenia swoich kompetencji przez udział w webinarach, dotyczących tematów z obszarów psychologii, metodyki pracy z narzeczonymi itp. Pielęgnowanie wspólnoty w gronie doradców, wzajemne uczenie się i czerpanie inspiracji od siebie nawzajem, a przede wszystkim – wspólna modlitwa tworzą solidną bazę, na której można budować działania ubogacające innych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dla rodzin

Nie zabrakło także działań skierowanych do małżeństw i rodzin. Odbyły się sesje warsztatów dla małżeństw, połączonych z czasem na dialog i adorację Najświętszego Sakramentu. Dzięki Stowarzyszeniu Rodzin Katolickich miały miejsce 2 konferencje o tematyce rodzinnej. Odbywały się wydarzenia w ramach Tygodnia Wychowania: warsztaty, prelekcje i spotkania m.in. z Akademią Familijną, która – miejmy nadzieję – w nadchodzącym roku rozpocznie spotkania dla rodziców w diecezji. Wielką radością były również rekolekcje skierowane do małżeństw, zorganizowane i przeprowadzone przez Ruch Spotkania Małżeńskie oraz spotkania dla małżeństw w ramach „Programów na miłość i życie” – JA+TY=MY. Udało się powrócić do spotkań wspólnot wspierających rodzinę, które zgromadziły przedstawicieli 11 różnych ruchów i stowarzyszeń. Szczególną okazją do modlitwy w intencji rodzin i małżeństw była odbywająca się w diecezji peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów. Na mapie diecezji pojawiają się także, z inicjatywy wspólnot parafialnych, miejsca, gdzie prowadzona będzie cykliczna modlitwa za rodziny i małżeństwa, także te w kryzysie – tak bardzo obecnie potrzebna. Duszpasterstwo stara się również uporządkować sprawy związane z przygotowaniem do sakramentu małżeństwa, rozeznając obecną sytuację i potrzeby lokalnych wspólnot oraz narzeczonych.

Reklama

Plany

Jednym z ważniejszych wydarzeń, planowanych w roku 2024, jest Kongres Rodzin Diecezji Legnickiej, który odbędzie się 8 czerwca w sanktuarium św. Maksymiliana w Lubinie. Podejmowane są także wstępne starania o uruchomienie Akademii, która kształciłaby przyszłych doradców życia rodzinnego, ale także osoby, które chciałyby budować cywilizację życia i miłości w swoich lokalnych środowiskach. Nadal będą prowadzone spotkania dla doradców życia rodzinnego – zarówno stacjonarnie, jak i w formie webinarów. Już w pierwszym kwartale roku zaplanowane są warsztaty i spotkania dla małżeństw, a także – w późniejszych terminach – rekolekcje i inne wydarzenia.

Warto zajrzeć

Zachęcamy do kontaktu z Duszpasterstwem Rodzin, pod nr. tel.: 504 101 530 (pn-pt, godz. 9-17), stacjonarnie w Legnickiej Kurii Biskupiej (środy, godz. 9-14) oraz do odwiedzania strony www.drdl.diecezja.legnica.pl i profilu DR na Facebooku: facebook.com/drlegnica.

Prosimy również o modlitwę – przede wszystkim w intencji rodzin, małżeństw, narzeczonych przygotowujących się do sakramentu, ale także w intencji Duszpasterstwa Rodzin – aby podejmowane działania były zbieżne z Bożymi planami i potrzebami rodzin diecezji.

2024-01-30 11:14

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

GUS: co czwarte dziecko w Polsce rodzi się w związku pozamałżeńskim

[ TEMATY ]

rodzina

Pixabay.com

Systematycznie rośnie odsetek dzieci rodzących się w związkach pozamałżeńskich, w Polsce to już ponad 25 proc. – wynika z raportu GUS. Podaje on też, że w 2020 r. zawarto 145 tys. małżeństw, czyli o ponad 38 tys. mniej niż rok wcześniej, na co mogły wpłynąć obostrzenia epidemiczne.

W publikacji "Sytuacja społeczno-gospodarcza kraju w 2020 r." Główny Urząd Statystyczny zwraca uwagę, że w minionym roku wyraźnie obniżyła się liczba zawartych małżeństw, a także orzeczonych rozwodów i separacji.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci przeciwko zmianom zasad organizacji religii w szkołach

2024-05-21 16:42

[ TEMATY ]

katecheta

Bożena Sztajner/Niedziela

Nauczyciele ze Stowarzyszenia Katechetów Świeckich krytykują propozycję MEN zmian w zasadach organizacji lekcji religii w szkołach. Według nich spowodują one utratę pracy przez część katechetów. Opowiadają się za natomiast za wprowadzeniem obowiązkowych dla uczniów lekcji religii lub etyki.

Pod koniec kwietnia do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zaproponowano w nim uelastycznienie możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

CZYTAJ DALEJ

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

[ TEMATY ]

Rozważania majowe

Wołam Twoje Imię, Matko…

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Rozważanie 22

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję