Reklama

Wiara

Teolog odpowiada

Kiedy można usłyszeć Boga?

Niedziela Ogólnopolska 3/2024, str. 18

[ TEMATY ]

Teolog odpowiada

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pytanie czytelnika: Kiedy można usłyszeć Boga?

Do jednego z kapłanów podeszła kiedyś pewna osoba i powiedziała: – Proszę księdza, modlę się dużo, wypowiadam do Boga wiele słów, a On milczy, nie reaguje na moje prośby... Ksiądz wówczas stwierdził: – To pięknie, że tak dużo się pani modli, ale kiedy pani słucha Boga? Proszę przez chwilę pozostać w milczeniu i pozwolić Bogu przemówić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowość chrześcijańska przypomina nam, że Bóg przemawia w ciszy. Hałas, który dzisiaj nas otacza, nie sprzyja słuchaniu Boga. Dlatego tak bardzo ważne są: rozmyślanie w ciszy nad słowem Bożym (Lectio Divina), adoracja Najświętszego Sakramentu, rekolekcje, ale także wyjazd na chwilę poza miasto, by pobyć w ciszy. Cisza i odosobnienie pomagają w modlitwie i słuchaniu Boga. Benedykt XVI w jednej z katechez powiedział: „W każdej epoce ludzie, którzy poświęcali swoje życie Bogu na modlitwie, zakładali swoje wspólnoty w miejscach szczególnie pięknych. Miejsca te łączą w sobie dwa bardzo ważne elementy życia kontemplacyjnego: piękno stworzenia, które odwołuje do Stwórcy, oraz ciszę, którą zapewnia oddalenie od dużych miast. Cisza to atmosfera najbardziej sprzyjająca skupieniu, słuchaniu Boga, medytacji. Już samo zasmakowanie w milczeniu, «napełnienie» ciszą, predysponuje nas do modlitwy”. Ewagriusz z Pontu nauczał, że modlitwa jest słuchaniem Boga. Wielki mistyk nadreński Mistrz Eckhart natomiast w swoich pismach podkreślił: „W życiu duchowym wzrasta się w takiej mierze, w jakiej zstępuje się w głąb słuchania; bowiem słuchanie uczy nie tylko dostrzegać obecność Boga, który do nas mówi, ale i akceptować czynienie przestrzeni dla Jego obecności w nas samych aż do Jego zamieszkania w nas samych”. Potrzebujemy więc takiego miejsca na wyciszenie. U Ojców Pustyni znajdujemy niezwykłe pouczenie abby Mojżesza: „Pewien brat przyszedł do Sketis do abby Mojżesza, prosząc go o słowo. A starzec mu odpowiedział: «Idź, usiądź w swojej celi, a cela cię wszystkiego nauczy»”. W ciszy Bóg do nas mówi, naucza nas i kształtuje nasze życie.

Reklama

Na kartach Pisma Świętego spotkamy proroka Eliasza, który na górze Horeb usłyszał głos Boga. Najpierw jednak był świadkiem gwałtownej wichury, potem trzęsienia ziemi, a następnie błysków ognia, ale nie rozpoznał w nich głosu Boga. Usłyszał Boga dopiero w szmerze łagodnego powiewu (por. 1 Krl 19, 11-18). W Księdze Ozeasza czytamy piękne słowa: „To mówi Pan: «Na pustynię chcę ją wyprowadzić i mówić do jej serca»”(por. 2, 16 b). Ewangelie przedstawiają Jezusa, który sam oddala się od tłumów i swoich uczniów, aby modlić się w ciszy; bardzo często czyni to po zapadnięciu zmroku.

A zatem – słuchanie jest bardzo ważne, a umożliwiają je chwile milczenia. To dlatego w liturgii Mszy św. są takie chwile. Niezwykle aktualne są w tym kontekście słowa św. Augustyna: „Ustają głosy, gdy wzrasta Słowo” (Kazanie 288).

W naszej relacji z Bogiem istotne jest nie wielomówstwo, ale wyciszenie, które pozwoli Bogu mówić do nas. Czasem wystarczy po prostu popatrzeć w milczeniu na krzyż w naszym mieszkaniu...

2024-01-16 12:54

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co znaczy, że wiara działa przez miłość?

W naszych czasach bardzo ważna jest pomoc niesiona drugiemu człowiekowi. Tak wielu ludzi korzysta z pomocy instytucji Caritas, której działalność jest praktycznym realizowaniem przykazania miłości bliźniego. Ale tak wielu wolontariuszy podkreśla, że idzie z pomocą do bliźnich, bo tego domaga się od nich również wiara i miłość do Boga.

Dla nich wiara i miłość są nierozdzielne w codziennym zaangażowaniu w działalność na rzecz potrzebujących pomocy. Opieka nad chorym i cierpiącym jest znakiem nie tylko miłości, ale również wiary. Podkreślić zatem trzeba, że wiara działa przez miłość. Oczywiście, miłość bliźniego jest zakorzeniona w miłości Boga. Prawdziwa, bezinteresowna miłość bliźniego jest również ważnym świadectwem, które może kogoś doprowadzić do wiary. Już Tertulian, pisarz starożytności chrześcijańskiej, podkreślił, że poganie, widząc miłość, która była pielęgnowana wśród chrześcijan, nawracali się i mówili: „Patrzcie, jak oni się miłują”.

CZYTAJ DALEJ

Co skrywa obraz Jezusa Miłosiernego?

[ TEMATY ]

Jezus Miłosierny

Karol Porwich/Niedziela

Wizerunek Jezusa Miłosiernego jest niezwykły z wielu powodów. Choćby dlatego, że jego współautorem jest sam Pan Jezus. Rozsławiony, za sprawą świętej siostry Faustyny, na całym świecie stanowi źródło nadziei i pociechy dla milionów ludzi w różnych zakątkach ziemi. Co jeszcze skrywa ten cudowny obraz? Zapraszamy do cyklu rozmów Katarzyny Supeł-Zaboklickiej z siostrą Rachelą Waszkiewicz ZSJM. Wywiad był nagrywany w Ostrówku, gdzie mieszkała św. Faustyna. Tym razem przyglądamy się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Co oznaczają dwa promienie? Jakie łaski kryją? Gdzie jest granica Bożego Miłosierdzia?

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Obraz Jezusa Miłosiernego, o którym rozmawiamy, przedstawia Jezusa, który wędruje, który chce nam towarzyszyć i ma uniesioną dłoń w geście błogosławieństwa. Serce Jezusa, z którego wypływa krew i wypływa woda. A właściwie my widzimy dwa promienie. Ten biały i czerwony. Nie wiem, czy to nie jest pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę, spoglądając na wizerunek Jezusa Miłosiernego.

CZYTAJ DALEJ

Sejm przyjął nowelizację prawa farmaceutycznego ws. tabletki "dzień po"

2024-02-22 16:53

[ TEMATY ]

sejm

Pigułka „dzień po”

Adobe Stock

Sejm uchwalił w czwartek ustawę o zmianie ustawy prawo farmaceutyczne. Posłowie tym samym przyjęli ustawę o tzw. tabletce "dzień po".

Nowelizację ustawy ws. tabletki "dzień po" poparło 224 posłów - cały klub Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Polski 2050 oraz 24 posłów Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przeciw było 196 posłów: 170 z klubu Prawa i Sprawiedliwości, 7 z PSL, 2 Kukiz'15 oraz cały klub Konfederacji. Od głosu wstrzymała się jedna posłanka - Katarzyna Sójka z PiS.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję