Reklama

Niedziela Legnicka

Z wydarzeń mijającego roku

Spośród wielu wydarzeń, które miały miejsce w ciągu ostatniego, 2023 roku, zarówno w wymiarze diecezjalnym, jak i lokalnym, prezentujemy najważniejsze.

Niedziela legnicka 53/2023, str. IV

[ TEMATY ]

diecezja legnicka

Archiwum Redakcji

Biskup Piotr jest czwartym biskupem pomocniczym w historii diecezji

Biskup Piotr jest czwartym biskupem pomocniczym w historii diecezji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy biskup pomocniczy

Niewątpliwie wydarzeniem, które zdominowało czas wiosenny ostatniego roku, było najpierw ogłoszenie (4 marca), a następnie konsekracja (15 kwietnia) nowego biskupa pomocniczego diecezji – Piotra Wawrzynka. Z pochodzenia wrocławianin, także już jako ksiądz, wyświęcony 27 maja 1995 r., większość kapłańskiego posługiwania związane było z tym miastem. Powołany został na biskupa, pełniąc funkcję proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu-Leśnicy. Konsekrowany został w katedrze legnickiej. Głównym konsekratorem był abp Józef Kupny metropolita wrocławski, a współkonsekratorami – biskup legnicki Andrzej Siemieniewski i metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś. Za swą biskupią dewizę przyjął zawołanie: In nomine Jesu – W imię Jezusa.

Drugie w diecezji Okno Życia

Po Legnicy, w klasztorze Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa w Bolesławcu umiejscowione zostało otwarte drugie Okno Życia. Miało to miejsce w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, w Dzień Świętości Życia. Inicjatorami jego powstania są: Stowarzyszenie Wiara-Rodzina-Życie oraz siostry Adoratorki Krwi Chrystusa. Otwarcia i poświęcenia dokonał bp Andrzej Siemieniewski. Poprzedziła je Msza św. w kaplicy sióstr Adoratorek, w której uczestniczyli pomysłodawcy, ojcowie Pijarzy, prezydent miasta, przedstawiciele policji i bolesławieckiego szpitala im. św. Łukasza, rodziny skupione w Stowarzyszeniu Wiara-Rodzina-Życie oraz zaproszeni goście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kongres o adoracji

Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej w Krzeszowie gościło w dniach 12-14 maja uczestników I kongresu poświęconego wieczystej adoracji. Organizatorem wydarzenia była Telewizja EWTN Polska (Eternal Word Television Network, czyli Sieć Telewizyjna Wiekuistego Słowa). „Adoracja przyszłość Kościoła, ratunek dla świata” – takie hasło towarzyszyło wydarzeniu. W programie trzydniowego spotkania obok modlitwy, znalazły się m.in. 2 panele dyskusyjne z udziałem znamienitych gości. Czas wypełniły również prelekcje i wykłady poświęcone tematowi adoracji Najświętszego Sakramentu. Przebieg kongresu transmitowany był na kanale www.ewtn.pl i na kanale Youtube. Tam też są dostępne wszystkie materiały z nim związane, z którymi zainteresowani mogą zapoznać się w dowolnej chwili.

Reklama

Przed jubileuszem roku 2033

Pod koniec czerwca miało miejsce wydarzenie pod hasłem: „Ewangelizacja Legnicy”. Wpisało się ono w rozpoczęcie w diecezji wigilii obchodów wielkiego Jubileuszu roku 2033. To jubileusz, który zbiera w sobie kilka istotnych faktów w dziejach świata i historii Kościoła: rocznicę śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, 2000 lat od pierwszej Eucharystii, od Zesłania Ducha Świętego i początku Kościoła, a także od nakazu misyjnego Jezusa. Z tej okazji zostało opracowane dla diecezji logo jubileuszowe, zaprezentowane w lipcu. W centrum jest krzyż, który nawiązuje do świecy paschalnej z bogatą ornamentyką: pięciu śladów męki Chrystusa, napisami Alfa i Omega – symbolami oznaczającymi Chrystusa, który nie ma swojego początku i końca, a który wchodzi w historię tu i teraz. Krzyż wpisany jest w okrąg, w którego dolnej części jest symbol wody, nawiązującej do Chrztu św.; powyżej dwie zielone gałązki – symbol Kościoła, uczniów Chrystusa i nowego życia. W tle zawarte są płomienie symbolizujące Ducha Świętego, Ducha Miłości które wychodzą poza okrąg, bo jest to otwarcie na przyszłość. W szczycie jest też łacińskie słowo: Ite – Idźcie, nawiązujące do nakazu misyjnego.

Nowe sanktuarium

Na mapie diecezji pojawiło się nowe sanktuarium. 28 października, decyzja biskupa legnickiego, do tej rangi został wyniesiony kościół św. Maksymiliana Marii Kolbego w Lubinie. Pragnieniem proboszcza miejsca, a obecnie kustosza ks. Piotra Zawadki jest to, aby było to miejsce szczególnej modlitwy w intencji rodzin. Przy parafii bowiem od wielu już lat funkcjonuje Specjalistyczna Poradnia Rodzinna im. św. Joanny Beretty Molli, niedawno zostało powołane do życia Stowarzyszenie PAX, które pomaga najuboższym i rodzinom, przy parafii posługuje także Stowarzyszenie ARKA dla osób i rodzin borykających się z problemem alkoholizmu. Parafia posiada już relikwie świętego patrona, o które postarał się pierwszy proboszcz ks. prał. Wiesław Migdał. W czerwcu w podziemiach kościoła otworzona została wystawa poświęcona św. Maksymilianowi, która będzie jeszcze rozbudowana.

Reklama

Peregrynacja relikwii

Po beatyfikacji rodziny Ulmów, która miała miejsce 10 września, rozpoczęła się ogólnopolska peregrynacja ich relikwii w diecezjach. Relikwie błogosławionej rodziny zagościły w diecezji w dniach 11-16 listopada. Odwiedziły 7 świątyń, w których wierni mieli możliwość trwania na modlitwie za polskie rodziny, małżeństwa oraz o nowe powołania do życia małżeńskiego. Korzystając z czasu peregrynacji, można było też na nowo przypomnieć sobie lub poznać losy tej niezwykłej i bohaterskiej rodziny, a także upraszać za ich wstawiennictwem potrzebnych łask dla swoich rodzin.

Forum Liderów

28 października w Domu Słowa w Legnicy, który w ciągu całego roku jest miejscem intensywnych spotkań, dni skupienia i innych wydarzeń formacyjnych, odbyło się II Forum Liderów. Ponad 120 osób z 36 wspólnot, stowarzyszeń, grup i inicjatyw ewangelizacyjnych diecezji, zastanawiało się nad sposobami głoszenia Ewangelii we współczesnym świecie. Czas wypełniony był modlitwą, katechezą, pracą w grupach oraz wymianą doświadczeń. Bp Piotr Wawrzynek wygłosił kerygmat w oparciu o fragment z Dziejów Apostolskich (13, 26-33). Natomiast gość z Lublina, ks. prof. dr hab. Marcin Kowalski, biblista, wygłosił 2 katechezy poświęcone m.in. posłudze głoszenia Słowa św. Pawła oraz działalności pierwszego Kościoła. Spotkanie zakończyło się posłaniem do misji i błogosławieństwem, którego udzielił bp Andrzej Siemieniewski.

Konsekracja wdów

W pierwszą niedzielę Adwentu, 3 grudnia, w katedrze, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem biskupa legnickiego, odbyła się konsekracja ośmiu wdów. To pierwsze kobiety w diecezji, które po śmierci swoich mężów weszły na drogę wdowieństwa konsekrowanego, chcąc żyć w tym stanie radami ewangelicznymi: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. W uroczystości uczestniczyli kapłani z parafii pochodzenia wdów, ich rodziny, przyjaciele oraz wierni z Legnicy. Wchodząc na tę drogę życia, panie, obok tego, że będą się codziennie modlić Liturgią Godzin, będą jeszcze bardziej angażowały się w życie wspólnot parafialnych. Jako zewnętrzny znak wdowieństwa konsekrowanego bp Andrzej wręczył każdej z nich krzyż oraz księgę Liturgii Godzin.

2023-12-22 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupia wizyta w więzieniu

Jedyny na terenie diecezji Zakład Karny w Zarębie koło Lubania, odwiedził dziś biskup legnicki Andrzej Siemieniewski. Podczas sprawowanej Eucharystii w tamtejszej kaplicy więziennej poświęconej św. Józefowi, udzielił sakramentu bierzmowani 5 osadzonym.

- Jestem po raz pierwszy w Zakładzie Karnym w Zarębie, ale wiem że jest tu już długa tradycja spotykania się biskupów z osadzonymi. Spotkania dokonują się w Wielkim Tygodniu w Poniedziałek. Wielki Post to czas błogosławiony. To czas w którym można się spotkać, dowiedzieć o tym miejscu i tych którzy tu przebywają, że maja chociażby różne talenty, jak chociażby te artystyczne którymi się dzielą. Jest więc też Panu Bogu za co dziękować i budzić nadzieję na przyszłość, bo miejsce to też może być miejscem modlitwy, nawrócenia i odkrywania Bożych darów. Odkrywanie tego, daje swoistą pieczęć Pana Boga, w darze Ducha Świętego. I ta pieczęcią jest tez sakrament bierzmowania, który dziś właśnie w czasie liturgii przeżywa pięciu kandydatów – mówił o tym wydarzeniu bp Andrzej Siemieniewski.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Lubartów. Powołani do służby

2024-05-05 12:27

Ks. Krzysztof Podstawka

Alumni: Mateusz Budzyński z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie, Karol Kapica z parafii św. Wita w Mełgwi, Bartłomiej Kozioł z parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Bartosz Starowicz z parafii Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie oraz Wojciech Zybała z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Lubartowie - klerycy 5. roku Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, przyjęli święcenia diakonatu z rąk bp. Artura Mizińskiego 4 maja w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lubartowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję