Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Kiedy można stracić mieszkanie komunalne?

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 56

[ TEMATY ]

porady

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czy miasto może mi wypowiedzieć umowę najmu lokalu komunalnego, gdy jestem właścicielem innego lokalu?

Odpowiedź eksperta
Lokal z gminnego (miejskiego) zasobu lokali komunalnych może być użytkowany przez określone osoby tylko w zgodzie z zapisami umowy najmu. Uporczywe naruszanie takiej umowy może spowodować reakcję właściciela, czyli urzędu gminy (miasta), który w pierwszej reakcji wzywa pisemnie do przestrzegania warunków najmu i zaprzestania dalszego naruszania postanowień umownych. Dopiero brak reakcji ze strony lokatora może zapoczątkować wszczęcie procedury, która w końcu doprowadzi do wypowiedzenia umowy ze strony właściciela. Inaczej – lokator, który jest stroną umowy, straci prawo do zajmowanego lokalu komunalnego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ze względu na to, że mieszkanie komunalne należy do zasobów danej gminy, nie jest ono własnością jego lokatora. Osoba korzystająca z takiego mieszkania może z niego korzystać jedynie w celu zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. Niemożliwe jest więc sprzedanie takiej nieruchomości, dziedziczenie jej czy też dokonanie w niej drastycznych modyfikacji.

Prawo do mieszkania komunalnego nie jest przyznawane bezwarunkowo na stałe. Gmina może je cofnąć, jeżeli strona wynajmująca nie postępuje zgodnie z zasadami wyznaczonymi w umowie najmu.

Gmina może wypowiedzieć umowę, jeżeli najemca zalega z czynszem przez trzy okresy rozliczeniowe. Nieobecność w lokalu to kolejny powód – jeżeli dana osoba wynajmuje mieszkanie komunalne, ale nie pojawiła się w nim przez 12 miesięcy, to wypowiedzenie umowy przez gminę będzie bardzo prawdopodobne.

Odpowiadając na pytanie czytelnika – w większości przypadków nabycie prawa do innej nieruchomości wiąże się z wypowiedzeniem umowy najmu przez gminę. Eksmisji będą podlegać wówczas nie tylko główny najemca, lecz także inne osoby wymienione w treści najmu. W tych przypadkach gmina wzywa do dobrowolnego oddania lokalu.

Reklama

W ogóle aby się ubiegać o mieszkanie komunalne, nie można mieć innego lokalu mieszkalnego. Osoba będąca właścicielem lokalu mieszkalnego nie może zatem starać się np. o wykup lokalu komunalnego.

Są jednak pewne wyjątki od wyżej opisanej reguły. Istnieje takie orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, zgodnie z którym podstawowymi kryteriami są wysokość dochodów i warunki mieszkaniowe. Okazuje się więc, że tymczasowe nabycie nieruchomości wcale nie przekreśli szans lokatora na dalsze przebywanie w mieszkaniu komunalnym.

Ustawodawca dość ogólnie określił przesłanki wypowiedzenia umowy najmu mieszkań z gminnego zasobu komunalnego. Wskazano więc kryteria, którymi jednostki samorządu terytorialnego (np. gminy) winny się kierować w temacie wynajmowania przez nie mieszkań z takiego zasobu. Niekiedy okazuje się niezbędne wystąpienie przez najemcę na drogę sądową, by przed sądem udowodnić bezzasadność wypowiedzenia umowy najmu.

2023-11-28 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zielona herbata – zdrowy eliksir

Zielona herbata uważana jest za eliksir młodości i jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Ma też dobry wpływ na zęby oraz dziąsła.

CZYTAJ DALEJ

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Zaprawdę powiadam ci: Dziś ze Mną będziesz w raju"

2024-02-19 21:09

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

Stacja I – Jezus na śmierć skazany

CZYTAJ DALEJ

Siedem słów Jezusa z krzyża - „Niewiasto, oto syn Twój; Synu, oto Matka twoja”

2024-02-22 21:45

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Karol Porwich/Niedziela

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

STACJA I

Jezus przyjmuje niesprawiedliwy wyrok

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję