Reklama

W wolnej chwili

Specjalista radzi

O czym mówi kropla krwi?

Kropla krwi to mikrokosmos, który zawiera wiele informacji o stanie naszego zdrowia.

Niedziela Ogólnopolska 49/2023, str. 55

[ TEMATY ]

zdrowie

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: W wywiadach Pan Profesor zachęca do wykonywania raz w roku morfologii krwi z rozmazem. Dlaczego jest to tak ważne?

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna: Podstawowe badanie krwi, czyli morfologia – nawet wykonane odpłatnie, kosztuje niewiele – pomaga ocenić stan naszego zdrowia. Informacje zawarte w wyniku mogą pozwolić na wykrycie kilkudziesięciu chorób, takich jak: stany zapalne w organizmie, choroby immunologiczne, niedokrwistość, niedobór żelaza, alergie, białaczki i inne choroby nowotworowe, także niektóre choroby rzadkie. Ważne, aby badanie zostało wykonane z rozmazem, w którym oceniana jest liczba różnych rodzajów krwinek białych: limfocytów, eozynofilów, granulocytów obojętnochłonnych i bazofilów. Takie badanie jest powszechnie dostępne. Każdy mieszkaniec dużego czy małego miasta, nawet wioski, może je wykonać bez problemów. Mamy, oczywiście, świadomość, że kropla krwi zbadana pod mikroskopem nie zawsze da pełną ocenę, ale może dać sygnał, że badanie trzeba pogłębić, aby wyjaśnić wątpliwości.

Często Pan Profesor zwraca uwagę na potrzebę wnikliwej oceny poziomu eozynofilów. Dlaczego jest to tak ważne?

Eozynofile wchodzą w skład leukocytów, czyli krwinek białych. Z jednej strony odgrywają ważną rolę w utrzymaniu równowagi immunologicznej i odporności organizmu, zwalczają bakterie, wirusy i grzyby, odpowiedzialne są również za walkę z nowotworami. Z drugiej strony jeśli jest ich za dużo, to szkodzą. Takich chorób o podłożu eozynofilowym znamy obecnie kilkanaście. Podwyższony poziom eozynofilów może świadczyć m.in. o chorobach alergicznych, które dziś występują powszechnie. Inne choroby z podwyższoną eozynofilią to astma oskrzelowa eozynofilowa i choroby pasożytnicze. Najpoważniejsze choroby z dużą liczbą eozynofilów to ziarniniakowatość eozynofilowa z zapaleniem naczyń i zespół hypereozynofilowy, które są chorobami zagrażającymi życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jakie są normy? O czym świadczy wynik niezgodny z normą?

U osoby zdrowej liczba komórek eozynofilowych nie powinna przekraczać 300 na mikrolitr. Optymalny wynik mieści się w przedziale między 50 a 300. W Danii przeprowadzono badania na dużej populacji pacjentów, by ocenić związki między ryzykiem różnych chorób a liczbą eozynofilów. Wyniki pokazały, że jeżeli liczba eozynofilów spada poniżej 50, to rośnie ryzyko zgonu, głównie z powodu chorób nowotworowych. Jeżeli natomiast przekracza 300, to rośnie ryzyko wystąpienia chorób alergicznych, autoimmunologicznych, stanów zapalnych i innych. Współczesna medycyna nieustannie się rozwija i oferuje skuteczne leczenie oraz przedłużenie życia u prawie każdego człowieka, ale warunkiem tego jest wczesne i prawidłowe rozpoznawanie zaburzeń, które występują w organizmie. Dla właściciela samochodu naturalny jest fakt, że raz w roku zgłasza się z autem do przeglądu. Proponuję, abyśmy tę zasadę zastosowali do siebie i raz w roku zrobili taki „przegląd”. Skierowanie na morfologię możemy otrzymać od lekarza rodzinnego, możemy też wykonać je w każdym laboratorium za niewielką opłatą.

Taką możliwość daje także program NFZ „Profilaktyka 40 PLUS”, w którym osoby powyżej 40. roku życia mogą bezpłatnie wykonać nie tylko morfologię, ale cały zestaw badań. Od 1 lipca br. nowy numer infolinii, a zarazem centralnej rejestracji, to: 989. Jest on czynny codziennie od godz. 7 do 20.

Prof. dr hab. n. med. Piotr Kuna jest kierownikiem II Katedry Chorób Wewnętrznych oraz Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wiceprezesem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Cywilizacyjnych, przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chorób Metabolicznych.

2023-11-28 12:21

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Światowy Dzień Otyłości - 53 proc. Polek i 68 proc. Polaków ma nadmierną masę ciała

Ok. 53 proc. kobiet i 68 proc. mężczyzn w Polsce ma nadmierną masę ciała, a 25 proc. Polaków choruje na otyłość – wskazują eksperci w przypadającym w czwartek Światowym Dniu Otyłości. Pandemia jeszcze pogorszyła sytuację – dodają.

Dokładnie rok temu zdiagnozowano w naszym kraju pierwszy przypadek zakażenia SARS-CoV-2. Kolejne lockdowny zamknęły Polaków w domach, ograniczając okresowo możliwości korzystania z ruchu na świeżym powietrzu, basenów czy siłowni. W minionym roku średnio o 1,5 godziny więcej dziennie spędziliśmy przed ekranem komputera lub telewizora, a średni przyrost masy ciała w całej populacji wyniósł niemal 2 kg.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce inauguracja roku upamiętnienia 40. rocznicy porwania i śmierci ks. Popiełuszki

2024-02-22 15:18

[ TEMATY ]

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Episkopat Flickr

Od 28 lutego do 3 listopada br. trwać będą obchody 40. rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. O znaczeniu tej postaci oraz o wybranych inicjatywach podejmowanych w związku z rokiem rocznicowym mówili m.in. przedstawiciele Społecznego Komitetu Upamiętnienie 40. Rocznicy Porwania i Męczeńskiej Śmierci Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś w domu Arcybiskupów Warszawskich. W konferencji wziął również udział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

W związku z rokiem rocznicowym uruchomiona została też dziś strona internetowa 40rocznica.popieluszko.net.pl.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: „Służył i jednoczył” – uroczystości pogrzebowe śp. ks. Andrzeja Waksmańskiego

2024-02-22 16:23

[ TEMATY ]

Kraków

pogrzeb

kard. Stanisław Dziwisz

©MaverickRose – stock.adobe.com

Zapamiętałem cię z czasów liceum nowotarskiego, jako przykładnego, pobożnego ucznia, a potem gorliwego duszpasterza tak przy ołtarzu, jak i na ambonie - mówił kard. Stanisław Dziwisz w czasie uroczystości pogrzebowych śp. ks. Andrzeja Waksmańskiego, wieloletniego proboszcza parafii św. Szczepana w Krakowie.

„Wiadomość o śmierci Księdza Prałata Andrzeja napełniła mnie smutkiem i wielkim żalem. Z drugiej strony pojawiła się w sercu wdzięczność za posługę, którą pełnił śp. Ksiądz Prałat w Archidiecezji Krakowskiej” - napisał abp Marek Jędraszewski do uczestników liturgii pogrzebowej wieloletniego proboszcza parafii św. Szczepana w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję