W dniu 15 sierpnia obchodzimy uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – w polskiej tradycji zwaną także Matką Bożą Zielną. Na mapie wspólnot parafialnych archidiecezji łódzkiej, noszących wezwanie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, na szczególną uwagę zasługuje parafia z Łasku-Kolumny.
Kartka z kalendarza
Jej historia sięga lat 20. i 30. XX wieku, kiedy za sprawą właściciela Janusza Szweycera, Kolumnę – ówczesną wieś – przekształcono w letniskową osadę. Wytyczono rynek, obszar pod szkołę, kościół, pocztę i stację kolejową. Inwestycje przerwała II wojna światowa, podczas której Kolumnę hitlerowscy okupanci skolonizowali Niemcami pochodzącymi z Wołynia i Besarabii. Dla sprawniejszego organizowania i zarządzania osadą w 1942 r. wybudowali salę zebrań, tzw. świetlicę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po wojnie obiekt został przeznaczony na obóz przejściowy, a następnie na kino. Ostatecznie przejęła go parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Łasku i zorganizowano w nim kaplicę filialną. Nowy obiekt sakralny poświęcił 14 lipca 1946 r. proboszcz łaskiej parafii ks. Czesław Ochnicki, a trzy lata później, 8 lutego 1949 r. bp Michał Klepacz erygował przy nim parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Reklama
Lata 60. i 70. ubiegłego wieku to okres rozwoju Kolumny. Powstały w niej wówczas nowoczesne ośrodki wczasowo-kolonijne o charakterze rekreacyjnym oraz leczniczo-uzdrowiskowym. Kolumna stała się letniskowym kurortem głównie dla mieszkańców Łodzi i Pabianic.
Ze względu na charakter Kolumny w okresie wiosenno-wakacyjnym liczba mieszkańców zwiększała się niemalże dwukrotnie. – Kiedyś była to miejscowość wypoczynkowa – opowiada ks. Jacek Kubis, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i dodaje: – Były tu domy kolonijne, wczasowe, było dużo działek rekreacyjnych. Liczebność mieszkańców Kolumny zwiększała się w okresie od maja do października. Rozpoczęto więc starania o pozwolenie na budowę większego kościoła.
Walka o kościół
W 1979 r. bp Józef Rozwadowski po raz pierwszy wystosował wniosek do komunistycznych władz o zezwolenie na budowę nowego kościoła. Odpowiedź była pozytywna i w 1981 r. rozpoczęto prace przy wznoszeniu obecnej świątyni. Zakończyły się one dopiero w 2003 r., a 30 maja 2004 r. abp Władysław Ziółek dokonał jego konsekracji.
Obecnie parafia liczy ok. 6 tys. wiernych. Jednak kościół oraz ośrodek parafialny jest zbyt duży i część pomieszczeń do tej pory nie została jeszcze zagospodarowana. – Komuniści, jeśli dawali zgodę na powstanie kościoła, to na taki, żeby nie było stać parafii na jego wybudowanie – stwierdza ks. Jacek Kubis i kontynuuje: – Można powiedzieć, że od 40 lat ciągle trwa budowa, ponieważ dolny kościół pozostaje nadal w stanie surowym.
Reklama
Poza tym fragment obiektu stanowi część mieszkalna, która została wykończona dopiero w 2018 r. – Pomysły na zagospodarowanie tych pomieszczeń były różne – wyjaśnia ksiądz proboszcz. – Najpierw miał być to dom zakonny dla sióstr nazaretanek, jednak budowa się przeciągała i siostry zdążyły zakupić tutaj, w Kolumnie, inny obiekt. Później chciano ten budynek przeznaczyć dla księży emerytów, lecz w międzyczasie powstał Dom Księży Emerytów przy parafii św. Wojciecha w Łodzi – dodaje ks. Kubis. Ostatecznie rozwiązanie znalazł ordynariusz archidiecezji łódzkiej abp Grzegorz Ryś, wyznaczając w 2018 r. parafię Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jako miejsce formacji kleryków z roku propedeutycznego, oddając im do dyspozycji część plebanii oraz powstałą rok temu kaplicę. W zaciszu leśnego otoczenia alumni – pod opieką moderatora ks. Zbigniewa Wołkowicza oraz ks. Jacka Kubisa, który oprócz funkcji proboszcza pełni także posługę ojca duchownego – przyglądają się swojemu powołaniu, są wprowadzani w życie duchowe, odkrywają słowo Boże, tajemnicę liturgii oraz konfrontują swój wybór z zadaniami i wymaganiami, jakie stawia przed nimi Kościół. Uczestniczą także w życiu parafialnym i wspólnotowym oraz mają możliwość obserwowania codziennej pracy kapłana na parafii.
Stworzyliśmy wspólnotę
– Parafię w Kolumnie tworzy grono ludzi, którzy się ze sobą znają i stanowią zwartą społeczność skupioną wokół kościoła – oznajmia ksiądz proboszcz i dodaje: – Działają tutaj różne grupy. Funkcjonuje kilka zespołów muzycznych: Rolnicza Band, młodzieżowa schola parafialna oraz dziecięcy zespół muzyczny Boże Nutki. Oprócz tego mamy dziewięć kół Apostolstwa Żywego Różańca – dwa z nich to powstałe w tym roku koła tylko i wyłącznie męskie.
Na kształt duchowej kondycji parafian szczególny wpływ mają organizowane w każdy czwartek po wieczornej Mszy św. adoracje Najświętszego Sakramentu. Dodatkowo w trzeci piątek miesiąca cześć Panu Jezusowi oddają wyłącznie mężczyźni, zrzeszeni w grupie liczącej ok. 50 członków. Wyjątkową wspólnotą są Bielanki, czyli formacja dziewczynek, dla których ideałem życiowym i najważniejszym wzorem jest Maryja.
Reklama
Do wyjątkowych wydarzeń, które naznaczają modlitewny charakter wspólnoty Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łasku-Kolumnie są organizowane raz w roku „Uwielbienia Boga”. – Jest to wielkie przedsięwzięcie muzyczne, modlitewne i medytacyjne połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu – wyjaśnia ks. Jacek Kubis. – W tym wydarzeniu biorą udział przede wszystkim nasze grupy muzyczne oraz chóry z Łasku i Pabianic. Uczestniczy w nim cała rzesza ludzi. Każdemu spotkaniu towarzyszy temat przewodni – w ubiegłym roku było ono związane z osobą bł. Marii od Pana Jezusa Dobrego Pasterza Franciszki Siedliskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek. W tym roku „Uwielbienie Boga” zostało zaplanowane na drugą połowę września – podkreśla proboszcz.
Oprócz wspaniałych działań ewangelizacyjnych podejmowanych przez wspólnotę w Łasku-Kolumnie do wyjątkowych wydarzeń z pewnością należy zaliczyć parafialny odpust ku czci Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Centralnym punktem tych uroczystości jest Suma odpustowa o godz. 12 oraz procesja eucharystyczna. Każdego roku parafianie przygotowują się duchowo do tego wydarzenia 40-godzinnym nabożeństwem połączonym z adoracją Najświętszego Sakramentu, rozpoczynającym się 12 sierpnia. W tym roku nauki wygłosi prefekt Wyższego Seminarium Duchownego ks. Piotr Kępniak.
Uroczystości odpustowej towarzyszą także parafialne dożynki. Uczestniczą w nich rolnicy z Łasku-Kolumny oraz z okolicznych wsi: Baryczy, Ostrowa, Orpelowa i Poleszyna, którzy na ołtarzu składają dożynkowe wieńce (symbol zebranych plonów) jako dziękczynienie za opiekę Maryi i Jej Syna.