Reklama

Rodzina

Jak rozmawiać o „tych sprawach”

Seksualność to w wielu rodzinach wciąż temat tabu. Nie chcemy o tym gadać, krępujemy się, czekamy na stosowny moment. Zupełnie niepotrzebnie, bo to wszystko wcale nie jest takie trudne, jak nam się wydaje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prędzej czy później każdy rodzic będzie musiał się z tym tematem zmierzyć, bo prawda jest taka, że z dzieckiem o seksualności rozmawiać trzeba. Jeśli rodzice wykręcą się od tego obowiązku albo będą to wciąż odsuwać w czasie („porozmawiamy, jak będziesz starszy”), dziecko samo zdobędzie informacje, które je interesują. I to szybciej, niż myślimy. Dowie się od kolegów albo przeczyta w internecie. Nie znaczy to, że wiedza, którą zdobędzie, będzie rzetelna albo zgodna z wartościami, w których chcemy nasze dziecko wychowywać. Może być tak, że dziecko dotrze do treści, które zdecydowanie nie są dostosowane do jego wieku, a chyba każdemu rodzicowi zależy, żeby je przed czymś takim uchronić.

Nie ma co czekać

Kiedy więc zacząć rozmawiać „o tych sprawach”? Odpowiedź jest dosyć prosta: wtedy, kiedy dziecko samo zapyta. Takie pytania pojawiają się wcześnie, bo już 2-, 3-latki pytają o swoje ciało. Małe dzieci chcą wiedzieć, skąd się wzięły na świecie. Mogą też pytać o to, co właśnie zobaczyły, np. dlaczego tamta pani ma taki duży brzuch. Nasze odpowiedzi powinny być dostosowane do wieku dziecka i naprawdę nie trzeba przedszkolakowi tłumaczyć wszystkiego szczegółowo na wykresach! Na pewno nie wolno kłamać i wymyślać niestworzonych historii – prawda i tylko prawda, podana w sposób dla dziecka zrozumiały. Maluchowi, który pyta, skąd się biorą dzieci, zupełnie wystarczą proste hasła, takie jak „z brzuszka mamusi” albo „żeby urodził się dzidziuś, potrzebni są mama i tata”. Na pewien czas to wystarczy. Ale wcale nie na tak długo, jak się niektórym wydaje. Już 6-letnie dziecko może zacząć się domagać bardziej szczegółowych odpowiedzi. Jeśli zaczniemy okazywać skrępowanie lub zdenerwowanie, zamiatać temat pod dywan, wykręcać się od rozmowy, dziecko zacznie podejrzewać, że coś jest nie tak, że to nie są sprawy, o których rozmawia się z bliskimi, że nie wypada o to głośno pytać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Bez paniki

Tymczasem fakt, że dzieci przychodzą do nas z pytaniami o seksualność, powinien nas cieszyć, bo to oznacza, iż wciąż widzą w nas autorytet i mają do nas zaufanie. Wielu specjalistów na pytanie: „kiedy rozmawiać z dziećmi o seksie?”, odpowiada: „dopóki jeszcze chcą z nami o tym rozmawiać”. Małe dzieci interesują się seksualnością w podobny sposób jak każdą inną sprawą. Pytają, bo nie są jeszcze obciążone żadnymi zahamowaniami. Jeśli więc rozmowa – obojętnie na jaki temat – jest w naszym domu czymś naturalnym, dziecko będzie przychodziło do nas z różnymi sprawami, również w starszym wieku.

Warto też mieć świadomość, że jeśli dziecko, zwłaszcza to starsze, pyta o sprawy związane z seksem, to nie znaczy od razu, że w ten sposób informuje nas o chęci natychmiastowego rozpoczęcia współżycia! Bez paniki. Rozmawiając spokojnie, rzeczowo, w sposób kompetentny, możemy pomóc dziecku zrozumieć, dlaczego warto poczekać. Zakładanie, że unikanie rozmów o seksie ustrzeże dziecko przed nieodpowiedzialnym „pierwszym razem”, jest wielką naiwnością.

A jeśli nie umiemy?

Samo postanowienie, że będziemy z dzieckiem rozmawiać o wszystkim, może jednak nie wystarczyć. Jeśli nasi rodzice nie rozmawiali z nami o seksualności albo robili to niechętnie, nie mamy wzorców. W takiej sytuacji musimy podjąć trud i sami się nieco podszkolić. Nie chodzi tu tylko o czysto fizjologiczną wiedzę. Ważne są przecież również kwestie miłości, budowania relacji, zaufania, odpowiedzialności. A czy jako wierzący rodzice jesteśmy przygotowani do rozmowy z nastolatkiem o seksie przed ślubem albo o antykoncepcji? Czy umiemy uzasadnić nasze zdanie na temat zapłodnienia in vitro? Ogólne hasło „Kościół tego zabrania” jest wyjątkowo słabe – niczego nie wyjaśnia i nie daje żadnych argumentów, które młodemu człowiekowi są niezbędne w konfrontacji z otaczającą go rzeczywistością. Pomyślmy, jak często sami jesteśmy bezradni, gdy przychodzi nam dyskutować ze znajomymi na te tematy. Co dopiero ma powiedzieć nastolatek, któremu tak bardzo zależy na opinii rówieśników, skoro jako osoba wierząca stanowi w swojej klasie mniejszość? Jeśli wyposażymy dziecko w sensowne argumenty, będzie miało szansę podjąć przemyślaną decyzję, gdy przyjdzie na to czas.

Reklama

Jeśli mimo chęci nadal nie potrafimy się przełamać, pozostaje poszukać pomocy u fachowca. W diecezjach są organizowane różnego rodzaju warsztaty dla rodziców (czasem też dla rodziców z dziećmi, np. dla matek i córek), na których przekazywane są rzetelna wiedza i konkretne umiejętności. Dziś technologia pozwala na uczestnictwo on-line, więc jeśli nic takiego nie dzieje się w pobliżu, zawsze można szukać gdzieś dalej. Na takich warsztatach nauczymy się nie tylko, o czym mówić, ale też w jaki sposób. Warto pamiętać, że również nastolatki mogą mieć trudność w rozmowie z nami i czasami prędzej zapytają kogoś obcego. Dobrze, jeśli będziemy mieć do tej osoby zaufanie. Podobnie jest z literaturą, którą podsuwamy dziecku – zorientujmy się najpierw sami, o czym będzie czytać.

To szeroki temat

O czym jeszcze warto dziecku powiedzieć? Na pewno dobrze by było, gdyby widziało piękne i dobre strony ludzkiej seksualności. Ograniczanie się do rozmów o niechcianej ciąży, o grzechu, o niemarnowaniu sobie życia, ogólne straszenie sprawi, że młody człowiek będzie miał bardzo wypaczony obraz rzeczywistości i może też skończyć się to różnymi zaburzeniami. Smutne jest to, że wielu ludziom seks (również ten w małżeństwie!) kojarzy się niemal wyłącznie z czymś niestosownym, nieeleganckim, o czym nie wypada mówić, a nawet myśleć. Czy tego chcemy czy nie, przekazujemy dziecku nasze podejście do tych spraw. Brak rozmowy również jest komunikatem. Jeśli mamy problemy z podejściem do seksualności, zastanówmy się, dlaczego myślimy tak, a nie inaczej, i czy chcemy, żeby nasze dzieci myślały podobnie.

Reklama

Pamiętajmy też o tym, by w takich rozmowach być po prostu sobą. Nie ma nic złego w tym, że przyznamy się do niewiedzy, o ile oczywiście, obiecamy poszukać odpowiedzi na zadane pytanie i jej później udzielimy. W ogóle im mniej robimy dramatu wokół sprawy, tym lepiej dla wszystkich.

Bywa, że skupiamy się na fizjologii, ale uczucia, relacje też są ważne. Często się o tym zapomina, jednak młody człowiek musi się gdzieś nauczyć, w jaki sposób odmówić, gdy nie chce z kimś „chodzić” albo przeciwnie – jak zaprosić kogoś na randkę. Powinien wiedzieć, że każdy ma prawo żyć po swojemu i nie trzeba na siłę szukać drugiej połówki ani godzić się na każde żądanie osoby, którą się kocha. Takich spraw jest więcej, niektóre wychodzą zupełnie spontanicznie, podczas zwykłej rozmowy na dowolny temat. Czyli wciąż wracamy do punktu wyjścia: rozmowy, która jest kluczowa w ludzkich relacjach. Jeśli warto w coś inwestować, to właśnie w to.

2023-07-31 23:30

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Perkusista z różańcem

Niedziela toruńska 42/2014, str. 5

[ TEMATY ]

rozmowa

Archiwum autorki

Od lewej: ks. kan. Kunicki Dariusz, Jan Budziaszek, Aleksandra Wojdyło, ks. inf. Tadeusz Nowicki

 Od lewej: ks. kan. Kunicki Dariusz, Jan Budziaszek, Aleksandra Wojdyło, ks. inf. Tadeusz Nowicki

Z Janem Budziaszkiem rozmawia Aleksandra Wojdyło

ALEKSANDRA WOJDYŁO: – Kapituła nagrody tak uzasadniła swoją decyzję: „Życie laureata to wspaniałe połączenie sfery muzyki ze sferą religii. Połączenie sztuki i sacrum. Jest to życie, w którym twórcze działanie artystyczne wzbogacone jest religijnym i społecznym”. Jak przyjął Pan wiadomość o jej przyznaniu?

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Jak udzielić pasterskiego wsparcia

2024-04-27 12:45

[ TEMATY ]

warsztaty

Świebodzin

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

dekanalny ojciec duchowny

Archiwum organizatora

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

Warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych

W sobotę 27 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie odbyły się warsztaty dla dekanalnych ojców duchownych, które poprowadził ks. dr Dariusz Wołczecki. Tematem ćwiczeń było, jak rozmawiać, żeby się spotkać relacyjnie i udzielić pasterskiego wsparcia.

Dekanalny ojciec duchowny jest kapłanem wybranym przez biskupa diecezjalnego spośród księży posługujących w dekanacie, który troszczy się o odpowiedni poziom życia duchowego kapłanów. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą brewiarzową i wzajemnym podzieleniem się dylematami i radościami płynącymi z posługi dekanalnego ojca duchownego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję