Reklama

Porady

Sprawiedliwa płaca

Pracuję w jednej firmie od 22 lat. Od 3 lat nowy dyrektor płaci pensje pracownikom wykonującym tę samą pracę według własnego uznania. Ludzie ze stażem takim jak ja mają często pensję niższą od tych zatrudnionych w ostatnim czasie. Czy to zgodne z prawem?

Odpowiedź eksperta
„Pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości”. Od 26 kwietnia 2023 r. tak brzmi art. 18 (3c). I dalej: § 2 Wynagrodzenie, o którym mowa w § 1, obejmuje wszystkie składniki wynagrodzenia, bez względu na ich nazwę i charakter, a także inne świadczenia związane z pracą, przyznawane pracownikom w formie pieniężnej lub w innej formie niż pieniężna.

§ 3 Pracami o jednakowej wartości są prace, których wykonywanie wymaga od pracowników porównywalnych kwalifikacji zawodowych, potwierdzonych dokumentami przewidzianymi w odrębnych przepisach lub praktyką i doświadczeniem zawodowym, a także porównywalnej odpowiedzialności i wysiłku.

Reklama

Jeżeli kolega na tym samym stanowisku zarabia więcej bez konkretnego powodu – po przeanalizowaniu sposobu wykonywanej przez nas pracy stwierdzamy, że niczym się ona nie różni od lepiej opłacanego pracownika – to jest to forma dyskryminacji. Dyskryminacja płacowa jest natomiast niezgodna z Kodeksem pracy; w myśl jego przepisów pracownicy mają prawo do jednakowego wynagrodzenia za jednakową pracę lub za pracę o jednakowej wartości.

Każdy, kto niesłusznie i bez powodu zarabia mniej, może złożyć doniesienie w PIP (Państwowa Inspekcja Pracy) albo wystąpić na drogę sądową i żądać odszkodowania. Jego wysokość nie może być niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, a dodatkowo sąd może również wyrównać pensje pracowników.

Należy jednak pamiętać, że wysokość wynagrodzenia pracowników, których praca nie ma tej samej wartości, może być zróżnicowana, a pracodawca może stosować różne kryteria oceny wartości pracy pracowników. Równe traktowanie w zakresie wynagrodzenia nie oznacza bowiem prawa do równego wynagrodzenia wszystkich pracowników lub pracowników na tych samych stanowiskach. Dopuszczalne jest jego zróżnicowanie oparte na kryteriach zobiektywizowanych i związanych z wykonywaną pracą.

Różnicowanie wynagrodzenia pracowników na tych samych stanowiskach jest możliwe wyłącznie na podstawie obiektywnych kryteriów. Nie mogą być one związane np. z płcią, wiekiem, niepełnosprawnością, rasą, religią, narodowością czy orientacją seksualną. Obiektywnymi kryteriami różnicowania wynagrodzenia są m.in.: zakres obowiązków poszczególnych pracowników pracujących na danych stanowiskach; zakres odpowiedzialności materialnej, dyscyplinarnej czy odszkodowawczej w przypadku niewłaściwego wykonywania obowiązków; rodzaj świadczonej pracy; ilość oraz jakość świadczonej pracy; staranność, nakład pracy i terminowość jej wykonywania; odpowiedzialność ciążąca na poszczególnych pracownikach w związku z liczbą oraz kategorią klientów, z którymi współpracują; skala, rodzaj i poziom skomplikowania obowiązków i sposób ich wypełnienia; kwalifikacje potrzebne do wykonania pracy, doświadczenie i staż danego pracownika.

2023-07-11 14:12

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mam pod opieką seniora, a muszę wyjechać...

Od kilku lat opiekuję się moim teściem, który wymaga całodobowej opieki. W związku z pracą za 2 miesiące muszę wyjechać za granicę. Jedynym rozwiązaniem jest umieszczenie teścia w domu opieki, na co on jednak nie chce się zgodzić. Jak mam rozwiązać ten problem?

CZYTAJ DALEJ

Czy można stracić wiarę na studiach?

Najbardziej taktycznym duszpasterstwem Kościoła jest duszpasterstwo akademickie, bo to od niego zależy formacja przyszłych nauczycieli, lekarzy, prawników...

Święty Benedykt o mało co nie stracił wiary na studiach w Rzymie. Grzegorz Wielki napisał, że Benedykt opuścił wyższe szkoły Rzymu „z wiedzą, która nie daje wiedzy, i niepouczony w mądrości”. Na szczęście osiadł na Monte Cassino i założył tam swój klasztor, który stał się ośrodkiem bardziej wpływowym na życie Europy niż niejeden uniwersytet. Historycy zauważyli jednak, że w tym samym roku, kiedy powstał klasztor na Monte Cassino, cesarz Justynian zamknął akademię platońską w Atenach. Papież Benedykt XVI nawiązywał do tego faktu, pokazując, że „zdobywanie wiedzy bez sumienia, bez powiązania z wyższą mądrością prowadzi do duchowego i moralnego wykorzenienia człowieka”.

CZYTAJ DALEJ

Dzierżoniów. Elżbietańskie „Pola Nadziei”

2023-09-28 21:42

[ TEMATY ]

Pola Nadziei

Dzierżoniów

elżbietanki

ZOL Dzierżoniów

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Siostry elżbietanki wraz zaprzyjaźnionymi kapłanami promujące akcję sadzenia żonkili

Siostry elżbietanki wraz zaprzyjaźnionymi kapłanami promujące akcję sadzenia żonkili

Siostry elżbietanki prowadzące Zakład Opieczono – Leczniczy w Dzierżoniowie 24 września 2023 r. już po raz trzeci zorganizowały akcję sadzenia żonkili.

- Tak jak w latach poprzednich sadzimy cebulki żonkili w ramach ogólnoświatowej i ogólnopolskiej akcji zbierania funduszy na rzecz ludzi ciężko chorych objętych opieką hospicyjną. W ten sposób pozyskujemy środki na wybudowanie szybu windowego i zakup dźwigu, który rozwiązałby wiele niedogodności i problemów logistycznych oraz komunikacyjnych, z którymi mierzą się nasi pensjonariusze - wyjaśnia s. Oktawia Wolska - dyrektorka ZOL-u, dodając że cel już jest bardzo blisko.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję