Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 14-15

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

PROCESJE
Świat takich nie widział

Takich procesji eucharystycznych świat jeszcze nie widział. 19 maja z czterech symbolicznych miejsc Stanów Zjednoczonych wyruszyły jednocześnie procesje eucharystyczne, które przed 17 lipca dotrą do Indianapolis w stanie Indiana, gdzie w dniach 17-21 lipca odbędzie się 10. Krajowy Kongres Eucharystyczny. Najdłuższą drogę do pokonania – 3,5 tys. km – mają pielgrzymi, którzy wyruszyli z Kalifornii. Najkrótsza trasa liczy 1,5 tys. km. Najświętszy Sakrament będzie przez cały czas niesiony przez duchownych. Organizatorzy przygotowali się również na okoliczność złej pogody. W takiej sytuacji Pan Jezus będzie przewożony w specjalnie do tego przystosowanych białych samochodach. Skąd taki pomysł? To element programu „odnowy eucharystycznej”, ułożonego przez amerykański episkopat, który jest zaniepokojony słabnącą wśród amerykańskich katolików wiarą w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina; z badań socjologicznych wynika, że dwie trzecie uważa, iż są to tylko symbole. Można powiedzieć, że pomysł nowy nie jest, bo uroczystość Bożego Ciała wzięła się właśnie z potrzeby przezwyciężenia niewiary w rzeczywistość Eucharystii. Zadziwia natomiast rozmach tej akcji ewangelizacyjnej, uzasadniony tym, że chodzi o sprawę kluczową, a w takiej sprawie nie stać nas na półśrodki.

MEDIA
Ciąg dalszy nastąpi

„Jeszcze raz pragnę za to przeprosić” – napisał abp Wojciech Polak, prymas Polski, delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, w oświadczeniu po publikacji przez dziennik Rzeczpospolita tekstu Kościół tysięcy skrzywdzonych. „(...) myślę przede wszystkim o osobach skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym w dzieciństwie. Zawstydzające jest, że przez dziesięciolecia nie dostrzegaliśmy ich krzywdy i cierpienia. (...) Byliśmy też często naiwni w postępowaniu wobec sprawców tych przestępstw. Równocześnie wstrząsające jest to, jak często dobro dzieci było lekceważone przez służby totalitarnego państwa, a ich krzywdy służyły również do wciągnięcia sprawców we współpracę z bezpieką” – czytamy w oświadczeniu. Arcybiskup Polak zapowiedział, że na najbliższym zebraniu plenarnym KEP w czerwcu wraz ze współpracownikami przedstawi koncepcję prac niezależnego zespołu specjalistów, „którego przedmiotem badań będzie praktyka rozwiązywania problemów związanych z przestępstwami popełnionymi przez niektóre osoby duchowne wobec małoletnich w przeszłości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

MŁODE POKOLENIE
Megakonkurs biblijny

„Wierzę w Kościół Jezusa Chrystusa” – to temat zakończonego konkursu biblijnego dla uczniów szkół podstawowych w archidiecezji przemyskiej. Na etapie szkolnym wzięło w nim udział 4 tys. uczniów z 261 szkół. Do finału zakwalifikowało się 119 osób, spośród których wyróżniono trzynastu laureatów. Organizatorzy podkreślają wysoki poziom, o którym świadczy „tłok w czołówce”. Z prostej analizy danych wynika, że w każdej szkole znalazło się piętnastu uczniów, którzy stanęli w konkursowe szranki, co oznacza, iż musieli się lepiej lub gorzej przygotować – wziąć do ręki Pismo Święte i poczytać. Dowodzi to, że generalizowanie przekazu, iż całe młode pokolenie odchodzi od Kościoła, jest nie tyle niewinnym uproszczeniem, ile celową manipulacją.

IKONA
Nagroda za wierność

Prezydent Rosji Władimir Putin „w odpowiedzi na liczne prośby wiernych prawosławnych” zwrócił Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu cudowną ikonę Trójcy Świętej autorstwa św. Andrzeja Rublowa. Od 1929 r. jest ona przechowywana w Galerii Trietiakowskiej w Moskwie. Z kolei patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl postanowił, że odzyskana przez Kościół ikona przez rok będzie wystawiona do publicznego kultu w katedrze Chrystusa Zbawiciela na placu Czerwonym w Moskwie, a następnie powróci do swego historycznego miejsca w katedrze Trójcy Świętej (soborze Troickim) w mieście Siergijew Posad. Cerkiew od dawna starała się o odzyskanie ikony. Do tej pory powtarzano: „nie nada”. Teraz się dało. Z czego wynika zmiana stanowiska? To nagroda „za” i zachęta „do” wierności dla samodzierżcy.

Reklama

WATYKAN
Niebezpieczny incydent

Do niespotykanego i niebezpiecznego zdarzenia doszło na terenie Watykanu. Oddano nawet jeden strzał z broni palnej. Na szczęście celując nie do człowieka, ale w oponę samochodu, który próbował wjechać na teren Państwa Watykańskiego. Rzecz miała miejsce 18 maja w godzinach wieczornych. Kierowca próbował wjechać przez Bramę św. Anny. Zatrzymany przez gwardzistów ruszył nagle, wyminął posterunek żandarmerii i wjechał na teren Watykanu. Wtedy oddano strzał, który jednak trafił w błotnik. Ostatecznie samochód się zatrzymał. Kierowca trafił do aresztu watykańskiego. U około 40-letniego mężczyzny lekarze stwierdzili poważne zaburzenia psychomotoryczne. To rzadki tak poważny incydent zagrażający bezpieczeństwu papieża i Stolicy Apostolskiej w ostatnim czasie, pomijając ataki cybernetyczne sprzed kilku miesięcy. Być może o udaremnionych w zarodku zagrożeniach nie wiemy, bo służby rzadko o nich informują. To tylko potwierdza, że „utrudnienia”, na które narzekają pielgrzymi i turyści odwiedzający Watykan, nie są niepotrzebne, bo być może w tym przypadku nie chodziło o atak stricte terrorystyczny, ale osoba chora także może doprowadzić do tragedii.

OSKARŻENIA
Prawdziwe proporcje

Osoby duchowne lub świeccy pracujący w instytucjach prowadzonych w Hiszpanii przez Kościół katolicki stanowią zaledwie 0,45% oskarżonych rocznie o czyny pedofilskie – wynika z raportu hiszpańskiej prokuratury. Autorzy dokumentu obejmującego zgłoszenia związane z nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich, zebrane w 2022 r., sprecyzowali, że w statystyce tej uwzględniono profil autorów przestępstw seksualnych wobec dzieci i nieletnich. Wskazano, że popełnienie tych czynów zostało zgłoszone 15 tys. razy. 0,45% z 15 tys. to 67,5. Czyli ułamek, niewiele – mówiąc bardziej ogólnie. Oczywiście, nawet jeden przypadek to o jeden za dużo. Zresztą w informacji nie chodzi o przestępstwa już udowodnione, ale o oskarżenia. 0,45% dotyczy nie tylko osób duchownych, ale również świeckich. Czy te dane są wiarygodne? Biorąc pod uwagę, że w Hiszpanii rządzą niechętni Kościołowi socjaliści – bez dwóch zdań.

Reklama

WYBITNA OSOBOWOŚĆ
Jubileusz abp. Marka Jędraszewskiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski obchodził 20 maja 50. rocznicę święceń kapłańskich. Uroczystą Eucharystię celebrowano na Wawelu. Obecni byli najważniejsi ludzie w państwie. Były listy gratulacyjne od papieża Franciszka i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Były laudacje i koncert. Arcybiskup Jędraszewski jest bez wątpienia wybitną osobowością Kościoła w Polsce początków trzeciego tysiąclecia. O tej ocenie decyduje jego charyzmat, na który mają wpływ przede wszystkim wiedza i pasterska odwaga. Ad multos annos, Księże Arcybiskupie!

MISJA POKOJOWA
Dyplomacja na nowo działa

Rosja i Ukraina zgodziły się na rozmowy z wysłannikiem papieża Franciszka. Taką sensacyjną wiadomość podał najpierw zwykle dobrze zorientowany w sprawach watykańskich specjalistyczny portal Il Sismografo. Informacja była wiązana z niedawną wypowiedzią Ojca Świętego, który w drodze powrotnej z Budapesztu mówił o inicjatywie dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej w sprawie wojny na Ukrainie. Dwa dni później, 20 maja, Watykan potwierdził, że wysłannikiem papieża do misji pokojowej będzie kard. Matteo Zuppi (na zdjęciu), zaufany człowiek papieża i przewodniczący Konferencji Episkopatu Włoch. Bliższych szczegółów nie podano, ale to, co ujawniono, to i tak dużo. Jest szansa na rozmowę między stronami. Pierwszą od kilkunastu miesięcy. Dyplomacja może być jeszcze przydatna w zakończeniu tego konfliktu i uzyskaniu, co podkreśla Watykan, sprawiedliwego pokoju, bo to konieczne, by nie cierpiał i nie umierał naród, który, jak się zdaje, w ostatnim czasie zszedł na dalszy plan w tym krwawym przedstawieniu.

2023-05-23 14:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 19/2022, str. 24-25

[ TEMATY ]

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Miłosierdzie
Światowe spotkanie

CZYTAJ DALEJ

Wniebowstąpienie Pańskie

Niedziela podlaska 21/2001

[ TEMATY ]

wniebowstąpienie

Monika Książek

Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Jest to pamiątka triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką.

Św. Łukasz pozostawił w Dziejach Apostolskich następującą relację o tym wydarzeniu: "Po tych słowach [Pan Jezus] uniósł się w ich obecności w górę i obłok zabrał Go im sprzed oczu. Kiedy uporczywie wpatrywali się w Niego, jak wstępował do nieba, przystąpili do nich dwaj mężowie w białych szatach. I rzekli: ´Mężowie z Galilei, dlaczego stoicie i wpatrujecie się w niebo? Ten Jezus, wzięty od was do nieba, przyjdzie tak samo, jak widzieliście Go wstępującego do nieba´. Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej" (Dz 1, 9-12). Na podstawie tego fragmentu wiemy dokładnie, że miejscem Wniebowstąpienia Chrystusa była Góra Oliwna. Właśnie na tej samej górze rozpoczęła się wcześniej męka Pana Jezusa. Wtedy Chrystus cierpiał i przygotowywał się do śmierci na krzyżu, teraz okazał swoją chwałę jako Bóg. Na miejscu Wniebowstąpienia w 378 r. wybudowano kościół z otwartym dachem, aby upamiętnić unoszenie się Chrystusa do nieba. W 1530 r. kościół ten został zamieniony na meczet muzułmański i taki stan utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Mahometanie jednak pozwalają katolikom w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego na odprawienie tam Mszy św.

CZYTAJ DALEJ

Film "Brat Brata" o Jerzym Marszałkowiczu [Zaproszenie na premierę]

2024-05-12 15:18

Agnieszka Bugała

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

br. Jerzy Adam Marszałkowicz

13 maja o godz. 16:30 w Kinie “Nowe Horyzonty” we Wrocławiu odbędzie się premiera filmu “Brat brata” w reżyserii Andrzeja Kotwicy. O filmie poświęconym Jerzemu Marszałkowiczowi opowiada ks. Aleksander Radecki.

Osoby skupione wokół tej produkcji długo zastanawiały się, jaki tytuł nadać temu filmowi: - Toczyła się bardzo burzliwa dyskusja wśród wszystkich zainteresowanych i był cały szereg innych propozycji. Ostatecznie zwyciężyła koncepcja “Brat brata”. Warto tu zaznaczyć, że odpowiednie nazwanie “Jureczka” było trudne. Z jednej strony chodził w sutannie, ale my wiemy, że święceń nie miał. W Towarzystwie Pomocy Brata Alberta Chmielowskiego nazywano go bratem. Podopieczni nazywali go różnie. Nazywali go m.in “ojczulkiem”. Sam tytuł: “Brat brata odczytuje podwójnie. Brat w kontekście jego relacji z bezdomnymi mężczyznami, bo głównie się nimi zajmował i brat św. br. Alberta Chmielowskiego. Nie da się ukryć, że tak jak znałem ks. Jerzego Marszałkowicza, dla niego ideałem niemal we wszystkim był św. brat Albert Chmielowski i zawsze się odwoływał do niego - zaznaczyl ks. Radecki, dodając: - I w swoim stylu nie chciał zgubić tego sposobu potraktowania bezdomnego. Brat Albert Chmielowski widział Chrystusa sponiewieranego w tych bezdomnych. Więc stąd moim zdaniem tytuł: “Brat Brata” - brat brata świętego Alberta Chmielowskiego i brat brata bezdomnego. Tak ja rozumiem ten tytuł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję