Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Otoczyć opieką

Cierpienie nie jest po to, by cierpiący się czegoś nauczył, wbrew powiedzeniu, że „cierpienie uszlachetnia” – powiedział w homilii ks. proboszcz Mirosław Czerwiński.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 9/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Archiwum prywatne

Do gabinetów zgłosiło się tego dnia kilkuset pacjentów

Do gabinetów zgłosiło się tego dnia kilkuset pacjentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Choroba jest częścią ludzkiego doświadczenia. Może jednak stać się czymś nieludzkim, jeśli jest przeżywana w izolacji i opuszczeniu, jeśli nie towarzyszy jej troska i współczucie” – napisał papież Franciszek w tegorocznym Orędziu na Światowy Dzień Chorego. Jak co roku jest on obchodzony w całym Kościele 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Ustanowił go św. Jan Paweł II. Z okazji tego dnia, w niedzielę (5 lutego 2023 r.) Akcja Katolicka w parafii św. Katarzyny w Goleniowie zorganizowała po raz osiemnasty, wspólnie z Gminą Goleniów i Starostwem Powiatowym „Białą Niedzielę”, czyli akcję bezpłatnych badań i diagnoz medycznych. Kilkudziesięciu lekarzy, pielęgniarek, specjalistów i wolontariuszy, przez kilka godzin, w duchu miłosiernego Samarytanina, z prawdziwą troską i współczuciem, przyjęło kilkuset pacjentów z Goleniowa i okolic.

Wyjaśnić cierpienie

Reklama

Goleniowskie obchody „Światowego Dnia Chorego” zainaugurowała uroczysta Msza św. u księży chrystusowców, w parafialnym kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej. W czasie Eucharystii wybrzmiała bardzo mocno modlitwa za chorych i cierpiących oraz za lekarzy i personel medyczny, którzy posługują na co dzień osobom dotkniętym cierpieniem. Podczas homilii ks. proboszcz Mirosław Czerwiński chrystusowiec, nawiązał do cierpienia, które jest obecne w życiu każdego człowieka oraz wielkiej łaski, jaką jest możliwość posługiwania chorym i cierpiącym. Cierpienie nie jest po to, by cierpiący się czegoś nauczył, wbrew powiedzeniu, że „cierpienie uszlachetnia”. Cierpienie jest miejscem najbardziej radykalnego objawienia się Boga. Jak napisał Paul Claudel: „Bóg nie przyszedł, aby wyjaśnić cierpienie, przyszedł, aby napełnić je swoją obecnością”. Czy cierpienie zostało wyjaśnione przez śmierć i krzyż Jezusa? Nie… Ono zostało przez Boga przeżyte, ono zostało przez Niego sobą wypełnione”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dobrzy Samarytanie

Lekarze pracujący na terenie miasta Goleniów, lekarze ze Szczecina oraz pielęgniarki, badali i udzielali porad medycznych w kilkunastu placówkach. Nasi dobrzy Samarytanie, badali i służyli poradą wielu pacjentom, którzy w „Białą Niedzielę” przybyli na badania. A dobrych i sprawdzonych specjalistów było wielu: lek. Stanisław Plawgo, dr n. med. Arkadiusz Bieleninik, lek. Paweł Maniecki, dr n. med. Teresa Kardel-Mizerska, dr n. med. Arnold Mizerski, lek. Małgorzata Jurga, dr n. med. Maria Spychalska, lek. Maria Kusz Stepczyńska, dr n. med. Karolina Korwin-Piotrowska, dr n. med. Aleksandra Zakrzewska, lek. Małgorzata Głodek, dr n. med. Małgorzata Niekrasz, lek. Ewelina Pilawa, lek. Agnieszka Gonerko, lek. Tomasz Matławski, dr n. med. Roman Milkiewicz, dr n. med. Wojciech Żebrowski, lek. Marcin Pilawa, lek. Paweł Ostaszewski, lek. Maciej Łotocki, dr n. med. Ewa Knap, lek. Piotr Becker, lek. Magdalena Kulbat, mgr Anna Szwala-Haberko. Do akcji przyłączyło się także Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa” oraz nasze wspaniałe, goleniowskie pielęgniarki i położne. W sprawnym przebiegu przyjmowania pacjentów pomogli harcerze z drużyn 9. DSH „Archiwum” oraz z 77. DW „Azyl”.

Wyjątkowość misji

Reklama

Gościem specjalnym na spotkaniu podsumowującym tegoroczną „Białą Niedzielę” był wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, który objął patronat honorowy nad tym wydarzeniem. Wojewoda podziękował wszystkim organizatorom akcji oraz lekarzom i personelowi medycznemu. Podkreślił wyjątkowość misji wszystkich, którzy niosą pomoc i ulgę cierpiącym. Spotkanie ubogaciły występy utalentowanej młodzieży ze Szkoły Muzycznej w Goleniowie, pod opieką Hanny Szczepaniak. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom i darczyńcom, zostały wręczone pamiątkowe dyplomy-podziękowania, kwiaty, drobne upominki oraz pamiątkowe, grawerowane statuetki.

Patronat honorowy nad tegorocznym Światowym Dniem Chorego w Goleniowie objęli: wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki, marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, starosta goleniowski Tomasz Stanisławski, burmistrz Gminy Goleniów Robert Krupowicz. Organizatorzy z parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej dziękują wszystkim zaangażowanym lekarzom i personelowi medycznemu, darczyńcom, sponsorom, instytucjom i firmom, które wsparły goleniowską „Białą Niedzielę” a są to: Urząd Wojewódzki, Urząd Marszałkowski, Gmina Goleniów, Starostwo Powiatowe Goleniów, Jan Bagiński, Zbigniew Zaborowski, Mariusz Barycza, Sebastian Łapot, Andrzej Szembel, Ewa Walczak, Marek Koźluk, Roman Kopiński, Andrzej Strzeboński, Maryla Redman, Leon Patraszewski, „Ad-Mar” Adam Turek, Sławomir Ogórski, Beata i Józef Kusiak, Arkadiusz Guziak, Kierownik Małgorzata Holek, Teresa Antoniak, Alicja Malepsza, Dorota Stanisławska, Monika Mielnik, lek. Bogusław Pilawa – kierownik „Polmed”, Stanisława Puchalska, Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym „Ewa”, Towarzystwo Walki z Kalectwem, Państwowa Szkoła Muzyczna p. Roman Rydz, Hanna Szczepaniak, „Hersta” Teresa i Katarzyna Staśkiewicz, Bartłomiej Sobieski, Marek Stawarczyk, Arkadiusz Guziak, Północna Izba Gospodarcza Szczecin.

Najważniejsi

Proboszcz podziękował goleniowskiej Akcji Katolickiej za szlachetną służbę potrzebującym i prosił Boga, aby obdarzył ich wszelkimi potrzebnymi łaskami. Bez wątpienia, najważniejszymi w akcji „Białej Niedzieli” byli, są i będą – chorzy oraz cierpiący. To oni są prawdziwym sercem Kościoła, każdej wspólnoty, niosąc niejednokrotnie krzyż cierpienia, bólu i samotności. Człowiek cierpiący, wzbudza bowiem w wielu sercach szlachetne i heroiczne postawy, budzi uśpione sumienie, uruchamia ludzką wrażliwość, pragnienie niesienia pomocy i wsparcia. Wiele osób, które przybyły wyrażało szczerą wdzięczność i wzruszenie. Podobnie reagowali lekarze i pielęgniarki, którzy tego dnia, niczym miłosierny Samarytanin, dotykali z czułością tajemnicy cierpienia, niosąc konkretnym ludziom pomoc, wsparcie, ulgę, służąc chorym swoją wiedzą i czasem.

„Chory jest zawsze ważniejszy od jego choroby – mówi papież Franciszek – dlatego w każdym podejściu terapeutycznym nie można pominąć wysłuchania pacjenta, jego historii, lęków i obaw. Nawet wtedy, gdy nie można wyleczyć, zawsze można otoczyć opieką, zawsze można pocieszyć, zawsze można sprawić, by pacjent poczuł bliskość, która świadczy o zainteresowaniu osobą bardziej niż jej chorobą. Wstawiennictwu Maryi, Uzdrowieniu Chorych, zawierzam każdego z was. Wszystkim serdecznie przekazuję moje Apostolskie Błogosławieństwo”.

2023-02-21 13:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijańska postawa w cierpieniu

Niedziela legnicka 6/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Światowy Dzień Chorego

Maria Chodyra

Kapelan z modlitwą przy łóżku osoby chorej na koronowirusa

Kapelan z modlitwą przy łóżku osoby chorej na koronowirusa

Czas pandemii nas nie opuszcza. Tak zwane szpitale covidowe w Bolesławcu, Legnicy czy też oddziały zakaźne w innych szpitalach, ciągle wypełniają się chorymi. W takiej rzeczywistości przychodzi nam po raz kolejny przeżywać 11 lutego Światowy Dzień Chorego.

O chorobie i związanej z nią cierpieniem napisano wiele artykułów i książek, a gdy przychodzi doświadczenie choroby, wszelkie rozważania teoretyczne stają się banalne i puste. Przekaz medialny o jednostkowym czy zbiorowym nieszczęściu w chorobie, być może wywołuje w odbiorcy empatię, ale niejednokrotnie towarzyszy jej odruch niejako obronny, że nas to nie dotyczy. Doświadczenie własnego cierpienia dopiero uświadamia nam, jak trudno je przyjąć i inicjuje różne postawy wobec tego faktu. Jedną z nich jest pozorna obojętność, będąca niczym innym jak brakiem poczucia bezpieczeństwa i lęku. Inni odrzucają nadchodzące cierpienie i przyjmują postawę buntowniczą. Szukają winnych za swą niemoc i obarczają przeważnie tym Pana Boga lub bliżej nieokreśloną formę przeznaczenia. Wobec cierpienia w chorobie może pojawić się postawa rezygnacyjna, nawet prowadząca do niechęci podjęcia leczenia.
CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas do ministrantów: służba przy ołtarzu bez kontaktu ze słowem Bożym jest pozorna

2024-11-22 19:57

[ TEMATY ]

ministranci

Abp Adrian Galbas

Magdalena Pijewska/Niedziela

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas

Abp Adrian Galbas sprawował wieczorem Mszę św. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach, podczas której ustanowił nowych animatorów parafialnych wspólnot ministranckich. - Można być przy ołtarzu, ale jak nie mam kontaktu ze Słowem, to wszystko będzie pozorne - apelował w homilii administrator archidiecezji katowickiej. Wydarzenie wpisało się w obchody wspomnienia patrona ministrantów - św. Tarsycjusza.

W homilii abp Galbas wskazał, że wiara jest osobistą odpowiedzią na Boże słowo. Wyraził nadzieję, że młodzi posiadają własny, tradycyjny, papierowy egzemplarz Biblii, a nie korzystają z Pisma Świętego tylko w formie mobilnej aplikacji. Zaprezentował zgromadzonym także własny egzemplarz Biblii, który posiada od czasu swojego nowicjatu. Zachęcił do zadania sobie pytania, które sam przed laty usłyszał: „Co powiedziałaby Twoja Biblia, gdyby umiała mówić?”. - Byłaby zadowolona czy zazdrosna o jakiś gadżet, sprawę, relację? - pytał kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: W Barcelonie odbędzie się beatyfikacja dwóch męczenników wojny domowej

2024-11-22 20:43

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Sagrada Família

Adobe Stock

W sobotę 23 listopada w słynnej bazylice Świętej Rodziny (Sagrada Família) w Barcelonie prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionymi ks. Kajetana Clausellasa i świeckiego, ojca rodziny Antoniego Torta. Obaj ponieśli śmierć męczeńską w Katalonii w 1936, gdy w Hiszpanii szalała wojna domowa, której ostrze było wymierzone w wielkim stopniu w Kościół katolicki.

Kajetan (Gaietà) Clausellas Ballvé urodził się 29 (według innych źródeł - 5) sierpnia 1863 w mieście Salut de Sabadell (zespół miejski Barcelony). Uczył się w kolegium prowadzonym przez pijarów w Sabadellu, po czym w wieku 14 lat wstąpił do seminarium duchownego w Barcelonie i po jego ukończeniu przyjął 26 maja 1888 święcenia kapłańskie. Pracował następnie duszpastersko w różnych parafiach katalońskich, wszędzie dając przykład gorliwości apostolskiej, skromności, ubóstwa i pokory. W 1898 został wikariuszem parafii św. Feliksa w Sabadellu, łącząc tę funkcję z opieką duszpasterską w parafii Trójcy Przenajświętszej w tym mieście.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję