Reklama

Niedziela Podlaska

Miłować, wielbić i służyć

W święto Ofiarowania Pańskiego do drohiczyńskiej katedry przybyły osoby życia konsekrowanego, aby pod przewodnictwem pasterza diecezji dziękować za dar wybrania, prosić o Boże błogosławieństwo oraz o nowe powołania.

Niedziela podlaska 7/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Ks. Marcin Gołębiewski/Niedziela

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

Osoby życia konsekrowanego odnowiły swoje przyrzeczenia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz dwudziesty siódmy w Kościele Powszechnym obchodzony był Dzień Życia Konsekrowanego. Z tej też okazji w Drohiczynie zgromadzili się przedstawiciele żeńskich i męskich zgromadzeń zakonnych pracujących na terenie diecezji, by trwać na wspólnej modlitwie.

Wspólne świętowanie

Mszy św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Podkreślił, że obchodzone święto przypomina, – że w Kościele jest Chrystus, Światło na oświecenie pogan. Tu można Go spotkać. Pokazuje też, że Kościół to organizm ulepiony przez Boga, przez Boga zorganizowany, przez Niego prowadzony, że każdy w tym organizmie, w tym Mistycznym Ciele Chrystusa ma swoje miejsce i swoje zadania. Wśród licznych grup są też osoby zaproszone do szczególnej zażyłości z Panem, konsekrowane, czyli poświęcone i poświęcające się na służbę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Eucharystię koncelebrował bp senior Antoni Dydycz oraz miejscowi i zaproszeni kapłani na czele z ks. prał. Tadeuszem Syczewskim – wikariuszem biskupim ds. osób życia konsekrowanego.

Podczas liturgii wymowne były szczególnie dwa momenty. Pierwszy związany był z obrzędem pobłogosławienia gromnic. Po nim w procesyjnym szyku, z zapalonymi świecami udano się do ołtarza. Kolejny moment nastąpił po homilii, kiedy to przybyłe osoby życia konsekrowanego, w łączności z całym Kościołem, odnowiły swoje śluby i przyrzeczenia zakonne. Zadeklarowały, że chcą miłować Boga, wielbić Go i służyć Mu. Prosiły, aby Bóg ich umacniał swoją łaską, wspierał i dodawał odwagi.

Na zakończenie Eucharystii słowa wdzięczności w imieniu wszystkich wyraził salezjanin ks. Tadeusz Niewęgłowski – delegat biskupa ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Kolejna część spotkania miała miejsce w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Animowały ją siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Siemiatycz wraz z Magdaleną Murawską OV oraz młodzieżą. Program słowno-muzyczny zawierał fragmenty zaczerpnięte z Pisma Świętego oraz teksty św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Wykonywane śpiewy pomagały w medytacji i trwaniu w modlitewnym skupieniu.

Reklama

Zgromadzenia zakonne w diecezji

Na terenie diecezji drohiczyńskiej posługują trzy męskie oraz dwanaście żeńskich zgromadzeń zakonnych, w tym jedno zgromadzenie ma swoje ośrodki w trzech miejscach diecezji, a dwa zgromadzenia w dwóch. Najwięcej domów zakonnych – cztery – znajduje się na terenie dekanatów: drohiczyńskiego oraz sokołowskiego. Następnie trzy zgromadzenia posługują na terenie dekanatu siemiatyckiego, a po dwa w dekanatach: bielskim, brańskim oraz hajnowskim. Jedno zgromadzenie posługuje w dekanatach sarnackim i węgrowskim. Żadnego zgromadzenia zakonnego nie znajdziemy w trzech dekanatach: ciechanowieckim, łochowskim oraz sterdyńskim.

Zgromadzenia męskie

Wśród zgromadzeń męskich znajdują się kapucyni, salezjanie oraz sercanie.

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów posługuje w parafii św. Piotra i Pawła w Serpelicach, w dekanacie sarnackim. We wspólnocie pracuje sześciu braci, spośród których pięciu jest kapłanami. Gwardianem wspólnoty jest o. Szczepan Dzyr.

Towarzystwo Salezjańskie posługuje w parafii św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim, w dekanacie sokołowskim. We wspólnocie pracuje trzynastu księży. Dyrektorem domu zakonnego jest ks. Stanisław Stachal, proboszcz parafii.

Zgromadzenie Najświętszych Serc Jezusa i Maryi a także Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza posługuje w parafii Przemienienia Pańskiego w Mielniku, w dekanacie siemiatyckim. We wspólnocie pracuje dwóch kapłanów, a proboszczem parafii jest o. Kazimierz Jasielczuk.

Zgromadzenia żeńskie

Wśród zgromadzeń żeńskich znajdują się albertynki, benedyktynki, dominikanki, karmelitanki, klaryski, loretanki, misjonarki Św. Rodziny, siostry Opatrzności Bożej, salezjanki, sercanki, służki, oraz urszulanki.

Zgromadzenie Sióstr Albertynek posługujące ubogim ma swój dom zakonny na terenie parafii Jabłonna Lacka. Siostry prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla przewlekle somatycznie chorych oraz pomagają w parafii. Przełożoną zgromadzenia jest s. Katarzyna Czaplicka.

Reklama

Kongregacja Mniszek Benedyktynek w Polsce pw. Niepokalanego Poczęcia NMP ma swój dom zakonny w Drohiczynie przy kościele Wszystkich Świętych. Mniszki prowadzą dom gościnny oraz opłatkarnię, w której wypiekają opłatki i hostie do sprawowania Mszy św. Przełożoną wspólnoty jest s. m. Klara Helena Lechoszest.

Zgromadzenie Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi ma swój dom na terenie parafii Narodzenia NMP i św. Mikołaja w Bielsku Podlaskim. Siostry posługują jako zakrystianka oraz katechetki. Siostry prowadzą dni skupienia dla dziewcząt. Przełożoną jest s. Stanisława Jadwiga Małachwiejczyk.

Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus ma swój dom na terenie parafii Wniebowzięcia NMP w Siemiatyczach. Zgromadzenie prowadzi Warsztaty Terapii Zajęciowej i dom rekolekcyjny. Ponadto siostry posługują w parafii jako zakrystianka i organistka. Są katechetkami w szkołach. Przełożoną wspólnoty jest s. Felicja Dyduch.

Mniszki Klaryski od Wieczystej Adoracji znajdują się w Hajnówce przy kościele zakonnym św. Klary. Mniszki prowadzą pracownię haftu liturgicznego oraz organizują dni skupienia dla dziewcząt. Przełożoną zgromadzenia jest s. m. Bogumiła Agnieszka Banecka.

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Loretańskiej ma swój dom przy kościele św. Antoniego Padewskiego w Drohiczynie, w budynku w którym mieści się Muzeum Diecezjalne oraz Dom Księży Emerytów. Siostry prowadzą księgarnię oraz posługują w Domu Księży Emerytów. Przełożoną zgromadzenia jest s. Nazaria Mariola Ratkowska.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek św. Rodziny posługuje w Hajnówce i w Rudce. Przełożoną wspólnoty w Hajnówce jest s. Letycja Marianna Chełstowska, natomiast w Rudce s. Maria Teresa Sikorska.

Reklama

Zgromadzenie Sióstr Opatrzności Bożej ma swój dom przy parafii Miłosierdzia Bożego w Bielsku Podlaskim. Siostry pełnią w parafii zadania katechetki, organistki i zakrystianki. Przełożoną zgromadzenia jest s. Milena Kowalska.

Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki znajduje się na terenie parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sokołowie Podlaskim. Siostry prowadzą przedszkole, zajmują się duszpasterstwem rodzin oraz nauczaniem religii w szkole. Przełożoną zgromadzenia jest s. Brygida Żurawska.

Zgromadzenie Córek Najczystszego Serca NMP posługuje w Brańsku oraz w dwóch domach w Drohiczynie. Siostry pełnią różnego rodzaju posługi, m.in. organistki, zakrystianki oraz pomagają w Kurii Diecezjalnej. Przełożoną domu w Brańsku jest s. Urszula Kacprzak, natomiast w Drohiczynie przy ul. Kościelnej 10 – s. Danuta Sienkiewicz, a przy ulicy Kotlarskiej 9 – s. Małgorzata Mackiewicz.

Zgromadzenie Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej posługuje w Drohiczynie, Sokołowie Podlaskim oraz Węgrowie. Przełożoną wspólnoty w Drohiczynie jest s. Marzenna Tchórzewska, w Sokołowie Podlaskim – s. Ewa Wawer, a w Węgrowie – s. Jadwiga Kaliszuk

Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Niepokalanej Maryi Panny z Gandino posługuje na terenie parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nurcu-Stacji. Siostry prowadzą dom rekolekcyjny oraz pełnią funkcje zakrystianki oraz katechetki. Przełożoną zgromadzenia jest s. Maria Franzoi.

Dziękując za bogactwo zgromadzeń zakonnych posługujących na terenie diecezji drohiczyńskiej, prosimy dla nich o Boże błogosławieństwo i dar nowych powołań.

2023-02-07 13:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co jest celem życia zakonnego?

[ TEMATY ]

Świdnica

Dzień Życia Konsekrowanego

bp Adam Bałabuch

Świdnica ‑ Katedra

ks. Mirosław Benedyk

Styl życia osób konsekrowanych przypomina, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu

Styl życia osób konsekrowanych przypomina, że doczesność nie jest celem, ale drogą prowadzącą do celu

Do dawania świadectwa życia według prawd ewangelicznych zachęcał osoby konsekrowane bp Adam Bałabuch przewodnicząc obchodom święta Ofiarowania Pańskiego.

Po procesji ze świecami, zanim jednak rozpoczęła się Msza św., głos zabrał ks. Marek Korgul, referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. – Wyrażamy naszą radość i wdzięczność wobec osób konsekrowanych: sióstr, braci i ojców zakonnych, członków instytutu życia konsekrowanego, dziewic konsekrowanych, wdów i pustelników. Wyrażamy szacunek wobec ich wielorakiej działalności. Prowadzą m. in. przedszkola, szkoły różnych stopni, internaty, bursy i akademiki, świetlice, ośrodki wychowawcze, domy dziecka, domy pomocy społecznej dla dzieci i dla dorosłych, domy zapewniające całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, domy dla matek z dziećmi, przytuliska dla bezdomnych czy stołówki dla biednych – wymieniał mówiąc o liczbie zgromadzeń w Polsce i w samej diecezji świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

[ TEMATY ]

Dzień Flagi

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Kilkadziesiąt dni po wybuchu powstania listopadowego, zebrani na Zamku Królewskim w Warszawie posłowie i senatorowie Królestwa Polskiego podjęli pierwszą w dziejach Polski uchwałę ustanawiającą barwy narodowe. „Izba senatorska i poselska po wysłuchaniu wniosków Komisyi sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni łączyć się wszyscy Polacy, postanowiły i stanowią: Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym” – czytamy w uchwale z 7 lutego 1831 r. Akt ten interpretowano jako dopełnienie decyzji o przywróceniu polskiej suwerenności, którym była decyzja o detronizacji cara Mikołaja I jako króla Polski.

CZYTAJ DALEJ

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56

[ TEMATY ]

piłka nożna

Puchar Polski

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Pogoń Szczecin - Wisła Kraków 1:2 po dogr. (1:1, 0:0).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję