Laureatami konkursu zostali: I nagroda – Anna Piliszewska z Wieliczki; II nagroda – Bogdan Nowicki z Świętochłowic; III nagroda – ex aequo – Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej oraz Piotr Zemanek z Bielska-Białej. Wyróżnienia otrzymali: Rafał Baron z Gdańska; Magdalena Cybulska z Łodzi; Zdzisław Drzewiecki z Białego Boru; Alina Barbara Nowak z Prudnika; Jan Sabiniarz z Chojnic; Leszek Wójcik z Lubaczowa
Zanim rozpoczęła się uroczysta gala, w której laureaci konkursu przedstawili swoje wiersze, odprawiona została Eucharystia. Przewodniczył jej ks. Zbigniew Kras, kapelan Prezydenta RP – Andrzeja Dudy. Kapłan przekazał pozdrowienia od głowy państwa oraz wygłosił homilię, a po skończonej Mszy św. odczytał list, który skierował Andrzej Duda. W liście podkreślony został aspekt wieloletniej historii konkursu, która w tym roku się domyka. – Kończy się ta szlachetna rywalizacja, ale nie kończy się jej pozytywne oddziaływanie na jej uczestników oraz na serca i umysły czytelników – wskazał prezydent.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Prezydent podziękował także organizatorowi wydarzenia za wieloletni trud organizacji konkursu i promocji poezji. – Dziękuję ks. Wacławowi Buryle oraz pozostałym osobom wspierającym wspaniałe, ważne i potrzebne dzieło, jakim był ten konkurs. Jestem pewien, że zachęciło ono wielu autorów do rozwijania swojego talentu, a czytelnikom wyróżnionych wierszy dostarczyło niezapomnianych przeżyć – napisał Andrzej Duda.
Na rozpoczęciu gali finałowej głos zabrał ks. Andrzej Buryła, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Krośnicach, który podziękował swojemu bratu, ks. Wacławowi za 25 lat organizowania konkursów poetyckich w miejscowej parafii. W swojej przemowie kapłan zwrócił uwagę na jakość wypowiadanych słów. – Mamy dzisiaj wiele brzydkich słów, które rodzą nienawiść, pychę, wulgarność. Dużo takich słów w polityce, mediach, które przestały być sposobem na wychowanie i przekazywanie prawdy. Nastawione są na nieprawdę i manipulację – wskazał kapłan, wyrażając także pragnienie, aby takie zatrzymanie się w pięknie słowa, niczym na konkursie „O ludzką twarz człowieka” prowadziło do upiększania języka polskiego i większej wrażliwości na słowo.
Następnie ks. Wacław Buryła przybliżył okoliczności powstania konkursów poetyckich „O ludzką twarz człowieka”. – Dziękuję Panu Bogu za te 25 lat. Nie wyobrażam sobie życia bez poezji. Zamysłem konkursu było to, aby człowieka uczłowieczać oraz pobudzać jego wrażliwość, by umiał się zachwycić pięknem – mówił kapłan.
Reklama
Z kolei Beata Kempa w swoim przemówieniu wyraziła słowa uznania względem dzieła zainicjowanego przez ks. Wacława Buryłę. – Już 25 lat poeci walczą o ludzką twarz człowieka i przez ten czas to przesłanie jest wciąż aktualne. Jest to fenomen dla nas wszystkich, że możemy się zatrzymać i posłuchać tych, którzy chcą nas ubogacić swoją poezją. Wiele z tych wierszy ma przesłanie z naszą wiarą i one potrafią poruszyć nasze serca – mówiła europosłanka.
Ksiądz Zdzisław Kras dziękując za zaangażowanie ks. Wacława Buryły w promocję poezji, wręczył, w imieniu prezydenta RP, pamiątkowe pióro z podpisem prezydenta. – W Tygodniku Katolickim Niedziela napisany był felieton Witolda Gadowskiego: „Poezja, kogo to dzisiaj obchodzi?”. Ale przecież jest wśród nas człowiek, którego poezja obchodzi. Jest nim ks. Wacław, a konkurs organizowany przez niego jest jak gwiazda świecąca pięknym, jasnym blaskiem – mówił ks. Kras.
W gali konkursowej wzięli udział m.in. zaproszeni goście: europosłanka Beata Kempa, starosta milicki Sławomir Strzelecki czy wójt gminy Krośnice Andrzej Biały. Na zakończenie odbył się koncert grupy artystycznej Bene.