Reklama

Niedziela Łódzka

Czy nasze domy są świątyniami Boga?

W minioną sobotę podczas Mszy św. ołtarz w łódzkiej katedrze otoczyli przedstawiciele rodzin. W ten sposób dziękowali Bogu za to, co Duch Święty zasiał w ich sercach.

Niedziela łódzka 27/2022, str. I

[ TEMATY ]

rodzina

modlitwa

archikatedra

Ks. Paweł Kłys/Niedziela

Modlitwa rodzin w archikatedrze łódzkiej

Modlitwa rodzin w archikatedrze łódzkiej

Ta wspólna Eucharystia, która sprawowana była w łączności z papieżem Franciszkiem i zgromadzonymi wokół niego rodzinami, zakończyła obchody X Światowego Spotkania Rodzin, odbywające się w Rzymie. Nawiązując do fragmentu Ewangelii, mówiącego o odnalezieniu małego Jezusa przez Maryję i Józefa w świątyni jerozolimskiej, abp Grzegorz Ryś powiedział: – Kiedy Jezus wrócił do Nazaretu, znalazł się w domu, który należał do Boga Ojca. Kiedy tę prawdę sobie uświadomimy, to wówczas rodzi się pytanie, czy i nasze domy są świątyniami Boga, czy są miejscem, w którym człowiek wzrasta w mądrości i łasce Boga. Wiedzcie, że dom w Nazarecie stał się świątynią ze względu na relacje, jakie zachodziły pomiędzy Jezusem, Maryją i Józefem. Wszystko, co było dobre w tym domu, wypływa właśnie z relacji, jakie były między członkami Świętej Rodziny. Podobnie jest i w naszych rodzinach. Bóg objawia się w relacjach, jakie są między członkami naszych rodzin.

O relacjach w rodzinach mówiono również podczas kongresu teologiczno-pastoralnego w Watykanie, zwracając uwagę, że małżeństwo nie jest po to, by się nawzajem zadręczać, lecz by odkryć i zrozumieć, że mąż i żona są dla siebie darem Boga. Wśród wielu propozycji wychodzenia z kryzysów małżeńskich, które zostały przedłożone, pojawiły się i takie, które mówią o potrzebie głębszego towarzyszenia kapłanów i małżonków starszych stażem małżeństwom młodszym u początku wspólnej drogi życiowej. Temat daru i wolności w małżeństwie na zakończenie Światowego Spotkanie Rodzin podjął również papież Franciszek, mówiąc: – Małżonkowie, wy wszyscy, kształtując swoją rodzinę, dokonaliście dzięki łasce Chrystusa tego odważnego wyboru: „nie wykorzystywać wolności dla samych siebie, ale miłować osoby, które Bóg postawił obok was”. Rodzina jest miejscem spotkania, dzielenia się, wychodzenia ze swoich ograniczeń, aby przyjąć drugiego człowieka i być blisko niego. Jest to „pierwsze miejsce, w którym człowiek uczy się kochać”. Z tym przesłaniem miłości Papież posłał rodziny na cały świat i prosił, by ze swoją miłością wychodzili ku innym, szczególnie dotykali nią najsłabszych i poranionych.

W archidiecezji łódzkiej Światowe Spotkanie Rodzin obchodzono w wielu parafiach, organizując rodzinne pikniki, festyny, zabawy i konkursy sportowe oraz spotkania modlitewne.

2022-06-29 06:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomysł na niedzielę

Niedziela legnicka 29/2013, str. 8

[ TEMATY ]

rodzina

Ks. Bogusław Wolański

Przychodzi niedziela, nareszcie dzień wolny (mam nadzieję, że dla większości). Można spędzić czas z rodziną. Pytanie, które zapewne często jest wówczas stawiane: co tu robić? Pójdziemy na Mszę św., bo jest przecież niedziela. Później pooglądamy telewizję? Ile można, ciągle o kryzysie, wojnach, kataklizmach. Nie, odpada. To może zakupy w galerii? Przecież dopiero byliśmy w piątek. Odpada. To w góry, na Śnieżkę. Boli mnie kolano. Też odpada. To po co ta niedziela? Chciałbym podpowiedzieć coś, co mnie ostatnio zachwyciło.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Nasi diecezjanie na zjeździe Krajowej Rady KSM

2022-09-24 18:16

[ TEMATY ]

KSM

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Krajowa Rada KSM

sanktuarium Zabawa

ks. Marcin Bobowicz

Nasi diecezjanie uczestniczyli w zebraniu Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, w sanktuarium błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie.

Spotkanie rozpoczęło się 23 września Mszą świętą, podczas której z młodzieżą modlili się m.in. abp Artur Ważny, biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej i delegat KEP ds. Nowej Ewangelizacji oraz bp Adam Bab, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej i delegat KEP ds. KSM. W spotkaniu wziął udział również ks. Andrzej Lubowicki, asystent generalny KSM. Podczas obrad przedstawiciele diecezjalnych oddziałów KSM opowiadali o swojej pracy i prezentują wspólne dzieła. Jednym z nich jest miesięcznik Wzrastanie, którego 400 numer ukaże się już niedługo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję