Reklama

Kościół

Wokół Bożego kultu

Nawet w afrykańskiej Ghanie w wielu kościołach przedmioty używane do liturgii pochodzą z Polski.

Otwarta przez nuncjusza apostolskiego w Ghanie – abp. Henryka M. Jagodzińskiego XXIII Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SacroExpo w Targach Kielce zgromadziła ponad 170 wystawców i trwała od 6 do 8 czerwca.

– Życzę uduchowienia i owocnych spotkań biznesowych – powiedział podczas otwarcia dr Andrzej Mochoń, prezes zarządu Targów Kielce. Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz nazwał SacroExpo „próbą stworzenia warunków do rozmowy człowieka z Bogiem”. Z kolei honorowy gość wydarzenia – abp Jagodziński podkreślił: – Od 2 lat pracuję w Ghanie i mam okazję jeździć po różnych miejscach w tym kraju. Zauważyłem, że w wielu kościołach przedmioty używane do liturgii pochodzą również z Polski. SacroExpo jest bardzo potrzebne i cieszę się, że spotkanie producentów tego, co służy Bożym sprawom, ma miejsce w Kielcach.

Zakres branżowy targów SacroExpo jest ogromny. Obejmuje m.in.: architekturę sakralną wnętrz i krajobrazu, nekropolie, instalacje alarmowe, ludwisarstwo, ewangelizację multimedialną oraz wszelką działalność religijną. Nieodłącznym elementem wystawy jest muzyka i sztuka. Podczas 23. edycji wydarzenia można było nie tylko sprawdzić funkcjonalność m.in. cyfrowych i mechanicznych organów kościelnych, ale także podziwiać unikatowe obrazy religijne, niepowtarzalne wyroby artystyczne i reprodukcje dzieł sztuki chrześcijańskiej. Wśród wystawców znaleźli się również producenci szat liturgicznych, alb, ornatów i wielu innych produktów. W tym roku zainteresowanie księży proboszczów skupiało się wokół systemów grzewczych – to obecnie temat nr 1 z racji wciąż rosnących cen energii.

W czasie pandemii sporą uwagę przywiązywano na SacroExpo do propozycji bezgotówkowych ofiaromatów i datkomatów czy bezdotykowych kropielnic z wodą święconą. Oferta tych nowoczesnych rozwiązań pojawiła się na wystawie także w tym roku.

2022-06-14 11:17

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz jedyny i wyjątkowy

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 25/2022, str. I

[ TEMATY ]

liturgia

Andżelika Zamrzycka

Kustosz ks. Piotr Bortnik z dekretem kongregacji

Kustosz ks. Piotr Bortnik z dekretem kongregacji

Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów 2 czerwca zatwierdziła teksty liturgiczne o Najświętszej Maryi Pannie z Rokitna.

Nasza diecezja od 2017 r. cieszy się przywilejem osobnego dnia obchodu uroczystości głównej Patronki diecezji. Dotychczas był to dzień 15 sierpnia, kiedy to w Kalendarzu liturgicznym wspominamy Wniebowzięcie NMP, jednak wówczas obchód ku czci głównej Patronki w praktyce obchodzony był jedynie w Rokitnie i Kostrzynie. Na wniosek bp. Tadeusza Lityńskiego Stolica Apostolska przeniosła obchód na dzień 18 czerwca, czyli rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej. W 2018 r. podjęto starania zmierzające do tego, aby obchód ku czci Matki Bożej Rokitniańskiej miał także własny formularz mszalny oraz teksty własne w Liturgii Godzin. Prace trwały kilka lat. Zgodnie z dekretem, ogłoszonym w 25. rocznicę pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gorzowa, zatwierdzone teksty będą odtąd stosowane na terenie całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej we Mszy św. i Liturgii Godzin w uroczystość Matki Bożej Rokitniańskiej przypadającą 18 czerwca. – Myślę, że ten moment ma dla nas ogromne znaczenie. Jest to potwierdzenie, że obraz Matki Bożej z Rokitna nie jest jednym z wielu obrazów, które znajdują się na terenie naszej diecezji i w naszych kościołach, ale jest tym jedynym, wyjątkowym, wciąż pozostając sercem diecezji – mówi kustosz sanktuarium w Rokitnie ks. Piotr Bortnik. – W roku 50-lecia naszej diecezji ma to szczególny wymiar. Serce pozostaje tam, gdzie był początek, bo przecież siedziba tej ogromnej administracji apostolskiej była najpierw w Gorzowie, gdzie 15 sierpnia 1946 r. jej ziemie zostały zawierzone Matce Bożej Rokitniańskiej. To był ten moment, kiedy Maryja zyskała oficjalny tytuł Patronki naszych ziem – dodaje.

CZYTAJ DALEJ

Ludzkie czyny i Boża łaska

Przypowieść o bogaczu i Łazarzu nie jest jakąś pocztówką z pozaziemskich krain, Nieba i Otchłani. Jezus w ten obrazowy sposób uczy nas jednak kilku prawd. Po pierwsze – istnieje związek między naszymi czynami w życiu doczesnym a tym, czego doświadczymy po śmierci. Po drugie – choć słusznie Kościół wskazuje na miłosierdzie Boże, to pozostaje prawdą, że Bóg jest Sędzią sprawiedliwym, który za dobre wynagradza, a za złe karze. Po trzecie – wykorzystujmy zwyczajne okazje, by się nawracać, a nie czekajmy na jakieś nadzwyczajne znaki, myśląc, że jeszcze mamy czas. Benedykt XVI w encyklice „Spe salvi” napisał: „Obydwie – sprawiedliwość i łaska – muszą być widziane w ich właściwym wewnętrznym związku. Łaska (...) nie jest gąbką, która wymazuje wszystko, tak że w końcu to, co robiło się na ziemi, miałoby w efekcie zawsze tę samą wartość. (...) Na uczcie wiekuistej złoczyńcy nie zasiądą ostatecznie przy stole obok ofiar, tak jakby nie było między nimi żadnej różnicy” (nr 44). Nie znaczy to, że wysyłamy kogoś do piekła. Wręcz przeciwnie! Modlimy się za największych grzeszników, aby ostatecznie otworzyli się na miłosierdzie Tego, który ich sądzi. Z drugiej jednak strony chrześcijanin nie może popadać w cynizm i zadufanie, że jakoś to będzie, bo przecież Bóg nam wszystko przebaczy. W pierwszym czytaniu prorok Amos przestrzega: „Biada beztroskim na Syjonie i dufnym na górze Samarii”. Mamy żyć w bojaźni Bożej. Przy czym bojaźń to nie lęk, który nas paraliżuje, ale postawa pokory wobec nieskończonego, świętego Boga. Paweł Apostoł w Liście do Tymoteusza pisze o Bogu: „Jedyny Władca, Król królujących i Pan panujących, jedyny mający nieśmiertelność, który zamieszkuje światłość niedostępną, którego żaden z ludzi nie widział ani nie może zobaczyć”. A jeśli Bóg zaprasza cię do wiecznej wspólnoty z sobą, to możesz tylko wykrzyknąć jak psalmista: „Chwal, duszo moja, Pana, Stwórcę swego”. Wszystko jest bezinteresowną łaską Boga, który nas ukochał. Takiemu postawieniu sprawy zdaje się przeczyć inne zdanie z drugiego czytania: „Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne”. Tak jakbyśmy mieli własnymi wysiłkami pójść do nieba. Sprzeczność jest tylko pozorna. Bo z jednej strony bez Bożej łaski nie możemy zostać zbawieni. Z drugiej jednak – Bóg zbawia nas nie jakby obok nas, a tym bardziej nie wbrew nam. Jesteśmy wezwani do współpracy z Bogiem, a ta współpraca oznacza m.in. „walkę o wiarę”. Łaska nie przekreśla ludzkiej wolności, ale ją uwypukla i nadaje jej kierunek oraz sens.

CZYTAJ DALEJ

Święty Krzyż: pielgrzymi piętnastoma trasami dotarli do świętokrzyskiego sanktuarium

2022-09-24 21:15

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

swietykrzyz.pl

15 tras prowadziło uczestników XXIII Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego „Święty Krzyż 2022”. To największe wydarzenie turystyczno-pielgrzymkowe w kraju skierowane do pielgrzymów diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej oraz do wszystkich chętnych. W wydarzeniu wzięło udział ponad 2 tys. osób.

W tym roku przebiegał on pod hasłem „Krzyż znakiem jedności i pokoju”. Motto nawiązywało do sytuacji na Ukrainie oraz stanowiło zachętę do modlitwy w intencji pokoju.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję