Reklama

Niedziela w Warszawie

Zostawili nam program na trudne czasy

Procesja z relikwiami bł. kard. Stefana Wyszyńskiego i bł. matki Elżbiety Czackiej oraz Msza św. w Świątyni Opatrzności Bożej z udziałem Episkopatu Polski były najważniejszymi punktami XV Święta Dziękczynienia.

Niedziela warszawska 24/2022, str. I

[ TEMATY ]

Święto Dziękczynienia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Pielgrzymi szczelnie wypełnili Świątynię Opatrzności Bożej

Pielgrzymi szczelnie wypełnili Świątynię Opatrzności Bożej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Eucharystii dla kilku tysięcy wiernych zgromadzonych w świątyni i na placu przed nią przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. Koncelebrowali m.in. kard. Stanisław Dziwisz, abp Wojciech Polak, prymas Polski, abp Józef Guzdek z Białegostoku i kilkunastu polskich biskupów.

Metropolita warszawski, witając uczestników liturgii, przywołał słowa wypowiedziane przez św. Jana Pawła II w 1979 r. w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wierzymy, że te słowa stały się początkiem wielkiej zmiany w Polsce, w Europie Środkowo-Wschodniej i w Kościele. Ufamy, że to wołanie do Ducha Świętego dziś, gdy świat wychodzi ze skutków pandemii, w czasie okrutnej wojny wywołanej przez państwo rosyjskie wobec Ukrainy, w czasie pomocy uchodźcom ukraińskim, w czasie gdy Kościół heroicznie szuka drogi do młodego pokolenia – jest uzasadnione i konieczne – podkreślił kard. Nycz i dodał, że gdy 12 września 2021 r. przeżywaliśmy beatyfikację nikt nawet nie przypuszczał, że dziękczynienie będziemy przeżywać w takich okolicznościach. – Bóg dał nam patronów na zupełnie nowe czasy i nowe wyzwania zarówno w świecie, jak i w Kościele – zaznaczył metropolita warszawski.

Reklama

W homilii bp Jan Kopiec z Gliwic, podkreślił wielkie znacznie Świątyni Opatrzności Bożej w dziejach naszego narodu. – Świątynia Bożej Opatrzności nosi w sobie formę stygmatu dla przynaglenia w dziękczynieniu, które ma być nie tylko formułowane w podzięce za wielkie dzieła Boże, ale nade wszystko ma stanowić wyraźny punkt na mapie naszej determinacji w służbie Ojczyzny.

Bp Kopiec, który jest przewodniczącym Rady Programowej wydania krytycznego zapisków Pro memoria prymasa Stefana Wyszyńskiego, przypomniał duchowe sylwetki nowych błogosławionych. Przywołując postać bł. Prymasa Tysiąclecia, zaznaczył, że źródłem wyjątkowej siły jego ducha była zakotwiczona w nim autentyczna wiara, na której budował fundament swojej egzystencji i aktywnego działania. – Była to ufna i ustawicznie pogłębiana wiara w Boga-Stwórcę, kierującego losami świata, ale i pojedynczego człowieka, Boga – wchodzącego w przymierze z człowiekiem, obdarzającego go przyjaźnią i nigdy mu nie odmawiającego tego zaufania, nawet w sytuacjach człowieczej niedojrzałości i niewierności. To dlatego tyle było prostoty i zawierzenia w jego życiu – podkreślił.

Kaznodzieja dodał, że błogosławiony Prymas miał świadomość powagi i znaczenia swego urzędu oraz zakresu posługi – zawsze w rozumieniu służby narodowi i Kościołowi.

– Posądzany o nacjonalizm, o nierozumienie wyzwań czasu – jednak potrafił pokazać, co to miłość Ojczyzny, pamięć historii, zdrowy duch narodu, który nie może dać się zniewolić doraźnym ideologiom – zaznaczył biskup ze Śląska.

Reklama

Hierarcha przypomniał, że o ile prymas Wyszyński niósł na barkach zadania obrony gwarancji obecności i podmiotowości Kościoła w państwie, to matka Czacka pokazała, co to znaczy – mimo tak dotkliwego kalectwa, jakie w sobie nosiła – podjąć wewnętrzny impuls w podejmowanych przez Kościół zadaniach dla bliźnich.

– Obdarowana innymi charyzmatami, powołana do odmiennych form apostolskiej aktywności – a jednak w obojgu spotkała się Boża Opatrzność, ukazująca nieograniczoną wręcz możliwość poszerzania i umacniania królestwa Bożego – podkreślił bp Kopiec.

Ordynariusz gliwicki zwrócił uwagę na fakt, że oboje błogosławieni pozostawili nam program życia nie tylko na lata spokojne, ale nade wszystko na trudne czasy. – Nie usprawiedliwiajmy się, że ich czasy i potrzeby były inne. Zawsze, od wieków, człowiekowi potrzeba akceptacji i miłości. Przed nami byli ci, którzy to zrozumieli. Im zawierzajmy nasze rozterki. Dla wspólnego dobra – zachęcał hierarcha.

W czasie Mszy św., jak co roku, wierni odmówili Akt dziękczynienia Bożej Opatrzności. Wyrazem tej wdzięczności Bogu była przyniesiona w procesji z darami kula dziękczynienia i 200 tys. intencji modlitewnych, jakie wierni złożyli w Świątyni Opatrzności Bożej w latach 2017-22. Jest to już trzecia złota kula, która zostanie umieszczona pod krzyżem, nad kopułą świątyni.

Po Mszy św. ponad 50 parafii archidiecezji warszawskiej otrzymało dla swoich wspólnot relikwie bł. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Wśród pielgrzymów nie brakowało także pątników z daleka. – Jestem tu, aby podziękować za moją rodzinę, Ojczyznę i polecić Bogu wszystkich moich bliskich. Chcę też szczególnie zawierzyć cały świat, żeby ustały wojny i zapanował pokój – powiedziała Niedzieli Zofia Kaca, która do Świątyni Opatrzności przyjechała z okolic Zwolenia w diecezji radomskiej. Postacie nowych błogosławionych inspirują ją w czynieniu dobra dla innych. – Są dla mnie konkretnym wzorem i przykładem, jak dążyć do świętości – zaznaczyła.

Pielgrzymi podkreślali także, że nowi błogosławieni są dobrymi orędownikami u Boga. – Po beatyfikacji możemy już oficjalnie modlić się za ich wstawiennictwem. To potężna pomoc z nieba, tak bardzo nam dzisiaj potrzebna – przyznał Krzysztof Szarmer z Łodygowic w diecezji bielsko-żywieckiej, który jest od wielu lat darczyńcą Świątyni Opatrzności Bożej.

Wspólne dziękczynienie Bożej Opatrzności rozpoczęło się w niedzielny poranek przy grobie bł. Prymasa Tysiąclecia w archikatedrze warszawskiej. Stamtąd wyruszyła procesja, którą wyprawił w drogę i poprowadził bp Piotr Jarecki. Relikwie nowych błogosławionych nieśli jako pierwsi członkowie Archikonfraterni Literackiej oraz siostry franciszkanki służebnice krzyża ze swoimi niewidomymi podopiecznymi. Pątnicy krocząc stołecznymi ulicami, modlili się i śpiewali pieśni religijne. Przy kościele św. Antoniego Marii Zaccarii dołączyły do procesji relikwiarze innych czternastu polskich świętych i błogosławionych m.in.: św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego i bł. Honorata Koźminskiego.

Święto Dziękczynienia zakończył wieczór uwielbienia z udziałem Dariusza „Maleo” Malejonka. O godz. 21.37 wspólnie odśpiewano Barkę, a Świątynia Opatrzności Bożej została pięknie oświetlona.

2022-06-07 12:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podziękowaliśmy za niepodległość: Ojczyzny i osobistą

Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas Mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej

Eucharystia sprawowana w wilanowskiej Świątyni była głównym punktem obchodów XI Święta Dziękczynienia. Koncelebrowanej Liturgii przewodniczył abp Wojciech Polak. Razem z Prymasem Polski Mszę św. sprawowało blisko 100 biskupów z kraju i zagranicy. Homilię – do licznie zgromadzony wiernych, wśród których byli przedstawiciele władz państwa na czele z prezydentem RP Andrzejem Dudą – wygłosił abp Grzegorz Ryś. Kaznodzieja podkreślił, że jako Kościół zawdzięczamy bardzo wiele niepodległej Polsce i mamy nie tylko prawo, ale i obowiązek dziękować Bogu za jej niepodległość. Jednym z owoców wolnej Polski była bulla papieża Piusa XI, dzięki której można było, w kraju – jak zaznaczył papież – wreszcie wolnym, zjednoczonym, rozpocząć normalną pracę duszpasterską. – Kościół dziękuje Bogu za niepodległą Polskę i za każdego człowieka, który w niej jest niepodległy, bo każdy człowiek, który w tym kraju przeżywa swoją wolność, jest nie tylko obywatelem Polski, ale też obywatelem Królestwa Bożego. Wolność jest miejscem spotkania wszystkiego, co najpiękniej ludzkie z Ewangelią Jezusa Chrystusa – powiedział abp Ryś. Odwołał się do słów ks. prof. Józefa Tischnera, który już w wolnej Polsce pisał o różnych przejawach ucieczki od wolności. – Ucieczka od wolności to także ucieczka od tego, co jest najgłębszym przekonaniem chrześcijaństwa: że człowiek jest większy niż warunki, w których żyje. Wiara w wolność to wiara w człowieka, który jest większy niż wszystkie warunki – podkreślił Metropolita Łódzki.
CZYTAJ DALEJ

Zachwycić się na nowo działaniem Boga

2024-12-29 16:04

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

Zielona Góra

Inauguracja Roku Jubileuszowego 2025

Karolina Krasowska

Zielonogórska konkatedra jest jednym z kościołów stacyjnych w diecezji

Zielonogórska konkatedra jest jednym z kościołów stacyjnych w diecezji

W zielonogórskiej konkatedrze odbyła się uroczysta diecezjalna inauguracja Roku Jubileuszowego. Celebracji przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Otwarcie Roku Jubileuszowego w diecezji odbyło się w dwóch miejscach: w katedrze gorzowskiej pw. Wniebowzięcia NMP - pod przewodnictwem bp. Adriana Puta i w konkatedrze pw. św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze - pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W Winnym Grodzie uroczystość rozpoczęła się w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej, gdzie zgromadzeni wysłuchali najpierw Ewangelii według św. Jana, a później, po chwili ciszy, fragmentów bulli papieskiej „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), ogłaszającej Rok Jubileuszowy. Następnie zebrani wyruszyli w procesji za krzyżem do zielonogórskiej konkatedry. U jej drzwi biskup wzniósł krzyż, który po chwili, jako znak jubileuszowy, został wniesiony do zielonogórskiej konkatedry. Po wejściu do kościoła przez główne drzwi świątyni biskup wraz z asystą udał się do chrzcielnicy, skąd następnie przewodniczył obrzędowi pokropienia wiernych. Od chrzcielnicy udał się do ołtarza, gdzie rozpoczął sprawowanie Mszy św. stanowiące szczyt obrzędu otwarcia Roku Jubileuszowego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Varden: Kiedy młodzi proszą o chleb, nie dawajmy im cukierka

2024-12-30 14:03

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Bp Erik Varden

Vatican News

Bp Erik Varden

Bp Erik Varden

Z teologicznego punktu widzenia mówienie o świecie postchrześcijańskim nie ma sensu. Chrystus jest Alfą i Omegą. Jeśli już, to żyjemy w świecie postsekularnym – uważa bp Erik Varden OCSO, przewodniczący Episkopatu Krajów Nordyckich. Podkreśla, że Chrystus ma w sobie istotową świeżość porannej rosy. Chrześcijaństwo jest świtem. Jeśli czasami, w niektórych okresach czujemy się spowici półmrokiem, to dlatego, że nadchodzi kolejny dzień – przekonuje norweski biskup.

W obszernym wywiadzie dla włoskiego dziennika Il Foglio, twierdzi on, że sekularyzacja się skończyła, wyczerpała, a w człowieku nadal są żywe głębokie aspiracje.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję