Reklama

Niedziela Częstochowska

Oryginalna parafia, eklektyczna świątynia

Parafia św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie została erygowana w 1998 r. Patron wspólnoty został nadany z woli abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego.

Niedziela częstochowska 16/2022, str. IV

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Karol Porwich/Niedziela

Parafialna drużyna

Parafialna drużyna

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idea nowej placówki kościelnej była zasługą ks. Bronisława Predera, ówczesnego proboszcza parafii św. Józefa. Świątynia parafialna była zaś pomysłem architekta Lecha Paperza, który bryłę kościoła i jej wnętrze ujął w eklektyczną formę.

Tak było

– Zależało nam na tym, żeby świątynia nawiązywała do tradycji budownictwa sakralnego. Pan Lech zdecydował się wybrać te elementy z całej tradycji Kościoła, które najbardziej oddałyby ducha chrześcijańskiego i stąd ten eklektyzm. Twórca inspirował się architekturą chrześcijańską pierwszych wieków Ziemi Świętej. Stąd też koncepcja kolorowego świątynnego sufitu, okrągłych okien czy kolumnad. Wszyscy mnie pytali: Po co taki dziwny projekt? Ja też się zastanawiałem, czy aby słusznie wybraliśmy. Pewnego razu zaprosiłem parafian do zwiedzenia budowy, a nie było jeszcze dachu, kolumny stały bez związania. Podszedł do mnie jeden z wiernych, wziął mnie na bok i powiedział: Proszę księdza, trochę to długo trwa, ale niech się ksiądz nie spieszy, niech się to buduje tak jak do tej pory. Pięć lat spędziliśmy w prowizorycznej kaplicy, zwanej blaszakiem, następne pięć lat w domu parafialnym. Potem mogliśmy się już wprowadzić do nowej świątyni. Kult był sprawowany w surowych warunkach, ale mieliśmy dach nad głową, ogrzewanie podłogowe, więc było ciepło i nie padało na głowę, i szyby w oknach były. Pozostały tylko dwie sprawy, które ciążyły na proboszczu: najpierw spłata długów, a potem praca przy wyposażeniu budynku, żeby coraz bardziej przypominał świątynię. Dlatego pojawiły się witraże i inne elementy. Pilnuję się jednak, by ciężar ważności materialnej budowy nie przeważył, bo skoro królestwo Boże budujemy w duszach ludzkich, to ten niematerialny Kościół jest znacznie ważniejszy – opowiada ks. Marek Olejniczak, proboszcz parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Parafialna drużyna

Danuta Chałuda wróciła do Polski z Republiki Południowej Afryki. Kiedyś na Antypodach zachorowała na raka. Zdała sobie sprawę, że jej czas dobiegł końca, tym bardziej, że lekarze dawali jej tylko rok życia. – Mój syn miał 6 lat. Prosiłam Boga, bym mogła jeszcze żyć dla mojego syna. Zawierzyłam to wszystko Panu Bogu. A teraz dziękuję Mu za chorobę, która mnie nawróciła, i za uzdrowienie. A najważniejsze jest to, że jak człowiek zaufa Bogu, zda się na Jego wolę, od razu poczuje się wolnym i radosnym – podkreśla pani Danuta.

Reklama

Marzena Woźniak należy do rady parafialnej, która wspomaga księdza proboszcza w działaniach na rzecz wspólnoty. – Kościół mamy w budowie, ale ks. Marek dobrze sobie radzi, nie narzeka, lecz lekko nie jest. Ostatnio zbieraliśmy fundusze na nowy witraż św. Rity, którego koszt wyniósł ładnych parę tysięcy złotych. Bardzo kochamy naszą parafię, naszego księdza proboszcza. Parafia to część naszego codziennego życia. Wiele łask otrzymałam od Boga. Wiem, że wszystko można wymodlić. A we wspólnocie, kiedy wiele osób się modli, to jest taki szturm, że cały dwór niebieski się przychyla do próśb. Teraz mamy trudny czas. Wojna to efekt grzechu. Jeżeli Bóg chce ukarać wojną, to zaczyna od sąsiada – tak mówił znany poeta. Dlatego musimy uważać, modlić się i wracać do Boga. Korzystajmy z miłosierdzia Bożego, póki jest czas, by nie dotknęła nas Boża sprawiedliwość. Osoby, które przychodzą do kościoła w naszej parafii, mają wystarczająco dużo wiary. Jest nadzieja.

Magdalena Olszewska, zastępca przewodniczącego rady parafialnej, Tomasza Turka, też kocha swoją parafię i traktuje ją jak drugi dom. – Ale nie zawsze tak było. Jako parafiance św. Józefa nie podobało mi się nowe miejsce kultu „na skwerku”. Wtedy parafia działała w prowizorycznym baraku. Kiedyś mocno padało i wiedziałam, że sucha do kościoła św. Józefa nie dotrę. Wstąpiłam do parafialnego blaszaka – świątyni i tak zostałam – śmieje się.

Reklama

Na linii pomocy

Kamila Suchańska ma 22 lata, jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w archidiecezji częstochowskiej i kościelnym w parafii. Stanowisko, wydawałoby się zarezerwowane dla starszych mężczyzn, objęła przez przypadek. – Byłam w klasie maturalnej. Zepsuły mi się okulary i potrzebowałam pieniędzy. Żeby dorobić, skorzystałam z oferty księdza proboszcza Marka Olejniczaka. Praca kościelnego mnie satysfakcjonuje, bo mogę być blisko Pana Jezusa i samych parafian. A ponadto dzięki współpracy z księżmi z parafii uczę się pokory i cierpliwości – śmieje się Kamila i dodaje: – Nasza parafia jest otwarta, rodzinna, nikt nie jest tutaj zaniedbywany, a ksiądz proboszcz stara się, byśmy się tutaj czuli jak u siebie w domu.

Magda Pietrasiak, doradca życia małżeńskiego na terenie parafii, za zgodą księdza proboszcza prowadzi indywidualne konsultacje przedmałżeńskie. – Dajemy tutaj narzeczonym szansę wcześniejszego zmierzenia się z problemami, które mogą się pojawić w małżeństwie, np. niezgodność charakterów. A nad tym trzeba pracować zawsze. W małżeństwie musimy być cały czas czujni – tłumaczy narzeczonym, Marcie i Adrianowi, tajniki szczęśliwego małżeństwa pani Magda.

Monika Rybak jest projektantką witraży do kościoła. – Znam się z księdzem proboszczem prawie od zawsze i na propozycję, by „zrobić” witraże, odpowiedziałam twierdząco. Mam nadzieję, że doczekam się kiedyś wnuków, które obejrzą moje prace, a ja będę wtedy spoglądała na swoje dzieło z perspektywy tamtego świata. A jeśli ktoś inny ucieszy się na ich widok, to będzie mi tym bardziej miło.

Bartłomiej Szwichtenberg jest od roku lektorem w parafii. – Zawsze marzyłem, by być lektorem. W posłudze lektora kłopot sprawia stres, zwłaszcza gdy się czyta w niedzielę, kiedy jest dużo ludzi. Oj, wtedy nogi trochę drżą – mówi bez żadnych oznak zdenerwowania. – Do czytania przygotowuję się w domu i na zbiórkach ministranckich w parafii – dodaje.

Reklama

Ku przyszłości

W swoich początkach parafia św. Melchiora Grodzieckiego w Częstochowie liczyła ok. 4000 osób. Teraz wiernych jest tylko połowa, a chrztów trzy razy mniej niż pogrzebów. Obecność w parafialnym życiu młodych stosunkowo osób jest optymistycznym prognostykiem na przyszłość. Tę nadzieją na pewno uosabia Katarzyna Sobieraj, która jest zelatorką Żywego Różańca. – Tych róż mamy już dwie. Bierzemy czynny udział w życiu parafii. Uważam, że nieprawdą jest to, że tylko starsze osoby angażują się na rzecz parafii. Ja i moje koleżanki są przykładem, że tak nie jest. Przyciąga nas parafia i osoba księdza proboszcza. Jest tutaj w parafii fantastyczna atmosfera. Tutaj każdy znajdzie swoje miejsce.

Wszystkich zainteresowanych parafią i jej oryginalną świątynią zapraszamy nie tylko na strony internetowe, ale przede wszystkim na ul. Michała Ossowskiego 9, na znany „skwerek”.

2022-04-12 12:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

U św. Jacka w Legnicy

Niedziela legnicka 33/2021, str. VI-VII

[ TEMATY ]

prezentacja parafii

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Sanktuarium św. Jacka

Sanktuarium św. Jacka

17 sierpnia to liturgiczne wspomnienie św. Jacka. Mszy św. odpustowej o godz. 17.30 będzie przewodniczył bp Andrzej Siemieniewski. Odpust łączy się z 5. rocznicą ukazania do publicznej czci Relikwii Wydarzenia Eucharystycznego. Z proboszczem parafii ks. Andrzejem Ziombrą rozmawia ks. Waldemar Wesołowski.

Ks. Waldemar Wesołowski: Przypomnijmy, co dokładnie stało się w kościele św. Jacka?

Ks. Andrzej Ziombra: Wszystko miało początek 25 grudnia 2013 r. Podczas udzielania Komunii św. jeden z konsekrowanych komunikantów upadł na posadzkę. Został on podjęty z ziemi i włożony do kielicha z wodą, jak postępuje się w takich przypadkach, aby materia rozpuściła się. Kielich ten został umieszczony w tabernakulum. Po 10 dniach zauważyliśmy przebarwienie koloru czerwonego na jego fragmencie. Poinformowany został bp Stefan Cichy, który nakazał obserwowanie, a następnie powołał komisję, która miała zająć się tą sprawą. W celu poznania charakteru tego przebarwienia, została zlecona ekspertyza naukowa. Najpierw zajął się tym Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu, następnie w Szczecinie. W konkluzji tych badań wynikło, że naukowcy nie są w stanie wyjaśnić powodów przebarwienia. Natomiast w tym fragmencie znaleziono fragmenty mięśnia sercowego, będącego w stanie agonii. Wyniki badań zostały przedstawione Kongregacji Nauki Wiary, która po pewnym czasie zezwoliła na ogłoszenie informacji i na wystawienie tego znaku do publicznej czci wiernych. To dokonało się 2 lipca 2016 r. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Od tego czasu wierni mogą oddawać cześć i dziękować Bogu za ten znak, który ma być dla nas umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

[ TEMATY ]

homilia

o. Waldemar Pastusiak

Adobe Stock

Trwamy wciąż w radości paschalnej powoli zbliżając się do uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Chcemy otworzyć nasze serca na Jego działanie. Zarówno teksty z Dziejów Apostolskich, jak i cuda czynione przez posługę Apostołów budują nas świadectwem pierwszych chrześcijan. W pochylaniu się nad tajemnicą wiary ważnym, a właściwie najważniejszym wyznacznikiem naszej relacji z Bogiem jest nic innego jak tylko miłość. Ona nadaje żywotność i autentyczność naszej wierze. O niej także przypominają dzisiejsze czytania. Miłość nie tylko odnosi się do naszej relacji z Bogiem, ale promieniuje także na drugiego człowieka. Wśród wielu czynników, którymi próbujemy „mierzyć” czyjąś wiarę, czy chrześcijaństwo, miłość pozostaje jedynym „wskaźnikiem”. Brak miłości do drugiego człowieka oznacza brak znajomości przez nas Boga. Trudne to nasze chrześcijaństwo, kiedy musimy kochać bliźniego swego. „Musimy” determinuje nas tak długo, jak długo pozostajemy w niedojrzałej miłości do Boga. Może pamiętamy słowa wypowiedziane przez kard. Stefana Wyszyńskiego o komunistach: „Nie zmuszą mnie niczym do tego, bym ich nienawidził”. To nic innego jak niezwykła relacja z Bogiem, która pozwala zupełnie inaczej spojrzeć na drugiego człowieka. W miłości, zarówno tej ludzkiej, jak i tej Bożej, obowiązują zasady; tymi danymi od Boga są, oczywiście, przykazania. Pytanie: czy kochasz Boga?, jest takim samym pytaniem jak to: czy przestrzegasz Bożych przykazań? Jeśli je zachowujesz – trwasz w miłości Boga. W parze z miłością „idzie” radość. Radość, która promieniuje z naszej twarzy, wyraża obecność Boga. Kiedy spotykamy człowieka radosnego, mamy nadzieję, że jego wnętrze jest pełne życzliwości i dobroci. I gdy zapytalibyśmy go, czy radość, uśmiech i miłość to jest chrześcijaństwo, to w odpowiedzi usłyszelibyśmy: tak. Pełna życzliwości miłość w codziennej relacji z ludźmi jest uobecnianiem samego Boga. Ostatecznym dopełnieniem Dekalogu jest nasza wzajemna miłość. Wiemy o tym, bo kiedy przygotowywaliśmy się do I Komunii św., uczyliśmy się przykazania miłości. Może nawet katecheta powiedział, że choćbyśmy o wszystkim zapomnieli, zawsze ma pozostać miłość – ta do Boga i ta do drugiego człowieka. Przypomniał o tym również św. Paweł Apostoł w Liście do Koryntian: „Trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość, z nich zaś największa jest miłość”(por. 13, 13).

CZYTAJ DALEJ

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Pochód rozpoczął się przy Milickim Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci i Osób Niepełnosprawnych przy ul. Kopernika. Wzięło w nim udział wiele dzieci i młodzieży w pobliskich szkół, a także osoby związane z MSPDION na czele z Alicją Szatkowską, która od ponad 30 lat pełni funkcję prezesa MSPDION wspierając swoją działalnością osoby niepełnosprawne. Obecny był także europoseł Jarosław Duda, Ewelina Lisowska, piosenkarka i ambasadorka MSPDION, Paweł Parus, dotychczasowy pełnomocnik Marszałka Województwa Dolnośląskiego ds. Osób Niepełnosprawnych, Andrzej Biały, wójt Gminy Krośnice, a cały pochód prowadził Wojciech Piskozub, burmistrz-elekt miasta i gminy Milicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję