Reklama

Aspekty

65 lat urzędowego pisma

Profesjonalnie zorganizowane społeczności mają swoje pisma urzędowe. Nie inaczej jest w przypadku naszej diecezji. I choć sama diecezja liczy sobie dopiero lat 50 to nasze diecezjalne pismo urzędowe ma w tym roku już 65 lat.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 15/2022, str. VI

[ TEMATY ]

jubileusz

wydawnictwo

Ks. Adrian Put

„Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazały się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy

„Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazały się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy

Prasa zawsze odgrywała bardzo ważną rolę w życiu naszego lokalnego Kościoła. Już w pierwszych powojennych latach ukazały się np. „Kalendarze Ziem Odzyskanych”, tj. w 1947, 1948 i 1949 r. Publikowano także „Biuletyny duszpasterskie”, „Okólniki” czy też „Komunikaty katechetyczne”. Nadto ukazywały się Pomoce duszpasterskie, Schematyzmy (1945, 1949, 1959, 1969, 1976, 1988, 1995) i Kroniki. Wszystkie druki stanowiły wielką pomoc dla duszpasterzy rozsianych na ogromnej przestrzeni 1/7 terenów Polski. Ukazywał się także „Tygodnik Katolicki” a swoje gazetki mieli: Stowarzyszenie Caritas oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Gorzowie i Paradyżu, a także Niższe Seminaria Duchowne w Gorzowie i Słupsku. To pokazuje jakiś ogromny głód drukowanego słowa katolickiego na naszych ziemiach. Jednak najważniejszą rolę pośród tych wszystkich inicjatyw wydawniczych zajmuje diecezjalne pismo urzędowe.

Łyk historii

Kiedy tylko formalnie utworzono Administrację Apostolską Kamieńską, Lubuską i Prałatury Pilskiej zaczęto wydawać pierwsze pismo urzędowe: „Zarządzenia Administracji Apostolskiej Kamieńskiej, Lubuskiej i Prałatury Pilskiej” (1945-1951), które w 1951 r. przyjęły nazwę „Zarządzenia Kurii Gorzowskiej”. Nasilenie terroru komunistycznego w Polsce spowodowało, że „Zarządzenia” zostały w czerwcu 1952 r. zawieszone. I już nigdy ten tytuł nie został wznowiony.

Były gorzowskie

Wraz z przyjściem do Gorzowa bp. Teodora Benscha została podjęta decyzja o wydawaniu własnego pisma urzędowego. Były to „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” ukazujące się z numerem 1 w 1957 r. Miały one format A5 i w szczytowym okresie wychodziły w nakładzie 1200 egzemplarzy. Najczęściej pismo miało formę miesięcznika i w niektórych latach ukazywało się do 12 zeszytów. Były jednak i takie roczniki, które były wydawane w 2, 3 lub 4 tomach obejmujących po kilka miesięcy. Jak możemy przeczytać w Multimedialnej Encyklopedii Gorzowa Wielkopolskiego GWK „zawierały komunikaty kurii biskupiej (także w języku łacińskim), kazania i orędzia biskupa, listy Stolicy Apostolskiej, zarządzenia państwowe dotyczące spraw kościelnych i oświatowych, a także instrukcje dla księży, informacje z życia diecezji, kalendarium i nekrologi. Na łamach Wiadomości publikowane były materiały z zakresu filozofii, socjologii, etyki, a także dotyczące historii Kościoła, problematyki ochrony zabytków sakralnych”.

Reklama

W 1972 r. papież Paweł VI utworzył samodzielną diecezję gorzowską. Wówczas „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” stały się urzędowym pismem nie tylko Ordynariatu czy też Administracji Apostolskiej, ale samodzielnej diecezji. Tak było do roku 1992.

I kościelne

25 marca weszła w życie konstytucja apostolska reorganizująca strukturę administracyjną Kościoła w Polsce. Na mocy jej postanowień nazwa diecezji gorzowskiej została zmieniona na zielonogórsko-gorzowską, a siedziba kurii została przeniesiona do Zielonej Góry. Uszczupleniu uległo również terytorium diecezji poprzez odłączenie do diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej dotychczas gorzowskich dekanatów Trzcianka i Piła. Zmianie uległa także nazwa diecezjalnego pisma urzędowego. Dotychczasowe „Gorzowskie Wiadomości Kościelne” zostały decyzją bp. Józefa Michalika przemianowane na „Ecclesiastica”, czyli Urzędowe Pismo Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. Znakiem łączącym oba tytuły jest numeracja roczna. Pierwszy rocznik „Ecclesiastica” był jednocześnie 44. rocznikiem urzędowego pisma diecezjalnego.

Przez te wszystkie lata pismo redagowali księża, m.in.: Kazimierz Łabiński, Henryk Dworak, Edward Jagodziński, Stanisław Starczyński, Jerzy Konieczny, czy też ostatnio ks. Tomasz Trębacz, a obecnie ks. Dariusz Gronowski.

2022-04-05 13:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przystań i zostań

Niedziela częstochowska 33/2020, str. I

[ TEMATY ]

trzeźwość

jubileusz

Zawiercie

Archiwum „Przystani”

W tym roku ZST „Przystań” świętowało 35-lecie działalności

W tym roku ZST „Przystań” świętowało 35-lecie działalności

Zawierciańskie Stowarzyszenie Trzeźwościowe „Przystań” działa już 35 lat. Dla wielu stało się drugim domem i miejscem całkowitej przemiany.

W czerwcu 1985 r. grupa osób po terapii odwykowej, mając potrzebę spotykania się i pewną wiedzę, w jaki sposób radzić sobie z uzależnieniem, postanowiła założyć Klub Wzajemnej Pomocy „Przystań” dla osób uzależnionych od alkoholu. Tak wszystko się zaczęło – mówi Niedzieli sekretarz stowarzyszenia Jakub Drabek. A że problem jest ogromny, wie i widzi każdy. Tylko co z tym zrobić? Jak pomóc sobie albo bliskiej osobie? Nie wystarczy mieć otwarte oczy, trzeba ruszyć.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do kapłanów: trzeba zaufać Bogu we wszystkim

– Bóg złożył w każdym z nas potrzebę stawiania pytań o sens naszych powołań po imieniu i ich realizację na miarę otrzymanej łaski – powiedział abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który w sobotę przewodniczył w bazylice jasnogórskiej Mszy św. podczas 41. Pielgrzymki Kapłanów Archidiecezji Częstochowskiej.

Pielgrzymka rozpoczęła się nabożeństwem Drogi Krzyżowej na wałach, po której kapłani zgromadzili się na Eucharystii w bazylice.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę Kościół katolicki obchodzi 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2022-09-25 07:01

[ TEMATY ]

uchodźcy

Karol Porwich/Niedziela

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Troska o uchodźców ma teologiczne uzasadnienie. To Pan Jezus powiedział: "byłem przybyszem a przyjęliście mnie" - powiedział PAP konsultor Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek KEP, werbista o. Jacek Gniadek.

W niedzielę w Kościele katolickim przypada 108. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy, obchodzony w tym roku pod hasłem: "Budować przyszłość z migrantami i uchodźcami".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję