Młodzież z naszej diecezji na różne sposoby włącza się w tych dniach w działania na rzecz pokoju. Organizowane są spotkania modlitewne oraz różne zbiórki, m.in. w parafiach i w szkołach. Jeżeli chciałbyś włączyć się w pomoc, możesz to zrobić na przykład we współpracy z Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży.
– Jest to okazja, by włączyć się w nieustającą modlitwę o pokój oraz zgłosić swoje GOTÓW do pomocy – wyjaśniają organizatorzy. Do tej pory akcja Polak z Sercem polegała na zbieraniu żywności, środków czystości, artykułów piśmienniczych i tym podobnych rzeczy, które następnie przekazywane były Polakom mieszkającym na Białorusi, Litwie i Ukrainie. W poprzedniej edycji akcji do Polaków mieszkających za wschodnią granicą trafiło ponad 100 tys. zł, za które zakupiono żywność, przybory szkolne i środki czystości. Zebrane pieniądze wsparły setki rodzin na wschodzie oraz umożliwiły wydanie tysięcy gorących posiłków w stołówkach dla ubogich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Nieustanna modlitwa
Obecna sytuacja na Ukrainie sprawiła, że tegoroczna edycja została uruchomiona wcześniej. – Poprzednia edycja zakończyła się w styczniu, ale widząc potrzebę pomocy Ukrainie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zdecydowało, że kolejna edycja ruszy już teraz. W ramach akcji w szczególności się modlimy, bo to jest bardzo ważne – mówi Marta Dudek z KSM.
Reklama
Na stronie polakzsercem.pl dostępny jest formularz modlitewny. – W formularzu wystarczy wybrać sobie pół godziny i wpisać swoje imię i nazwisko, a potem modlić się w tym wybranym czasie. Modlimy się w intencji pokoju, a zwłaszcza w intencji pokoju na Ukrainie. Co prawda jesteśmy organizacją młodzieżową, ale do udziału w tej inicjatywie zapraszamy wszystkich, bez ograniczeń wiekowych. Modlimy się wspólnie również na cotygodniowych spotkaniach KSM. A teraz codziennie łączymy się też na portalu internetowym i modlimy Koronką do Miłosierdzia Bożego. Wierzymy w moc wspólnotowej modlitwy – dodaje Marta.
Pomoc rzeczowa
Oprócz modlitwy są jeszcze dwa sposoby włączenia się w akcję. Można przekazywać dary: pampersy, mokre chusteczki dla dzieci, mleko modyfikowane, słoiczki, tubki owocowe, kaszki błyskawiczne, płyny do mycia i kąpieli, butelki do mleka, smoczki, konserwy, olej, cukier, herbatę, mąkę, puszki z warzywami i owocami, kisiele, budynie, kaszę, mleko w proszku, słodycze, owoce suszone, mydła, proszki do prania, szampony, szczoteczki i pastę do zębów, kremy, balsamy, podpaski, środki opatrunkowe, leki bez recepty, koce, śpiwory, pościel, latarki. Tym razem grupa docelowa nie jest ograniczona wyłącznie do Polaków, gdyż pomocy potrzebują przede wszystkim osoby, które uciekają z terenów ogarniętych wojną.
– Jeżeli ktoś chciałby przekazać dary, może to zrobić za pośrednictwem naszego diecezjalnego KSM. Oczywiście jeśli ktoś ma możliwość przekazać je bezpośrednio do KSM w Broku, to tak będzie najlepiej, bo oni są blisko granicy i mają możliwość szybciej zanieść tę pomoc – mówi Marta.
Artykuły można przekazywać również na adres: NOE w Broku, gdzie znajdują się uchodźcy: Nadbużański Ośrodek Edukacji w Broku, ul. Szosowa 17, 07-306 Brok; tel. 517 424 422; e-mail: noe@osrodekwbroku.pl . Stąd również będzie odbywał się transport produktów do Lwowa przy wsparciu Caritas Lwów.
Trzecią możliwością wsparcia jest wpłata darowizny na konto Fundacji dla Młodzieży. Zebrane środki finansowe zostaną przekazane na zakup najpotrzebniejszych obecnie artykułów. Wpłat można dokonywać na poniższe dane: Fundacji dla Młodzieży, ul. Miodowa 17/19, 00-246 Warszawa, numer KRS 0000339553, nr konta: 26 1090 2590 0000 0001 3751 6623, z dopiskiem: Polak z Sercem dla Pokoju.