Reklama

Aspekty

Odzyskał dawny blask

Zwinięty płaszcz i miecz – to atrybuty od wieków kojarzone ze św. Marcinem z Tours. Biskup od samego początku patronuje parafii w Kotli i uczy wiernych, jak czynić miłosierdzie względem bliźniego.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

ołtarz

Radosław Grzesiński

Przywrócono oryginalną kolorystykę polichromii, odnowiono złocenia oraz naprawiono stolarkę

Przywrócono oryginalną kolorystykę polichromii, odnowiono złocenia oraz naprawiono stolarkę

Ostatnio w kościele parafialnym w Kotli dokonano renowacji ołtarza głównego z obrazem świętego, a jeszcze wcześniej sprowadzono jego relikwie.

Kosteczka świętego

Kotla to wieś ulokowana w dolinie Krzyckiego Rowu na północ od Głogowa. Pierwsze wzmianki dotyczące miejscowości w postaci dwóch dokumentów pochodzą z XIV wieku. Dotyczą one spraw kościelnych i wymieniają proboszczów kościoła parafialnego (Herman – 1318 r. i Mathias 1381 r.). Najstarsza wzmianka o parafii i kościele w Kotli pochodzi z 1318 r. Na podstawie tych źródeł wiadomo, iż pierwotny kościół gotycki spłonął w1731 r. Obecny, barokowy, zbudowany został w 1748 r. i wykorzystano w nim elementy pochodzące z poprzedniej budowli (wieżę i mur zachodniej części kościoła). – W naszym kościele parafialnym posiadamy w mensach ołtarzy relikwie Jedenastu Tysięcy Dziewic Męczennic, św. Diodora, św. Honoraty i św. Jukundusa – są to relikwie świętych męczenników z III i IV wieku. Zapragnęliśmy, aby w parafii pojawiły się relikwie świętego, który znany jest dobrze parafianom. Wybór był jeden – św. Marcin, patron parafii – mówi proboszcz ks. kan. Andrzej Skoczylas.

Poszukiwania autentycznej relikwii trwały około roku i był w nie zaangażowany antykwariusz z Krakowa, który jeździ do świątyń desakralizowanych na zachodzie Europy. Relikwie odnalazł w Bawarii, skąd trafiły one do Kotli. – W relikwiarzu znajduję się dość pokaźna kosteczka świętego Marcina oraz krew na płótnie św. Joanny de Chantal, współpracownicy św. Franciszka Ksawerego, założycielki zgromadzenia Wizytek. Wielką radością jest fakt że kult św. Marcina jest u nas szerzony przy jego fizycznej obecności. Mamy nadzieję, że pozwoli to jeszcze bardziej go naśladować, aby tak jak nasz patron spełnić powołanie każdego człowieka do świętości, oraz nauczy wypełniać Ewangelię miłością Boga i bliźniego – dodaje ksiądz proboszcz.

Miecz i płaszcz

Reklama

W kościele parafialnym w Kotli znajduje się późnobarokowy ołtarz zbudowany w stylu rokoko z drugiej połowy XVIII wieku. Jego antepedium zdobi płaskorzeźba Baranka Apokaliptycznego, zaś centralną część stanowi obraz przedstawiający postać św. Marcina, namalowany przez wrocławskiego malarza Ferdinanda Winteraw w 1885 r. Święty Marcin przedstawiony jest w szatach biskupich, a u jego stóp są złożone połowa rycerskiego płaszcza, którym podzielił się z żebrakiem, oraz miecz. Po obu stronach obrazu umiejscowione są figury ewangelistów – świętych Mateusza i Jana. Ołtarz wieńczą przedstawienie Trójcy Świętej oraz figury ewangelistów Marka i Łukasza.

Ołtarz był wielokrotnie przemalowywany, ostatni raz w 1985 r. Dlatego w ostatnim czasie przeszedł renowację, która przywróciła mu blask sprzed wieków. – Ołtarz był narażony na żerowanie korników oraz korozję drewna, gdyż figury oraz zdobienia są wykonane z drzewa lipowego, a deski szafy ołtarzowej są sosnowo-świerkowe. Renowacja ołtarza głównego była podzielona na pięć etapów. Podczas każdego z nich były prowadzone prace nad innymi elementami. I tak w tym roku udało się zakończyć prace renowacyjne. Została przywrócona oryginalna kolorystyka polichromii, odnowiono złocenia oraz naprawiono stolarkę. Renowacje przeprowadziła pracownia konserwatora sztuki Bogusława Krówki z Krakowa – mówi ks. kan. Andrzej Skoczylas. – Parafianie w comiesięcznych zbiórkach dorzucali swoją cegiełkę, mieliśmy też wsparcie Urzędu Gminy Kotla, Urzędu Marszałkowskiego we Wrocławiu, Fundacji Polska Miedź oraz Ministerstwa Kultury. Dlatego jako proboszcz pragnę wyrazić wdzięczność wszystkim parafianom za wsparcie inicjatywy, jaką była renowacja ołtarza, wszystkim instytucjom oraz ofiarodawcom. Dofinansowano ją ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Ochrona zabytków.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: rozpoczyna się konserwacja głównej części ołtarza Wita Stwosza

[ TEMATY ]

ołtarz

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Specjaliści prowadzący konserwację ołtarza Wita Stwosza w bazylice Mariackiej w Krakowie rozpoczynają prace przy głównej części ołtarza ze sceną Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. To arcydzieło późnego gotyku jest jednym z najwybitniejszych dzieł sztuki i najczęściej podziwianym zabytkiem w Europie.

Specjaliści przewidują, że prace nad główną szafą ołtarza zakończą się na początku 2020 roku.

CZYTAJ DALEJ

Kołobrzeg: półtora tysiąca ministrantów w kołobrzeskiej bazylice

2022-06-28 14:07

[ TEMATY ]

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

Półtora tysiąca ministrantów z całej Polski biorących udział w XVII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej uczestniczyło 28 czerwca we Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka.

Ordynariusz powiedział, że dzisiaj mija dokładnie 50 lat od momentu gdy zaistniała diecezja koszalińsko – kołobrzeska. – Jesteśmy w miejscu gdzie w roku tysięcznym była diecezja kołobrzeska, tu się zaczęła historia chrześcijaństwa w tej części Polski. Potem długo jej nie było i dopiero odrodziła się po wojnie. Bp Dajczak powiedział, że świątynia była prawie całkowicie zniszczona, Msze św. odprawiane były tylko w prezbiterium. W pozostałej części kościoła zorganizowano muzeum wojskowe - przypominał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Maląg: wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy kontrolę trzeźwości pracowników

2022-06-29 09:33

[ TEMATY ]

prawo

Andrey Cherkasov/fotolia.com

W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w środę w Programie I Polskiego Radia przypomniała, że ubiegłym tygodniu w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zaproponowano uregulowanie zasad pracy zdalnej. Wskazała, że w tym samym projekcie znalazły się też zapisy dające podstawy dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję