Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Pamięć o męczeństwie

Biłgoraj Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych i 37. rocznica śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki zostały upamiętnione.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 46/2021, str. II

[ TEMATY ]

Narodowe Święto Niepodległości

Narodowy Dzień Pamięci Kapłanów Niezłomnych

Joanna Ferens

Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej bł. ks. Jerzego

Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej bł. ks. Jerzego

Uroczystości patriotyczno-religijne rozpoczęły się od Mszy św. sprawowanej w kościele św. Jerzego. Zebranych powitał ks. proboszcz Roman Sawic, który zwrócił uwagę na ofiarę męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego. – Znakiem krzyża świętego rozpoczynamy misterium prostych znaków, w których Bóg dla nas umiera i zmartwychwstaje. Stajemy przy ołtarzu eucharystycznym, który dla nas dziś jest ołtarzem Ojczyzny, na którym nie zawahał się złożyć swego życia błogosławiony kapłan, ks. Jerzy Popiełuszko. To już 37 lat. Dużo się zmieniło, ofiara jego krwi wydała owoce. Ale mamy na pewno dużo pracy do wykonania w sobie i wokół siebie, by zło dobrem zwyciężać. Niech ofiara męczeńskiej śmierci ks. Jerzego motywuje nas także do sięgania po różaniec, to była ostatnia modlitwa, jaką odmawiał. Niech różaniec, który wnosi ducha pokoju, jednoczy nasze serca wokół wspólnego dobra i pomyślności Polski, naszej Ojczyzny – zaznaczał.

Osobę i nauczanie ks. Jerzego Popiełuszki wspominał przewodniczący Rady Powiatu Marian Kurzyna, który podczas studiów wielokrotnie uczestniczył w Mszach św. celebrowanych przez kapelana „Solidarności”.

– Duchowni niezłomni z tamtych czasów są dla nas dziś niedoścignionym wzorem. Takich kapłanów niezłomnych jak ksiądz Popiełuszko w latach komunistycznych było wielu. Oni wszyscy, opierając się na Ewangelii i tradycji katolickiej, podkreślali godność każdego człowieka, wolność sumienia oraz prawa jednostek i społeczności do samostanowienia. W środowiskach duszpasterstwa akademickiego wychowywali młode pokolenia, w parafiach pracowali i posługiwali ludziom pracy, rolnikom oraz tym, którzy w tych trudnych dla naszej Ojczyzny czasach szukali w Kościele oparcia – wskazał Marian Kurzyna.

Organizatorami rocznicowych uroczystości byli: Starostwo Powiatowe, parafia św. Jerzego oraz I LO im. ONZ, którego uczniowie przygotowali okolicznościowy montaż słowno-muzyczny. Na zakończenie uroczystości, pod tablicą upamiętniającą męczeńską śmierć błogosławionego ks. Jerzego złożono kwiaty i zapalono znicze.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

30 lata temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M.

2022-06-28 15:52

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Abp Guzdek odprawi rocznicową Eucharystię w polskim kościele w Rzymie. Dokładnie 30 lat temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Fisichella o tym, jak będą wyglądały dwa lata przygotowań do Jubileuszu Roku 2025

2022-06-29 10:50

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Rok 2023 poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a w roku 2024 intensywna modlitwa i duchowe przygotowania do jak najlepszego przeżycia jubileuszu - tak, na prośbę papieża Franciszka, będą wyglądać dwuletnie przygotowania do Jubileuszu Roku 2025. Zapowiedział to abp Rino Fisichella, któremu Ojciec Święty powierzył koordynowanie jubileuszowych obchodów.

Jak wyjaśnił przewodniczący dawnej Papieskej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a obecnie Dykasterii ds. Ewangelizacji, Kościoły lokalne muszą otrzymać w najbliższych dwóch latach konieczne narzędzia, aby jak najlepiej przygotować wiernych do jubileuszu, obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat. Skupienie się na ponownej lekturze najważniejszych dokumentów soborowych związane jest, jak wyjaśnił, z 60. rocznicą jego otwarcia, która będzie obchodzona w tym roku, 11 października. Zapowiedział, że powstaje w tym celu seria pomocy duszpasterskich, napisana "porywającym językiem, które pozwalają tym, którzy nie pamiętają tego wydarzenia, zainteresować się nim i wejść w Sobór, aby odkryć nowatorską tęsknotę, która pozwoliła Kościołowi świadomie wkroczyć w trzecie tysiąclecie jego historii."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję