Reklama

Głos z Torunia

Razem dla misji

O misjach trzeba pamiętać, bo to dzięki misjonarzom także my znamy Chrystusa i możemy żyć z Nim na co dzień. Tę prawdę w Jabłonowie Pomorskim przypomnieli misyjni wolontariusze.

Niedziela toruńska 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

wolontariat misyjny

Archiwum parafii

Szczęśliwa dwunastka małych pomocników misji

Szczęśliwa dwunastka małych pomocników misji

Niedziela Misyjna to szczególna okazja, by pamiętać w modlitwach o misjonarzach i misjonarkach pracujących na całym świecie, zwłaszcza o tych z naszej diecezji. Wolontariusze Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci bardzo aktywnie włączyli się w przeżywanie tego dnia.

Szczęśliwa dwunastka

Skąd ci wolontariusze? Na początku października ks. Krzysztof Kownacki, katechizujący w jabłonowskiej szkole podstawowej, podczas katechez w klasach IV przedstawił ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zachęcając do włączenia się w różnego rodzaju akcje charytatywne na rzecz misji. Mówił m.in. o wolontariacie misyjnym.

Owocem katechez w szkole było pierwsze spotkanie organizacyjne, które odbyło się 19 października w domu parafialnym w parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim. W spotkaniu uczestniczyło dwanaścioro dzieci wraz z rodzicami. Podczas spotkania zostały omówione cele działania misyjnego wolontariatu oraz kwestie współpracy z rodzicami. Uczniowie, którzy włączyli się w dzieło wolontariatu misyjnego, to: Patrycja Boniecka, Fabian Ruszczak-Banz, Franciszek Gaczyński, Iga Grodzka, Weronika Józefko, Natalia Manerowska, Olaf Przybyszewski, Laura Roszkowska, Oliwier Szponikowski, Dominik Wierzbicki, Amelia Zawadzka oraz Milena Ziółkowska.

Reklama

Następne spotkanie odbyło się tuż przed Niedzielą Misyjną 23 października. Dzieci wysłuchały historii Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, zapoznały się z historią jednego z krajów misyjnych – Kazachstanu. Odbyła się także pierwsza próba scenki przed akcją Kolędnicy Misyjni.

Misyjny trud

Owocem tych spotkań, było przygotowanie oprawy liturgii Mszy św. w Niedzielę Misyjną (24 października) w kościele parafialnym. Dzieci proklamowały słowo Boże, modliły się w intencji misji i misjonarzy w modlitwie powszechnej, a przynosząc w procesji symboliczne dary, pokazały, na czym polega wolontariat: że jest to bezinteresowna pomoc bliźniemu oraz ofiarowanie swojego czasu.

Dzięki owocnej współpracy z rodzicami dzieci w przygotowanych przez siebie i swoich rodziców strojach zaprezentowały mieszkańców wszystkich kontynentów, na których pracują misjonarze. Z naszej diecezji na misjach są zarówno kapłani, siostry zakonne oraz świeccy. Posługują m.in. w Zambii, Argentynie, Chinach, na Kubie czy Madagaskarze.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wolontariat misyjny Salvator

Niedziela legnicka 6/2020, str. VI

[ TEMATY ]

wolontariat

Albania

salwatorianie

wolontariat misyjny

Archiwum o. Wojciecha Porady

Grupa wolontariatu misyjnego w Albanii

Grupa wolontariatu misyjnego w Albanii

To propozycja dla młodzieży, która chciałaby się zaangażować w dzieło misyjne Kościoła, zwłaszcza w dzieła prowadzone przez ojców salwatorianów. Są już pierwsi wolontariusze z diecezji legnickiej.

W domu rekolekcyjnym w Legnicy 25 stycznia wspólnota wolontariatu misyjnego zorganizowała w naszej diecezji warsztaty, podczas których młodzież mogła zapoznać się z tym dziełem. Na spotkanie przyjechał o. Wojciech Porada SDS, opiekun i duszpasterz wolontariatu misyjnego, który 11 lat pracował w Albanii. Byli też młodzi wolontariusze, którzy mają za sobą pobyty na placówkach w Albanii i na Filipinach.

CZYTAJ DALEJ

Sąd Najwyższy USA: trener, który po meczach modlił się na boisku z zawodnikami ma konstytucyjne prawo do modlitwy

2022-06-29 08:11

[ TEMATY ]

modlitwa

USA

Karol Porwich/Niedziela

Kardynał Archidiecezji Nowego Jorku Timothy Dolan uznał orzeczenie Sądu Najwyższego USA przyznające prawo trenerowi szkoły średniej do modlitwy z uczniami-zawodnikami "wielkim zwycięstwem". Odmawiając zaprzestania modlitwy został on przez władze pedagogiczne zawieszony.

Sądy niższej instancji zgadzały się z stanowiskiem kierownictwa Bremerton High School oraz okręgu szkolnego stanu Waszyngton, odsuwającym trenera Josepha Kennedy’ego od zajęć z młodzieżą. Utrzymywali, że może to być postrzegane jako przymus uczniów, czy też poparcie rządu dla konkretnej religii.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nieśmy wszystkim Ewangelię Jezusa

2022-06-29 10:39

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Synod, który przeżywamy wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Celebracji przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Podczas tej uroczystości poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów-metropolitów, w tym dla ordynariusza białostockiego, abp. Józefa Guzdka.

Komentując zawarty w czytanym fragmencie Dziejów Apostolskich (Dz 12, 1-11) opis cudownego uwolnienia Piotra z więzienia, gdzie Anioł Pański każe Piotrowi „wstać szybko”. Franciszek podkreślił że także i my jesteśmy wezwani do szybkiego powstania, aby wejść w dynamiczną rzeczywistość zmartwychwstania i pozwolić się prowadzić Panu po drogach, które chce nam wskazać. Papież zauważył, że chodzi tutaj o otwartość na nowe perspektywy, aby nie popadać w formalizm i rutynę, religię ceremonii i dewocji, ornamentu i pospolitych pocieszeń, chrześcijaństwo klerykalne, formalistyczne, przygasłe i zastygłe. „Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję