Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pyrzyckie skarby

Znaczącego odkrycia dokonano w pyrzyckiej farze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w parafii św. Ottona, w której posługują od ponad 75 lat księża chrystusowcy.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 46/2021, str. VIII

[ TEMATY ]

archeologia

odkrycie

Pyrzyce

Robert Gołębiowski

Odkryte w kościele tablice epitafijne

Odkryte w kościele tablice epitafijne

Kościoły na naszej zachodniopomorskiej ziemi mimo bolesnych doświadczeń II wojny światowej kryją w sobie niezwykłe perły architektury sakralnej. Odkrywamy je szczególnie przy rewitalizacjach i licznych konserwacjach dokonywanych w świątyniach.

Odkrycie

Poprosiliśmy proboszcza parafii ks. Piotra Kurzaja, chrystusowca o przybliżenie kontekstu odkrycia: – Gdy ponad roku temu zostałem proboszczem w Pyrzycach, zastałem trudną rzeczywistość związaną z wykonaniem empory chórowej, na której zamontowane mają być, zamówione w Berlinie organy. Jednak po analizie stanu empory okazało się, że nie jest ona w stanie przenieść obciążeń planowanych organów. Podjęto więc decyzję wzmocnienia konstrukcji chórowej. Pierwsza z koncepcji mówiła o wybudowaniu filarów, które będą podtrzymywać organy, ale konserwator zabytków nakazała przebadanie gruntu posadzki do głębokości 1,5 m. Podczas tych badań prowadzonych pod kierunkiem dr. Marcina Peterlejtnera stwierdzono, że jest to pomieszczenie zasypowe. Okazało się, że na głębokości 2,6 m poniżej obecnego poziomu posadzki kościoła, pod emporą organową znajdują się płyty epitafijne. Są to trzy płyty nagrobne związane z rodziną Schacków.

Nowe organy

W związku z tym podjęto decyzję, aby chór został podwieszony i zaczepiony do obecnych gotyckich filarów. Jednak i ta koncepcja nie przyniosła planowanego efektu. Poproszono architekta Macieja Płotkowiaka, aby zaprojektował inną możliwość wzmocnienia chóru. Tak powstała ostateczna wizja, która zakłada konstrukcję podwieszaną, gdzie metalowe tregry będą pod chórem i na chórze od strony strychu. Podpisaliśmy stosowne umowy i wszystkie prace maja być sfinalizowane do przyszłorocznej Wielkanocy, gdyż jestem umówiony z mistrzem Zdzisławem Molinem na budowanie ponad 30 głosowego instrumentu tuż po świętach. Elementy przyszłej empory organowej są już na terenie świątyni. Poświęcenie organów pragniemy dokonać jesienią przyszłego roku podczas drugorzędnego odpustu ku czci św. Maurycego, który był współpatronem naszego kościoła przez 700 lat. Podczas tej uroczystości zostaną wniesione i zainstalowane relikwie św. Maurycego, które dzięki wsparciu abp. Andrzeja Dzięgi otrzymaliśmy na Jasnej Górze prosto z Sant Moritz w Szwajcarii – powidział ks. Piotr.

Zasłużeni mieszczanie

Warto dodać, że odsłonięte płyty stanowią, jedyną znaną obecnie pozostałość wyposażenia świątyni pochodzącą sprzed jej przebudowy zrealizowanej w latach 1850-52. Pochodzą one z XVII i XVIII wieku. Ukazują status oraz majętność ówczesnych pyrzyckich mieszczan, w tym przedstawicieli patrycjatu. Płyta nagrobna poświęcona jest Jacobowi von Schack, podporucznikowi gwardii dragonów elektora brandenburskiego zmarłemu w 1687 r. Kolejna dedykowana jest Annie Schuten, wdowie po Jacobie Schacku, która zmarła w 1734 r., a w dolnej części odczytujemy dedykację dla Margarethy von Schack. Ostatnia płyta poświęcona jest Raphaelowi Schutte, burmistrzowi Pyrzyc w latach 1655-70.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kaplica, a może brama? – archeolodzy o Wzgórzu Lecha w Gnieźnie

[ TEMATY ]

historia

Gniezno

archeologia

Kruglov Oleg/fotolia.com

Kończą się prace wykopaliskowe w ramach „Ekspedycji Palatium. Gniezno 2019”. Wykopaliska nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie znajdowało się książęce palatium, potwierdziły jednak znaczącą rolę Gniezna jako ośrodka władzy w okresie wczesnego średniowiecza.

Jak informuje kierujący badaniami dr Tomasz Janiak, wyniki badań wykopaliskowych prowadzonych przy kościele pw. św. Jerzego w Gnieźnie przyniosły niezwykle interesujące efekty, choć na dzień dzisiejszy trudno powiedzieć, co archeolodzy faktycznie odsłonili. Przypuszczenia są trzy: fragment kaplicy, która stanowiła część palatium książęcego, pozostałości drugiego kościoła, który znajdował się w tym miejscu w początku XI wieku, w którym złożono relikwie Pięciu Braci Męczenników, albo pozostałości przedromańskiej bramy.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Kościół sprzeciwia się rozwodom?

Temat w zasadzie można by zamknąć jednym zdaniem: ponieważ tak uczy Jezus. I nie byłoby w tym nic dziwnego.

Presja wywierana dziś na Kościół, aby dopuścił rozwody, choćby w niektórych sytuacjach, jest tak wielka, że gdyby miał on taką możliwość, pewnie by to zrobił. Ale nie ma, ponieważ jest tylko kustoszem słów Chrystusa, a nie ich właścicielem. A słowo nie pozostawia wątpliwości: „Powiedział im: Kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia względem niej cudzołóstwo. I jeśli żona opuści swego męża i wyjdzie za innego, popełnia cudzołóstwo” (Mk 10, 11-12).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: nieśmy wszystkim Ewangelię Jezusa

2022-06-29 10:39

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Synod, który przeżywamy wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej w bazylice watykańskiej w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła. Celebracji przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kard. Giovanni Battista Re. Podczas tej uroczystości poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów-metropolitów, w tym dla ordynariusza białostockiego, abp. Józefa Guzdka.

Komentując zawarty w czytanym fragmencie Dziejów Apostolskich (Dz 12, 1-11) opis cudownego uwolnienia Piotra z więzienia, gdzie Anioł Pański każe Piotrowi „wstać szybko”. Franciszek podkreślił że także i my jesteśmy wezwani do szybkiego powstania, aby wejść w dynamiczną rzeczywistość zmartwychwstania i pozwolić się prowadzić Panu po drogach, które chce nam wskazać. Papież zauważył, że chodzi tutaj o otwartość na nowe perspektywy, aby nie popadać w formalizm i rutynę, religię ceremonii i dewocji, ornamentu i pospolitych pocieszeń, chrześcijaństwo klerykalne, formalistyczne, przygasłe i zastygłe. „Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – stwierdził Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję