Reklama

Niedziela Świdnicka

Ze świętymi w blaskach mocy

W strojach świętych patronów dali świadectwo o świętych obcowaniu. W strzegomskiej bazylice po raz kolejny odbyła się tradycyjna „Noc Świętych”.

Niedziela świdnicka 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

relikwie

procesja

uroczystość Wszystkich Świętych

Krystyna Smerd

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Podczas „Nocy Świętych” adorowano 26 relikwiarzy wypożyczonych na ten czas z wielu parafii naszej diecezji

Tegorocznemu nabożeństwu przyświecało hasło: „Niech radość wiary i miłości Boga opanuje cały świat”. Jak co roku parafia zadbała o sprowadzenie do kościoła licznych relikwii świętych, które są czczone tu przez kilka dni, a których z roku na rok przybywa. Tym samym parafianie mogli radować swoje serca symboliczną obecnością wielu świętych i to nie tylko tego wieczoru, ale też przez kilka kolejnych dni.

Czuwanie w kościele

Strzegomska noc, poprzedzająca uroczystość Wszystkich Świętych jest nabożeństwem, podczas którego każdy może znaleźć dla siebie piękny wzór duchowego patrona. Przypominane są nie tylko ich zasługi, ale też droga przepełniona ufnością do Boga. I właśnie tak głębokich przeżyć życzył parafianom ks. Krzysztof Papierz, prowadzący nabożeństwo.

Nocne czuwanie rozpoczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie młodzież odczytywała fragmenty żywotów świętych i błogosławionych, polecając im liczne prośby: – Zechciejmy nieść radość wiary i miłość Boga do każdego zakątka naszego życia, chciejmy dzielić się nią z innymi – zapraszał w modlitwie kapłan. Następnie przywołując świętych i błogosławionych, kierowano do nich modlitwy, prosząc w sprawach, które za życia ziemskiego były ich znakiem rozpoznawczym.

Radosny orszak

Reklama

„Noc Świętych” ubogacona została przez oprawę artystyczną, którą tworzył zarówno śpiew młodzieżowego i dziecięcego chóru parafialnego, gra świateł, czy kostiumy dzieci, które nawiązywały do czasów, w których żyli wymienieni święci i błogosławieni. Uwieńczeniem nabożeństwa było publiczne wyznanie wiary uczestniczących w wydarzeniu osób, które w świątecznym orszaku, wraz z relikwiami świętych patronów, przeszły ulicami miasta ze śpiewem i wspólną modlitwą.

W tym dniu blask świętości skryty był w przybyłych do strzegomskiej wspólnoty relikwiach: Drzewa Krzyża Świętego, św. Judy Tadeusza, św. Jana Pawła II, św. Siostry Faustyny, św. Ojca Pio, św. Klary, św. Marcina, św. Franciszka Ksawerego, św. Dominika Savio, św. Mikołaja, św. Jadwigi Śląskiej, św. Brata Alberta Chmielowskiego, św. Jana z Dukli, bł. Karoliny Kózkówny, bł. Marii Luizy Merket, św. Charbela, św. Marii od Jezusa Ukrzyżowanego – Małej Arabki, bł. Anny Marii Gesualdy Antoniny Taigi, bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, bł. Michała Sopoćki, bł. Zofii Czeskiej, bł. Michała Tomaszka, bł. Zbigniewa Strzałkowskiego, św. Jacka Odrowąża, bł. Władysława z Gielniowa oraz w ikonie św. Józefa – peregrynującej w parafii we Wspólnocie Odnowy w Duchu Świętym.

2021-11-09 08:59

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Każdy z nas jest powołany do nieba

Każdy człowiek ma swoją drogę do świętości – mówi ks. Łukasz Ślusarczyk.

Natalia Janowiec: Wkrótce będziemy obchodzić uroczystość Wszystkich Świętych. Jakie były okoliczności ustanowienia tego święta?

Ks. Łukasz Ślusarczyk: Kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada. Dzień ten kojarzy się dla wielu ze zniczami, grobami bliskich osób, z cmentarzem. Nie mniej jednak w tym dniu Kościół oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości. Przypomina nam również prawdę o naszej wspólnocie ze świętymi, którzy otaczają nas opieką. Dla chrześcijan ten dzień powinien być czasem radości. W początkach chrześcijaństwa, w obawie przed bałwochwalstwem, nie oddawano czci nikomu ze stworzeń, ani ludziom, ani aniołom. Oddawano cześć jedynie Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu. Najpierw przedmiotem kultu stała się Najświętsza Maryja Panna, jako Matka Syna Bożego. Zaczęto wznosić kościoły ku jej czci, Kościół zaczął ustanawiać święta i układał modlitwy oraz pieśni o Matce Bożej. W tym samym czasie zauważamy też kult św. Michała Archanioła. Krwawe prześladowania Kościoła w I wieku rozbudziły kult męczenników. Dzień ich zgonu uważano za dzień ich narodzin dla nieba. W VIII wieku papież Grzegorz III w kościele św. Piotra otworzył kaplicę poświęconą Wszystkim Świętym, nie tylko męczennikom. W Anglii pojawiło się święto Wszystkich Świętych w połowie VIII wieku obchodzone 1 listopada. Natomiast papież Jan XI w 935 r. ustanowił osobne święto ku czci Wszystkich Świętych, wyznaczając je na dzień 1 listopada. Tak więc uroczystość Wszystkich Świętych ma już ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich „z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków” (por. Ap 7, 9).

CZYTAJ DALEJ

Watykan: sześciolatek z Polski przywiózł list dla papieża

2022-06-25 16:14

[ TEMATY ]

dzieci

Franciszek

Grzegorz Gałązka

"Kochany Ojcze Święty! Nazywam się Staś. Mam sześć lat. Mieszkam w Polsce, w Katowicach. W tym roku obchodzę 3 rocznicę służby ministranckiej" - tak zaczyna się list, napisany w języku polskim i włoskim, który sześciolatek wraz z rodzicami przywiózł na Światowe Spotkanie Rodzin z nadzieją przekazania go Ojcu Świętemu.

Rodzicami chłopca są Jan i Aleksandra Tondera, promujący powołanie do życia rodzinnego hasłem "Rodzina to drużyna". Do Rzymu przyjechali, by zainspirować się świadectwami rodzin z całego świata, także z nadzieją na spełnienie marzenia ich dzieci: zobaczenia z bliska papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Parafia wspólnej radości

2022-06-29 09:41

[ TEMATY ]

Osjaków

parafia św. Kazimierza Królewicza

Karol Porwich

Pięknie odremontowane wnętrze kościoła cieszy oko. Z przyjemnością się tutaj przyjeżdża – mówi Miłosz Chrzan.

Świątynia parafii św. Kazimierza Królewicza w Osjakowie pochodzi z początków XX wieku, ale jest spadkobierczynią wielowiekowej tradycji. W 2015 r. staraniem proboszcza ks. Marka Ptaka, świątynię wpisano do rejestru zabytków, co umożliwiło podjęcie poważnych prac renowacyjnych. – W ciągu ośmiu lat mojego proboszczowania kościół zmienił się. Nawa główna i boczne uzyskały nowa malaturę w postaci przepięknych ornamentów, które dowartościowały sakralny charakter przybytku. Zainstalowaliśmy też nowe oświetlenie i nagłośnienie – mówi z satysfakcją ksiądz proboszcz i dodaje: – Jest takie powszechne przekonanie, że jak ksiądz coś robi, to wierni zawsze pomogą. Renowacja świątyni rzeczywiście wymagała sporej ofiarności wiernych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję