Reklama

Niedziela Świdnicka

Medale dla dawnych opozycjonistów

Wzruszenie i duma przepełniały serca opozycjonistów z NSZZ „Solidarność”, którzy 29 października w Wałbrzychu zostali uhonorowani Krzyżami Wolności i Solidarności.

Niedziela świdnicka 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Krzyż Wolności i Solidarności

Ryszard Wyszyński

W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. kan. Tadeusz Faryś

W imieniu odznaczonych głos zabrał ks. kan. Tadeusz Faryś

Na uroczystość w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu przybyli nie tylko odznaczeni opozycjoniści, ale także ich rodziny, przyjaciele oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Dwaj kapłani

Zaszczytne medale w imieniu polskiego państwa wręczał wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk. Wśród uhonorowanych Krzyżem Wolności i Solidarności był ks. kan. Tadeusz Faryś ze Świdnicy, a Krzyżem Semper Fidelis – ks. kan. Stanisław Wójcik, proboszcz parafii św. Wojciecha w Wałbrzychu. Na tej samej uroczystości Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości, nadany przez prezydenta RP, otrzymał Kazimierz Żołnierek z Wałbrzycha, a medal uroczyście wręczył mu wicewojewoda dolnośląski Jarosław Kresa.

Do szerokiego grona uhonorowanych w tym dniu Krzyżem Wolności i Solidarności należeli: Lesław Bera, Wiesława Teresa Bielawska, Zofia Cierniewska, Teresa Daruk, Franciszek Dubarek, Sabina Gandecka, Waldomir Gmyrek, Marian Kowal, Jan Józef Kurowski, Józef Łopata, Krzysztof Paweł Miedziak, Zdzisław Pazdej, Jan Rogala, Stanisław Sauć, Ryszard Sierzputowski, Lechosław Kazimierz Stefan, Józef Stefan Zalas, Stanisław Zatylny, Ryszard Żuczkiewicz i śp. Mieczysław Czernik – pośmiertnie.

Wspierał ludzi Solidarności

Zasługi ks. kan. Tadeusza Farysia docenili mocno w swojej rekomendacji przedstawiciele Zarządu Regionu Dolny Śląsk NSZZ „Solidarność” we Wrocławiu i IPN – wystosowanej do prezydenta RP o przyznanie mu Krzyża Wolności i Solidarności, gdzie podkreślono m.in., że ks. Faryś w latach 1978-80 współpracował z Komitetem Samoobrony Społecznej KOR. Pomagał i wspierał działaczy opozycji z Wałbrzycha i Nowej Rudy. Po wprowadzeniu stanu wojennego angażował się w działalność na rzecz nielegalnych organizacji niepodległościowych, organizował Msze za ojczyznę oraz wygłaszał płomienne kazania. W związku z prowadzoną działalnością opozycyjną był w zainteresowaniu SB, wskutek czego, w latach osiemdziesiątych, został wysłany na misje na Wybrzeże Kości Słoniowej.

Reklama

– Osobiście ten dzień był dla mnie przypomnieniem tych przeżyć i wydarzeń, jakie były moim udziałem w procesie tworzenia Solidarności, ale też trochę wcześniejszych. Nie tylko moich, ale w łączności duchowej z wieloma osobami, z którymi żyłem i działałem w tamtych czasach. Często się zastanawiam nad tym, że człowiek dożył tych czasów, że może dzisiaj mówić o Solidarności jako związku bez obaw o życie i swoją wolność, jak kiedyś to było. Wiele osób, które doprawdy jeszcze większe miały zasługi ode mnie i bardzo wtedy cierpiały, nie dożyło naszych czasów. Myślę często i modlę się o spokój wieczny dla nich – podkreślił w wystąpieniu ks. kan. Tadeusz Faryś.

Jednym z honorowych gości był ks. prał. Bogusław Wermiński, senior parafii Świętych Aniołów Stróżów.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

30 lata temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M.

2022-06-28 15:52

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Abp Guzdek odprawi rocznicową Eucharystię w polskim kościele w Rzymie. Dokładnie 30 lat temu Jan Paweł II nawiedził kościół św. Stanisława B.M w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Rektor polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie o obchodach rocznicy wizyty Jana Pawła II

2022-06-28 15:44

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Ks. prał. Paweł Ptasznik

Włodzimierz Rędzioch rozmawia z ks. prał. Pawłem Ptasznikiem, rektorem polskiego kościoła św. Stanisława BM w Rzymie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Fisichella o tym, jak będą wyglądały dwa lata przygotowań do Jubileuszu Roku 2025

2022-06-29 10:50

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Rok 2023 poświęcony lekturze czterech konstytucji Soboru Watykańskiego II, a w roku 2024 intensywna modlitwa i duchowe przygotowania do jak najlepszego przeżycia jubileuszu - tak, na prośbę papieża Franciszka, będą wyglądać dwuletnie przygotowania do Jubileuszu Roku 2025. Zapowiedział to abp Rino Fisichella, któremu Ojciec Święty powierzył koordynowanie jubileuszowych obchodów.

Jak wyjaśnił przewodniczący dawnej Papieskej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, a obecnie Dykasterii ds. Ewangelizacji, Kościoły lokalne muszą otrzymać w najbliższych dwóch latach konieczne narzędzia, aby jak najlepiej przygotować wiernych do jubileuszu, obchodzonego w Kościele powszechnym raz na 25 lat. Skupienie się na ponownej lekturze najważniejszych dokumentów soborowych związane jest, jak wyjaśnił, z 60. rocznicą jego otwarcia, która będzie obchodzona w tym roku, 11 października. Zapowiedział, że powstaje w tym celu seria pomocy duszpasterskich, napisana "porywającym językiem, które pozwalają tym, którzy nie pamiętają tego wydarzenia, zainteresować się nim i wejść w Sobór, aby odkryć nowatorską tęsknotę, która pozwoliła Kościołowi świadomie wkroczyć w trzecie tysiąclecie jego historii."

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję