Reklama

Niedziela Przemyska

Był dla nas jak ojciec

Zaskakiwał swoją pokorą i ofiarnością w służbie Bogu i bliźniemu, czuło się w nim ojca i przyjaciela. Dla każdego miał czas, każdego wysłuchał, pocieszał.

Niedziela przemyska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

rocznica śmierci

ostatnie pożegnanie

Ewa Kłak-Zarzecka

Ks. Franciszek Rząsa,

Ks. Franciszek Rząsa,

Dzień 3 października br. to pierwsza rocznica śmierci ks. Franciszka Rząsy. Tak wiele mogliśmy się od niego uczyć, gdyż całe jego życie było nam lekcją pracowitości, pokornej i oddanej służby Kościołowi. Posługiwał i wspierał najbardziej potrzebujących: chorych, cierpiących, bezdomnych i odrzuconych przez społeczeństwo.

W dniach od 1 do 6 października w Jarosławiu, Jasieniu, Łowisku i Myczkowie była przywoływana pamięć o pozostawionej spuściźnie duszpasterskiej śp. ks. Franciszka. W centrum wszystkich spotkań związanych z pierwszą rocznicą śmierci ks. Franciszka Rząsy była Eucharystia sprawowana w jego intencji. Powróciły żywe wspomnienia, wdzięczność, pragnienia i plany, których celem jest troska o zachowanie pamięci o ks. Franciszku w nas samych i wokół nas.

Ksiądz Franciszek Rząsa żyje w naszej pamięci jako wierny czciciel Maryi i orędownik dzieł św. Jana Pawła II, gorliwy kaznodzieja w głoszeniu słowa Bożego, świadek wiary, modlitwy i pokory, inicjator wielu dzieł materialnych i duchowych. Nie sposób wymienić wszystkich dzieł, które kreują pozostawioną w Kościele przemyskim spuściznę życia śp. ks. Franciszka. Pragniemy teraz jednak pochylić się nad ostatnim materialnym dziełem, z którym wiązał konkretną troskę i plany posługi potrzebującym. Ksiądz Franciszek pragnął, aby przekazany w 1998 r. Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie” budynek w Przeworsku, tzw. „Belweder” na Błoniach Browarnych wyremontować i aby powstał tam Dom Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II, jako „żywy pomnik” wdzięczności społeczeństwa przeworskiego i archidiecezji przemyskiej za dar papieża Polaka w rocznicę 100-lecia jego urodzin. Zamysłem ks. Rząsy dom ten miałby służyć osobom niepełnosprawnym w zorganizowanej formie pomocy dziennego pobytu, a dla pozostających w trudnej sytuacji życiowej – całodobowego pobytu wraz z opiekunami w mieszkaniach chronionych. Obiekt ten był bardzo zaniedbany, wręcz w katastrofalnym stanie technicznym, nadawał się jedynie do rozbiórki. W 2019 r. z inicjatywy ks. Franciszka rozpoczęto pierwsze prace porządkowe. Wówczas to z obiektu wywieziono cztery kontenery śmieci. Podejmował trud zdobywania potrzebnych środków finansowych i dzięki wsparciu z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego oraz indywidualnych darczyńców nadzorował remont dachu oraz wymianę stropów drewnianych na żelbetonowe. Całym sercem i zaangażowaniem troszczył się o to dzieło, wytrwale szukał wykonawcy zaplanowanej elewacji całego budynku. We wrześniu 2020 r. dobrze wiedział, że zamysł jej zakończenia do dnia 22 października, czyli liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II nie uda się, lecz nie poddawał się, wszystko oddawał w ręce Pana Boga, codziennie na nowo zawierzał się Maryi, którą bardzo kochał i czcił. Sam działał, nie odpuszczał, gdyż wiedział, że dobro rodzi się w bólach. Do ostatnich godzin swojego życia ks. Franciszek organizował prace budowlano-remontowe tegoż obiektu.

Reklama

Po śmierci ks. Franciszka kontynuację rozpoczętych prac, realizacji pragnień i planów związanych z „Belwederem” podjął ks. Piotr Buk, obecny asystent wraz z zarządem Fundacji Pomocy Młodzieży im. św. Jana Pawła II „Wzrastanie”, czego zwieńczeniem było uroczyste poświęcenie 16 września br. przez abp. Adama Szala Domu Miłosierdzia im. św. Jana Pawła II w Przeworsku.

Obecnie jest przygotowywana do druku praca zbiorowa powstała na kanwie otrzymanych wspomnień i świadectw osób różnych stanów. Wszystkim dziękujemy za otwartość i przesłane słowa obrazujące, jak wielkie i trwałe owoce pracy duszpasterskiej ks. Franciszka Rząsy zrodziły się i pozostają w nas źródłem ustawicznej pracy nad sobą. Również w wielu innych miejscach i kościołach płynie żar dziękczynnej, wstawienniczej modlitwy osób i wspólnot. Ufamy, że duchowa łączność z osobą śp. ks. Franciszka Rząsy trwa i nadal będzie żywym świadectwem miłości Boga i drugiego człowieka w naszych rodzinach, parafiach i wspólnotach.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Blask od krzyża

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2021, str. IV

[ TEMATY ]

Tatry

rocznica śmierci

św. Jan Paweł II

MR

W tym roku też uczczą św. Jana Pawła II na Giewoncie

W tym roku też uczczą św. Jana Pawła II na Giewoncie

Przedstawiciele naszej diecezji dbają o stosowne oświetlenie znaku zbawienia na Giewoncie.

W godzinę śmierci Jana Pawła II, dokładnie o godz. 21.37, Krzyż Jubileuszowy na Giewoncie przeszywają snopy światła. Ich rozstrzelone promienie idą w doliny, idą ku Zakopanemu. Punktowe oświetlenie to nie tylko dzieło górali. Na równi z nimi dbają o nie przedstawiciele naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie każdemu z nas - rozważania czerwcowe

Tak często myśląc o Bogu czujemy stres i strach. Odległy Stwórca Wszechrzeczy karzący ludzi za ich potknięcia - wielu z nas taki właśnie obraz Boga nosi w sercu. A jaki naprawdę jest Bóg? Jakie jest Jego serce?

Czerwiec to w Kościele miesiąc szczególnie poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Nabożeństwa z litanią, zwane potocznie czerwcowymi, mają za cel zbliżyć nas do serca Boga. Ukazać Jego miłość do nas.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: szczególna modlitwa za papieża i Kościół

2022-06-29 11:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Modlitwa za Kościół i w szczególny sposób za papieża Franciszka trwa też dziś na Jasnej Górze. Sanktuarium stale jest w duchowej łączności z Ojcem Świętym. Tu każdego dnia, od 1958 r., sprawowana jest w Kaplicy Matki Bożej przed wizerunkiem „Madonna di Papa”, Msza św. za Piotra naszych czasów, teraz o godz.18.30.

Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie kult Jasnogórskiej Bogurodzicy. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję