Reklama

Niedziela Legnicka

Inauguracja i nagrody

Na Politechnice Wrocławskiej w Legnicy odbyło się oficjalne Rozpoczęcie Roku Akademickiego 2021/2022.

Niedziela legnicka 46/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Politechnika Wrocławska

inauguracja roku akademickiego

Archiwum Uczelni

Bp Siemieniewski omówił znaczenie słowa gaudeamus

Bp Siemieniewski omówił znaczenie słowa gaudeamus

Grupę ponad 160 studentów legnickiej filii politechniki zasiliło 55 żaków kierunków automatyka przemysłowa, mechanika i budowa maszyn oraz odnawialne źródła energii.

W uroczystości 29 października wzięli udział m.in.: biskup legnicki Andrzej Siemieniewski, prezydent miasta Tadeusz Krzakowski, starosta legnicki Adam Babuśka, oraz prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Przemysław Bożek.

Biskup Siemieniewski wyjaśnił znaczenie słowa gaudeamus, które rozpoczyna studencką pieśń Gaudeamus Igitur, śpiewaną przy każdej ważniejszej uroczystości akademickiej. Z języka łacińskiego słowo to oznacza „radujmy się”. W kontekście konieczności zdalnego studiowania w ostatnich trzech semestrach na uczelniach wyższych, owe słowo nabiera szczególnego znaczenia. Obecnie na Politechnice Wrocławskiej zajęcia ćwiczeniowe i laboratoryjne oraz wykłady dla 30 słuchaczy odbywają się stacjonarnie, a w przypadku przekroczenia liczby 30 studentów zdalnie.

Jednym z punktów było wręczenie nagród tegorocznemu absolwentowi Kacprowi Zwierzchowskiemu, który w lutym obronił pracę dyplomową pt. Mikroinstalacja fotowoltaiczna w Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Męcince i zakończył z sukcesem studiowanie. Warto nadmienić, że praca ta zdobyła wyróżnienia w kilku konkursach na najlepsze prace dyplomowe. Nagrody młodemu inżynierowi wręczyli Prezes LSSE Przemysław Bożek oraz Prezes Oddziału Wrocławskiego SEP Andrzej Hachoł. Ten ostatni nagrodził także promotora pracy dr. inż. Macieja Gwoździewicza oraz promotora pomocnicznego ks. dr. Marka Kluwaka – ówczesnego proboszcza parafii w Męcince.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święto Politechniki Wrocławskiej

[ TEMATY ]

Politechnika Wrocławska

Święto Politechniki Wrocławskiej

Anna Majowicz

Tablicę nadającą kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki poświęcił bp Andrzej Siemieniewski

Tablicę nadającą kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki poświęcił bp Andrzej Siemieniewski

15 listopada 1945 r. prof. Kazimierz Idaszewski wygłosił w Politechnice Wrocławskiej pierwszy wykład w dziejach polskich uczelni powojennego Wrocławia. Na pamiątkę tamtego wydarzenia od 34 lat obchodzimy we Wrocławiu Święto Politechniki Wrocławskiej.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. i odsłonięcia tablicy nadającej kościołowi pw. Najświętszego Serca Jezusowego status akademicki.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: Kiedy grób, nad którym stoję, zamienia się w drogę

2022-06-28 20:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Adobe Stock

Dzisiejsze rozważanie jest właściwie logiczną kontynuacją wczorajszego. Wczoraj rozważaliśmy, co znaczy, że Serce Jezusa jest „zbawieniem ufających Jemu”. Dziś zatrzymujemy się przy litanijnym wezwaniu: Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających…

Zestawione zostały w nim dwa pojęcia, które całkowicie słusznie jawią się nam jako przeciwstawne: nadzieja i śmierć. Nadzieja odsyła nas w przyszłość, otwiera perspektywę jakiegoś „dalej”. Śmierć natomiast jest doświadczeniem końca. Tak mówił o tym ks. Józef Tischner: „Zachodzi głęboki związek między drogą nadzieją. Kiedy człowiek ma nadzieję, powstaje droga. Kiedy człowiek traci nadzieję, nie ma drogi. Kiedy człowiek traci nadzieję, wtedy ziemia pod nogami zamienia mu się w grób.

CZYTAJ DALEJ

Maląg: wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy kontrolę trzeźwości pracowników

2022-06-29 09:33

[ TEMATY ]

prawo

Andrey Cherkasov/fotolia.com

W Kodeksie pracy wprowadzamy rozwiązanie, które umożliwi pracodawcy zbadanie, czy pracownik jest trzeźwy, czy po spożyciu alkoholu lub innych środków – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS w środę w Programie I Polskiego Radia przypomniała, że ubiegłym tygodniu w Sejmie przeprowadzono pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu pracy, w którym zaproponowano uregulowanie zasad pracy zdalnej. Wskazała, że w tym samym projekcie znalazły się też zapisy dające podstawy dla pracodawców do wprowadzenia i przeprowadzania prewencyjnej kontroli trzeźwości pracowników.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję