Reklama

Niedziela Podlaska

Bliźniacze klasztory: Węgrów i Rawa Ruska

W Rawie Ruskiej odbyła się konferencja oraz otwarto wystawę pt. Zabytkowe kościoły Archidiecezji Lwowskiej przygotowaną przez węgrowską parafię.

Niedziela podlaska 46/2021, str. VI

[ TEMATY ]

wystawa

Konferencja naukowa

Marek Sobisz

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

W konferencji wzięli udział przedstawiciele obu krajów

Wydarzenia w obwodzie lwowskim miały miejsce 28 października w ramach projektu realizowanego przez parafię św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie dofinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP z programu „Dyplomacja publiczna 2021”. Patronat udzieliła Kuria Archidiecezji Lwowskiej RCC na Ukrainie. Otwarcie wystawy poprzedziła konferencja poświęcona współpracy polsko-ukraińskiej w ramach projektu „Bliźniacze klasztory: Węgrów (Polska) – Rawa Ruska (Ukraina)”. W konferencji wzięli udział przedstawiciele różnych struktur zaangażowanych w realizację prac konserwatorskich, a także duchowieństwo i urzędnicy państwowi obu krajów, w tym ks. Romuald Kosk, proboszcz parafii poklasztornej w Węgrowie.

Arcybiskup Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, wraz z dyrektorem Caritas Spes Archidiecezji Lwowskiej ks. Wiesławem Doroszem, mówili o historii pozyskania i idei utworzenia w dawnym klasztorze w Rawie Ruskiej rodzinnego domu dziecka. Dołożyli starań, od czasu powrotu kompleksu klasztornego w Rawie Ruskiej, aby to miejsce było domem dla rodzin, które adoptowały dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej. Tym samym w murach dawnego klasztoru po zakończonym remoncie zacznie funkcjonować rodzinny sierociniec.

Po wprowadzeniu przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego oraz ks. Wiesława Dorosza, głos zabrał Wołodymyr Łys, szef Służby Dziecięcej Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej, który mówił o współpracy w tym zakresie między państwem a Kościołem. Wyraził wdzięczność, że Caritas Archidiecezji Lwowskiej angażował się już wcześniej w ten społeczny projekt i z powodzeniem go kontynuuje, czego przykładem jest miasteczko rodzinnych domów dziecka we wsi Pinkut. Kolejny prelegent Roman Kuz, szef Avtentik LLC, opowiedział słuchaczom o złożoności zadań stojących przed konserwatorami i budowniczymi w zakresie wykonywanych prac oraz planach na najbliższą przyszłość. Kolejnymi prelegentami byli goście z Polski, Marek Soszyński oraz Marek Sobisz, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami i pomysłami na rozwój bliźniaczych klasztorów jako ośrodków kulturalnych i turystycznych. Marek Sobisz zaprezentował także wirtualny Szlak Klasztorów Poreformackich przebiegający między Węgrowem a Rawą Ruską, z czego dwa znajdują się na terenie dzisiejszej diecezji drohiczyńskiej: w Boćkach oraz w Węgrowie.

Reklama

Burmistrz Rawy Ruskiej obiecał również przyłączyć się i pomóc wszystkim w wysiłkach gminy, aby jak najszybciej zapewnić dach nad głową czterem rodzinom oczekującym na dom.

Na zakończenie głos zabrała Eliza Dzwonkiewicz, konsul generalna RP we Lwowie, która wyraziła wdzięczność i wsparcie dla tego transgranicznego projektu bliźniaczych klasztorów oraz idei stworzenia rodzinnego domu dziecka. Zespół klasztorny ojców reformatów znajduje się w pobliżu przejścia granicznego, co ma także wielowątkowe i ważne znaczenie.

Po konferencji zebrani obejrzeli wystawę przygotowaną przez parafię rzymskokatolicką św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy w Węgrowie oraz przeszli po kompleksie klasztornym zobaczyć jak postępują prace wewnętrzne w ramach rewitalizacji dawnego klasztoru ojców reformatów w Rawie Ruskiej.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

20 lat po beatyfikacji

Niedziela przemyska 13/2022, str. VI

[ TEMATY ]

Konferencja naukowa

Ks. Maciej Flader

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

Konferencja miała miejsce w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu

W WSD w Przemyślu odbyła się sesja naukowa poświęcona bł. ks. Janowi Balickiemu. W tym roku mija 20 lat od jego beatyfikacji dokonanej przez Jana Pawła II na krakowskich Błoniach.

Wspólnota Wyższego Seminarium Duchownego jest szczególnym kustoszem pamięci o błogosławionym kapłanie. Tutaj znajduje się pokój ks. Balickiego – swoista izba pamięci, zawierająca pamiątki i przedmioty, którymi posługiwał się kapłan. Tutaj też przechowywane są najcenniejsze źródła mówiące o jego życiu, działalności i spuściźnie pisarskiej. Dlatego też to właśnie w tym środowisku zrodził się pomysł sesji naukowej poświęconej byłemu rektorowi przemyskiego seminarium. Pomysłodawcą wydarzenia był metropolita przemyski abp Adam Szal, któremu szczególnie zależy na pamięci i żywym kulcie bł. ks. Jana Balickiego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Kongres Prymasa Stefana Wyszyńskiego

2022-06-28 16:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

Jasna Góra/Facebook

Kongres Prymasa Stefana Wyszyńskiego zorganizowany przez Fundację Caecilianum odbył się dziś na Jasnej Górze. Fundacja skupia osoby społecznie zaangażowane w duchowe przygotowania najpierw do beatyfikacji, a teraz do kanonizacji kard. Wyszyńskiego. Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

W homilii abp Depo podkreślił, że beatyfikacja i kanonizacja są dla nas wezwaniem, by kontynuować drogę wiary i szczególnego zawierzenia Bogu przez pośrednictwo Maryi, błogosławionych i świętych.

CZYTAJ DALEJ

Święci od grzybów? Piotr i Paweł, jakich mniej znamy

2022-06-29 11:07

[ TEMATY ]

Św. Piotr i Paweł

Episkopat news

Wykazy hagiograficzne wymieniają pod imieniem Piotr: 91 świętych i 31 błogosławionych, pod imieniem Paweł: 56 świętych i 20 błogosławionych. Ku czci Apostołów św. Piotra i św. Pawła wystawiono w Polsce ponad 300 kościołów. Dlaczego ich święto obchodzimy 29 czerwca? Kiedy pierwszy raz się spotkali? Co mają wspólnego z grzybami? Oto 10 ciekawostek o Świętych Apostołach.

29 czerwca Kościół powszechny obchodzi uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Jeden z nich został nazwany przez Jezusa „Opoką”, drugi zaś powołany na „Apostoła Narodów”. Zarówno jeden, jak i drugi ponieśli śmierć męczeńską w Rzymie, podczas prześladowania chrześcijan przez cesarza Nerona. W Rzymie, przed watykańską bazyliką znajdują się ich dwa posągi. Św. Piotr trzyma w rękach klucze, św. Paweł - miecz. Tradycja chrześcijańska wspomina, że byli zupełnie różni, ale łączyło ich jedno – miłość do Chrystusa i Jego Ewangelii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję