Reklama

Kościół

Pomoc na wagę złota

Blacha, kartony, koce i szmaty – to budulec, z którego powstają domy w beduińskiej wiosce na północy Strefy Gazy. Ludzie tu chorują, głodują, w zimie cierpią z powodu dotkliwego chłodu, latem ze spiekoty, a w deszczowe dni toną w błocie. W takich warunkach każda pomoc jest na wagę złota, a przychodzi z nią m.in. Caritas Polska.

Niedziela Ogólnopolska 46/2021, str. 62-63

[ TEMATY ]

Caritas

Archiwum Caritas Polska

Fatma Al-Sawarka, jej mąż i dwie córki żyją w jednym z domów-szałasów, jakich wiele powstało w Strefie Gazy. Mąż Fatmy i jedna z córek są chorzy – dziewczynka ma porażenie mózgowe. Nieumeblowana izba to jedyne pomieszczenie ich domostwa, które ma cztery murowane ściany. Pozostałe – prymitywna kuchnia i prowizoryczna łazienka – zostały dobudowane z tego, co akurat było pod ręką. A była głównie blacha.

– Upał jest nie do zniesienia. Aby ochłodzić najmłodszą córkę, robię jej zimne kompresy i chłodzę ją wodą praktycznie cały czas – opowiada Fatma. Latem jest naprawdę fatalnie, ale jeszcze gorzej jest zimą, kiedy wciąż pada.

– Blacha, która pokrywa nasz dom, jest dziurawa, wszędzie przecieka. Lekarze mówią mi, że dzieci potrzebują bezpiecznego schronienia z odpowiednim poziomem wilgoci. Jak mogę im zapewnić takie miejsce... – załamuje ręce kobieta. – Moim marzeniem jest łazienka, w której mogłabym się czuć bezpiecznie. Nasza to konstrukcja z blachy, taśmy i kawałków plastiku.

Bezradne ofiary kryzysu

Strefa Gazy to jeden z najgęściej zaludnionych obszarów na świecie. Od 2007 r., odkąd rządzi tu organizacja Hamas, trwa blokada regionu nałożona przez Izrael i Egipt. Oba kraje wprowadziły ograniczenia w dostawach towarów oraz przemieszczaniu się mieszkańców Strefy Gazy; tłumaczą to względami bezpieczeństwa. Ponad połowa mieszkańców żyje poniżej granicy ubóstwa, 85% jest zależne od pomocy międzynarodowej.

– Od lat ten obszar jest areną starć między Izraelem a ugrupowaniami palestyńskimi, ofiarami tego konfliktu są jednak zwykli mieszkańcy Gazy. Dostęp do leków, żywności i innych produktów jest bardzo ograniczony. Usługi takie jak ochrona zdrowia czy edukacja mogą funkcjonować tylko dzięki wsparciu organizacji międzynarodowych. Brakuje prądu i paliwa, w całym kraju są problemy z dostępem do wody pitnej – wylicza Katarzyna Matej z Caritas Polska.

Pomagają polskie rodziny

– Chciałabym żyć jak inni ludzie, którzy mają dom, są bezpieczni i szczęśliwi. Nasze ubrania są wciąż w torbach, bo nie mamy gdzie ich schować – opowiada Fatma, pokazując, w jakich warunkach mieszka.

Reklama

Z uwagi na ogromne potrzeby humanitarne w regionie z początkiem bieżącego roku Caritas Polska włączyła 100 palestyńskich rodzin do swojego największego zagranicznego programu pomocowego pn. Rodzina Rodzinie. – W Strefie Gazy program jest realizowany we współpracy z naszym lokalnym partnerem – Caritas Jerozolima. W jego ramach rodziny otrzymują comiesięczne wsparcie finansowe, które mogą przeznaczyć na wybrany przez siebie cel, np. zakup żywności, odzieży, edukację – wyjaśnia Sylwia Hazboun, koordynatorka programu.

Ostatnia nadzieja

Dla Fatmy udział w programie oznacza możliwość udzielenia pomocy córce cierpiącej na porażenie mózgowe. – Mogę opłacić koszty jej miesięcznej rehabilitacji – mówi kobieta. Program jest finansowany z wpłat płynących od ofiarodawców.

– Dziękujemy za każdą wpłatę i zapraszamy do przyłączenia się do programu. Może to zrobić każdy, wypełniając deklarację na stronie internetowej: rodzinarodzinie.caritas.pl . Takich potrzebujących jak Fatma i jej rodzina są tysiące. Nasza pomoc to dla nich często ostatnia nadzieja – apeluje Sylwia Hazboun.

Jak pomóc?

• Obejmując wsparciem konkretną rodzinę za pośrednictwem strony: rodzinarodzinie.caritas.pl ;

• Wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytułem: Rodzina Rodzinie);

• Wysyłając SMS o treści RODZINA pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

Za treść artykułu odpowiada wyłącznie Caritas Polska.

2021-11-09 08:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezenty z nieba

Ponad setka najmłodszych podopiecznych Caritas Archidiecezji Lubelskiej już po raz trzeci otrzymała wymarzone upominki od św. Mikołaja

Blisko 20 wolontariuszy od października spotykało się w każdy weekend z podopiecznymi Caritas, aby dowiedzieć się – za pomocą wspólnego pisania listów do św. Mikołaja – o czym dzieci marzą. Wymyślona przez wolontariuszkę Dominikę Łukaszczuk akcja „Prezenty z Nieba” nie udałaby się, gdyby nie była połączona z Balem Wolontariusza. W charytatywnej zabawie andrzejkowej, zorganizowanej przez lubelską Caritas, w tym roku wzięło udział blisko 800 osób. – Podczas balu uczestnicy kupują cegiełki, a tym samym przekazują środki finansowe na zakup wymarzonych prezentów. Te dwie akcje są ze sobą ściśle połączone i jedna bez drugiej nie może się odbyć. Właśnie dzięki zabawie pozyskujemy główne fundusze na zakup prezentów dla dzieci – wyjaśnia Joanna Skólimowska, koordynator wolontariatu Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

CZYTAJ DALEJ

Kołobrzeg: półtora tysiąca ministrantów w kołobrzeskiej bazylice

2022-06-28 14:07

[ TEMATY ]

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

Półtora tysiąca ministrantów z całej Polski biorących udział w XVII Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w piłce nożnej uczestniczyło 28 czerwca we Mszy św. w kołobrzeskiej bazylice pod przewodnictwem ordynariusza diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej bp. Edwarda Dajczaka.

Ordynariusz powiedział, że dzisiaj mija dokładnie 50 lat od momentu gdy zaistniała diecezja koszalińsko – kołobrzeska. – Jesteśmy w miejscu gdzie w roku tysięcznym była diecezja kołobrzeska, tu się zaczęła historia chrześcijaństwa w tej części Polski. Potem długo jej nie było i dopiero odrodziła się po wojnie. Bp Dajczak powiedział, że świątynia była prawie całkowicie zniszczona, Msze św. odprawiane były tylko w prezbiterium. W pozostałej części kościoła zorganizowano muzeum wojskowe - przypominał duchowny.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Msza św. z okazji uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła

2022-06-29 12:00

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

„Synod, który przeżywamy, wzywa nas, abyśmy stali się Kościołem, który powstaje, nie zamyka się w sobie, potrafi spojrzeć szerzej, wydostać z własnych więzień, aby wyjść na spotkanie światu” – powiedział Franciszek podczas Mszy św. w bazylice watykańskiej w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Podczas Eucharystii papież poświęcił paliusze dla 44 nowych arcybiskupów-metropolitów. Wśród nich był Polak, abp Józef Guzdek, metropolita białostocki, a także białoruski hierarcha o polskich korzeniach abp Józef Staniewski, któremu papież powierzył kierowanie archidiecezją mińsko-mohylewską. Mszy św. przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kard. Giovanni Battista Re.

Na początku Mszy św. kardynał James Michael Harvey w zastępstwie kardynała-protodiakona przedstawił papieżowi nowych arcybiskupów-metropolitów, którzy proszą o wręczenie im paliuszy. Są one znakiem władzy, jaką każdy metropolita pozostający w jedności z Kościołem Rzymskim, sprawuje w swoim Kościele lokalnym. Paliusze te nałożą im następnie nuncjusze apostolscy w poszczególnych Kościołach metropolitalnych. Przysięgę wierności Ojcu Świętemu i jego następcom złożył w imieniu nowych metropolitów arcybiskup białostocki, Józef Guzdek. Następnie papież poświęcił paliusze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję