Reklama

Kościół

Czy wiecie, czym jest Scala Regia?

...częścią oficjalnego wejścia do Watykanu są Schody Królewskie (Scala Regia)? Te imponujące schody, znajdujące się za Spiżową Bramą, prowadzą do Sali Królewskiej, która stanowi przedsionek do Kaplicy Sykstyńskiej. Sala pierwotnie służyła do podejmowania książąt i królewskich ambasadorów, do czego nawiązuje jej nazwa, jak również nazwa schodów, którymi oficjele zmierzali na papieskie audiencje.

Schody Królewskie powstały za sprawą renesansowego architekta Antonia da Sangalla pod koniec XVI stulecia, ale to Giovanni Lorenzo Bernini w latach 1663-66 nadał im obecny majestatyczny kształt. Miejsce, w którym znajdują się schody, wystawiło na próbę kunszt architektów. To wąski pas przestrzeni wciśnięty między nieregularne i zbiegające się ściany bazyliki oraz Pałacu Watykańskiego. Bernini, jako nieodrodne dziecko swojej epoki, w zwężającej się przestrzeni zastosował typowe dla baroku sztuczki optyczne. Dzięki starannie przemyślanemu rozstawieniu kolumn schody wydają się szersze i dłuższe. Całość została nakryta efektownym kolebkowym sklepieniem.

U podstawy schodów Bernini umieścił posąg swojego autorstwa, przedstawiający cesarza Konstantyna, który siedzi na rumaku. W 1725 r. po drugiej stronie atrium stanął konny posąg Karola Wielkiego dłuta Agostino Cornacchiniego, będący swego rodzaju artystycznym lustrzanym odbiciem posągu Berniniego.

Scala Regia stale są pilnowane przez gwardzistów szwajcarskich.

2021-11-09 08:59

Ocena: +7 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sposób bycia braćmi

Niedziela Ogólnopolska 25/2018, str. 18-19

[ TEMATY ]

św. Paweł

św. Piotr

święci

wikipedia.org

El Greco, „Święci Piotr i Paweł” (XVI wiek)

El Greco,
„Święci Piotr i Paweł”
(XVI wiek)

Bardzo się różnili. Jeden pochodził z Betsaidy, niewielkiej miejscowości nad jeziorem Genezaret, o której mało kto wówczas słyszał. Drugi urodził się w Tarsie, szeroko wtedy znanej metropolii, zamieszkiwanej przez kilkaset tysięcy ludzi. Jeden był galilejskim rybakiem, drugi starannie wykształconym faryzeuszem i posiadaczem rzymskiego obywatelstwa. Jeden był uczniem i apostołem Jezusa, drugi nie tylko nie należał do grona Dwunastu, ale nawet nie znalazł się w bardzo szeroko rozumianej grupie słuchaczy Chrystusa.

Zaczątek wiary

CZYTAJ DALEJ

Chłopak z wielkim krzyżem znów wyruszył w Polskę

2022-06-27 13:31

[ TEMATY ]

Cudowny Medalik

#świadectwo

Materiał prasowy

Doskonale pamiętamy słynną pielgrzymkę 27-letniego Michała, który w 2020 r. przeszedł Polskę wzdłuż i wszerz, czyniąc tym samym na niej znak krzyża. Modlił się w ten sposób o nawrócenie narodu. W tym roku Michał pielgrzymuje z równie imponującym przesłaniem.

Cel pielgrzymowania związany jest z Cudownym Medalikiem.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: szczególna modlitwa za papieża i Kościół

2022-06-29 11:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Modlitwa za Kościół i w szczególny sposób za papieża Franciszka trwa też dziś na Jasnej Górze. Sanktuarium stale jest w duchowej łączności z Ojcem Świętym. Tu każdego dnia, od 1958 r., sprawowana jest w Kaplicy Matki Bożej przed wizerunkiem „Madonna di Papa”, Msza św. za Piotra naszych czasów, teraz o godz.18.30.

Matka Boża Jasnogórska, nazywana jest „Madonna di Papa” i to nie tylko ze względu na papieża z Polski, który rozsławił na świecie kult Jasnogórskiej Bogurodzicy. W 1979 r. Jan Paweł II powiedział do paulinów w Watykanie, że „on tutaj Jasnej Góry nie przeniósł, ale ją tu zastał”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję