Reklama

Niedziela Lubelska

Jedynemu Bogu

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

Niedziela lubelska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

inauguracja roku akademickiego

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.

Podczas uroczystości w poczet studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zostało włączonych 12 alumnów rozpoczynających studia teologiczne i wchodzących na drogę rozeznawania powołania do kapłaństwa. Klerycy złożyli ślubowanie, a immatrykulacji dokonał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL. Zwracając się do studentów, podkreślił potrzebę rzetelnego zgłębiania wiedzy, aby budować chrześcijańskie widzenie świata i człowieka przez pryzmat Ewangelii.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, publicystka i autorka obszernej biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym zręczność pasterskiej i politycznej działalności Prymasa Tysiąclecia w czasach PRL. Szczególnie podkreśliła wpływ kard. Wyszyńskiego na odradzanie się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzeniami przypominającymi Polakom tożsamość narodową były inicjowane przez prymasa obchody 1000-lecia Chrztu Polski oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po całym kraju. Zdaniem Czaczkowskiej, te wydarzenia przygotowały grunt pod powstanie „Solidarności” w 1980 r.

Reklama

Do osoby i dzieła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nawiązał również abp Stanisław Budzik, który przypomniał o jego trosce o lubelskie seminarium. Błogosławiony Stefan Wyszyński jako biskup lubelski w 1946 r. przyczynił się do odzyskania części straconego w 1939 r. gmachu na potrzeby seminarium, a ostatnią czynnością posługi pasterskiej w Lublinie było udzielenie święceń diakonatu 30 stycznia 1949 r. Dzień później bp Wyszyński opuścił Lublin i udał się do Gniezna.

Uroczystość w MSD zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i odśpiewaniem akademickiego hymnu Gaudeamus igitur przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. W bieżącym roku akademickim formację w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło ponad 50 alumnów, a w wykładach uczestniczy niemal stu kleryków ze znajdujących się na terenie Lublina seminariów diecezjalnych i zakonnych.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

UKSW uroczyście zainaugurował nowy rok akademicki

[ TEMATY ]

UKSW

inauguracja roku akademickiego

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Tylko poszukując prawdy i chcąc ją odnaleźć będziemy w stanie budować przyszłość i wspierać człowieka w jego integralnym rozwoju – powiedział podczas inauguracji roku akademickiego ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, rektor Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego.

W inauguracji uczestniczyli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, rektorzy uczelni z całej Polski oraz kard. Kazimierz Nycz, Wielki Kanclerz UKSW i biskupi.

CZYTAJ DALEJ

Premier: od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona

2022-09-24 21:21

[ TEMATY ]

gospodarka

premier

PAP/Wojtek Jargiło

Od 1 stycznia cena energii elektrycznej w Polsce będzie zamrożona. Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji - oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu we wpisie na Facebooku zapewnił, że ceny energii zostaną zamrożone w przyszłym roku "wbrew planom spółek energetycznych". "Nie będzie podwyżek do zużycia w wysokości 2000 kilowatogodzin rocznie – a więc dla ogromnej większości polskich rodzin, zwłaszcza na prowincji. W obliczu światowego kryzysu energetycznego wdrożyliśmy kolejną Tarczę Solidarnościową. To konkretne rozwiązania i namacalna pomoc. Właśnie na niej opieramy naszą wiarygodność" - napisał premier.

CZYTAJ DALEJ

Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania

2022-09-24 19:44

[ TEMATY ]

Kościół

Viktor Cap 2014/Fotolia.Archiwum J. Komorowskiego olia.com

„Celem Kościoła jest ewangelizacja, misja, w którą wszyscy mamy się zaangażować i do której wszyscy zostaliśmy wezwani. Nie ma być podziału na duchownych, którzy kierują i świeckich, którzy wypełniają zadania” - mówił w sobotę w bazylice w Licheniu bp Radosław Orchowicz.

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył Mszy św. z udziałem ponad tysiąca pielgrzymów - uczestników dnia skupienia Żywego Różańca i Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich z archidiecezji gnieźnieńskiej oraz zorganizowanego w Licheniu IV Kongresu Młodych Konsekrowanych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję