Reklama

Niedziela Lubelska

Jedynemu Bogu

W seminarium duchownym w Lublinie nowy rok akademicki rozpoczęło 52 alumnów.

Niedziela lubelska 45/2021, str. V

[ TEMATY ]

seminarium

Lublin

inauguracja roku akademickiego

Karol Kapica/MSD

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

Pierwszy rok w seminarium rozpoczęło 12 alumnów

W niedzielę, 24 października, w Metropolitalnym Seminarium Duchownym odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022. Wydarzeniu towarzyszyło biskupie wezwanie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego ,,Soli Deo”. Witając zgromadzonych gości, rektor ks. dr hab. Jarosław Marczewski nawiązał do kleryckich lat Prymasa Tysiąclecia. Jak podkreślił, duchowa i intelektualna formacja jest fundamentem przyszłej posługi kapłanów. Alumn Wyszyński zapisał na kartce dziesięć myśli, duchowych wskazówek na drogę podążania za Bogiem, które przez całe kapłańskie życie nosił w brewiarzu. „Mówić mało, żyć bez hałasu, pracować systematycznie, unikać marzycielstwa” – to niektóre z zapisanych rad, które konsekwentnie realizował.

Podczas uroczystości w poczet studentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II zostało włączonych 12 alumnów rozpoczynających studia teologiczne i wchodzących na drogę rozeznawania powołania do kapłaństwa. Klerycy złożyli ślubowanie, a immatrykulacji dokonał ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL. Zwracając się do studentów, podkreślił potrzebę rzetelnego zgłębiania wiedzy, aby budować chrześcijańskie widzenie świata i człowieka przez pryzmat Ewangelii.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr Ewa Czaczkowska, historyk, dziennikarka, publicystka i autorka obszernej biografii kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegentka przybliżyła zgromadzonym zręczność pasterskiej i politycznej działalności Prymasa Tysiąclecia w czasach PRL. Szczególnie podkreśliła wpływ kard. Wyszyńskiego na odradzanie się w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wydarzeniami przypominającymi Polakom tożsamość narodową były inicjowane przez prymasa obchody 1000-lecia Chrztu Polski oraz peregrynacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej po całym kraju. Zdaniem Czaczkowskiej, te wydarzenia przygotowały grunt pod powstanie „Solidarności” w 1980 r.

Reklama

Do osoby i dzieła bł. kard. Stefana Wyszyńskiego nawiązał również abp Stanisław Budzik, który przypomniał o jego trosce o lubelskie seminarium. Błogosławiony Stefan Wyszyński jako biskup lubelski w 1946 r. przyczynił się do odzyskania części straconego w 1939 r. gmachu na potrzeby seminarium, a ostatnią czynnością posługi pasterskiej w Lublinie było udzielenie święceń diakonatu 30 stycznia 1949 r. Dzień później bp Wyszyński opuścił Lublin i udał się do Gniezna.

Uroczystość w MSD zakończyła się pasterskim błogosławieństwem i odśpiewaniem akademickiego hymnu Gaudeamus igitur przez chór seminaryjny pod dyrekcją ks. Tomasza Lisieckiego. W bieżącym roku akademickim formację w Metropolitalnym Seminarium Duchownym rozpoczęło ponad 50 alumnów, a w wykładach uczestniczy niemal stu kleryków ze znajdujących się na terenie Lublina seminariów diecezjalnych i zakonnych.

2021-11-03 07:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gaudeamus po raz 30.

Niedziela rzeszowska 42/2022, str. I

[ TEMATY ]

inauguracja roku akademickiego

Kl. Kacper Turek

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Inauguracja roku akademickiego rozpoczęła się w kaplicy seminaryjnej

Tegoroczna inauguracja nowego roku formacyjnego i akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Rzeszowie była szczególna – uroczystość wpisała się w obchody 30. rocznicy powstania diecezji.

Rok akademicki zainaugurowano 27 września br. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba, który również wygłosił homilię. Biskup, zwracając się do kleryków, przypomniał o konieczności naśladowania Jezusa w drodze do zbawienia, co wiąże się z porzuceniem wszystkiego, co przeszkadza w radykalnym realizowaniu powołania.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Sieć modlitewna. Możesz dołączyć

2022-11-30 22:09

[ TEMATY ]

modlitwa

św. Maksymilian

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki o. Kolbego

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki modlą się w celi św. Maksymiliana.

Misjonarki Niepokalanej Ojca Kolbego, które są instytutem świeckim, zachęcają wiernych do włączenia się w inicjatywę pod nazwą „Cela miłości”.

Nazwa projektu nawiązuje do celi – bunkra głodowego w obozie Auschwitz, w której o. Maksymilian Kolbe oddał życie za swoje współbrata, czyniąc to z miłości do bliźniego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję