Zmarł nagle ojciec rodziny, która buduje dom. Pozwolenie na budowę było wydane na niego, a rodzina chce ją kontynuować. Jak przenieść pozwolenie na członków rodziny?
Odpowiedź eksperta
Decyzja o udzieleniu pozwolenia na budowę wydawana jest na rzecz konkretnego adresata. Nie oznacza to jednak, że musi on rozpocząć i zakończyć inwestycję. Istnieje możliwość przeniesienia pozwolenia na budowę na rzecz nowego inwestora na podstawie art. 40 ustawy – Prawo budowlane. O zmianę pozwolenia na budowę może wystąpić inwestor (albo jego pełnomocnik). Jeżeli została zakupiona nieruchomość, na której realizowane są roboty budowlane na podstawie pozwolenia na budowę i zachodzi konieczność zmiany tego pozwolenia – to przed złożeniem wniosku o jego zmianę należy przenieść na siebie decyzję o pozwoleniu na budowę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
W przypadku śmierci inwestora oraz rozwodu małżonków, na rzecz których pozwolenie na budowę zostało wydane, art. 40 Prawa budowlanego nie znajduje zastosowania.
Co do zasady, decyzje administracyjne skierowane do konkretnych osób nie podlegają dziedziczeniu i wygasają z chwilą śmierci adresata. W Prawie budowlanym nie uregulowano przejścia na spadkobierców praw i obowiązków z decyzji o pozwoleniu na budowę wydanej dla spadkodawcy.
Reklama
Brak stosownej regulacji w tym zakresie w Prawie budowlanym powoduje konieczność odpowiedniego odwołania się do zasady postępowania administracyjnego, zgodnie z którą w sprawach dotyczących praw zbywalnych lub dziedzicznych w razie zbycia prawa lub śmierci strony w toku postępowania na miejsce dotychczasowej strony wstępują jej następcy prawni.
W orzecznictwie wskazuje się, że decyzja o pozwoleniu na budowę jest ściśle związana z nieruchomością, a nie z osobą inwestora, oraz ma charakter zbywalny.
Nieruchomość wraz z decyzją o pozwoleniu na budowę po śmierci inwestora stanowią łącznie składnik masy spadkowej. Z tego względu po śmierci inwestora z mocy prawa na spadkobierców przechodzą prawa i obowiązki wynikające z decyzji o pozwoleniu na budowę.
Uprawnienie do kontynuowania realizacji inwestycji mają spadkobiercy, którzy legitymują się prawomocnym postanowieniem sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo aktem poświadczenia dziedziczenia sporządzonym przez notariusza oraz prawomocną i ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę wydaną na zmarłego inwestora.
Nie ma zatem potrzeby wszczynania odrębnego postępowania administracyjnego o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę na spadkobierców, albowiem z mocy prawa nabywają oni prawa i obowiązki wynikające z tej decyzji.