Reklama

Wiara

Przyszłość Kościoła?

Nigdy nie dotrzemy do ludzi, jeśli w nawet najlepszych wydziałach duszpasterskich zostaniemy tylko przy biurkach. Ludzie potrzebują spotkania – na równi, jak brat z bratem – mówi Marcin Zieliński ze skierniewickiej Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katechizm Kościoła Katolickiego potwierdza, że inicjatywa świeckich chrześcijan jest konieczna. Mają oni obowiązek głosić Ewangelię swojemu otoczeniu i docierać tam, gdzie działanie kapłana może być nieskuteczne. Kim są współcześni świeccy ewangelizatorzy i dlaczego świat ich potrzebuje?

Dotyk Boga

– Żeby dobrze zrozumieć moją ówczesną sytuację, trzeba sobie wyobrazić 18-latka ze stanami depresyjnymi, który szuka znieczulenia w religiach Wschodu. Byłem z chrześcijaństwem na bakier. I wtedy właśnie przechodziłem obok kościoła akademickiego, skąd dobiegał dźwięk gitary. Instrumenty zawsze kojarzyły mi się z górami, wycieczkami, zaciekawiony wszedłem więc do środka. Tam ludzie w moim wieku mówili, że Jezus odmienił ich życie. Na koniec rekolekcji zaproponowano modlitwę oddania życia Chrystusowi. Powiedziałem: „Panie Jezu, jeśli to, co oni mówią, jest prawdą i Ty istniejesz, to przyjdź i mi to pokaż” – wspomina Michał Świderski, od wielu lat lider Szkoły Nowej Ewangelizacji w Gliwicach. Mówi o napełnieniu Bożym Duchem, o swojej pierwszej od lat spowiedzi i przemieniającym uczuciu bezwarunkowej miłości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Od tamtej chwili Michał wraz ze wspólnotą zainicjował powstanie trzydziestu wspólnot i szkół nowej ewangelizacji w całej Polsce i za granicą; w SNE powstał program „Młodzi na progu”. Wraz z przyjacielem ks. Arturem Sepiołą Michał prowadzi kanał na YouTubie „Dotyk Boga”, na którym przybliża słowo Boże oraz modli się o uzdrowienie chorych. Podkreśla, że gdyby nie świadectwo studentów z duszpasterstwa akademickiego, być może dziś byłby w zupełnie innym miejscu. Dodaje, że rozpędzonego, błądzącego człowieka nie zatrzymają opowieść o Jezusie czy doskonała znajomość Biblii, ale może się to udać dzięki dotarciu do niego z osobistym doświadczeniem Boga. Konieczne jest pokazanie, że w wyniku spotkania z Chrystusem człowiek naprawdę otrzymuje nowe życie – w wolności, świetle i prawdzie. Od tego momentu jest już krótsza droga do stwierdzenia: „ja chcę tak samo”.

Reklama

Wezwani do głoszenia

– Faktem jest, że do głoszenia Ewangelii potrzebujemy dojrzałych i uformowanych ludzi, ale to nie jest tak, że każdy, kto chce opowiedzieć o Chrystusie, musi najpierw załatwiać specjalne papiery – mówi Marcin Zieliński, lider charyzmatycznej wspólnoty. – Jesteśmy wezwani do głoszenia Ewangelii na mocy chrztu i bierzmowania – przypomina i dodaje, że przesłania Soboru Watykańskiego II dotyczące apostolstwa świeckich miały charakter proroczy: – Rozejrzyjmy się, to wszystko się teraz dzieje. Świeccy coraz częściej głoszą Ewangelię. Warto zobaczyć w tym szansę, a nie zagrożenie.

Zieliński swoją posługę kieruje szczególnie do osób ochrzczonych, ale nie praktykujących wiary. Wskazuje na potrzebę tworzenia przestrzeni duchowej dla ludzi bez względu na stopień ich zaangażowania religijnego. – Najgłębiej w moim sercu leży pragnienie docierania do osób, których nie ma dzisiaj w Kościele. Organizujemy np. mnóstwo nabożeństw ewangelizacyjnych z modlitwą o uzdrowienie, bo widzimy, że one przyciągają tych, którzy normalnie nie weszliby do świątyni, i wielu z nich zostaje potem w Kościele – wyjaśnia Marcin. – Ewangelia wymaga od nas porzucenia własnego komfortu i podjęcia ryzyka, które zawsze kosztuje – dodaje.

Również organizowane przez Michała Świderskiego modlitwy o uzdrowienie przyciągają setki, a nieraz tysiące osób. – Jeśli starsza pani przyszła do kościoła o kulach, a wychodzi bez ich pomocy, to w tym momencie osoby wątpiące muszą się z tym faktem skonfrontować. Zdecydować, czy chcą pozostać widzem i krytykiem, czy przyjąć łaskę wiary – tłumaczy Michał. Celem świeckich głoszących słowo Boże i prowadzących nabożeństwa o uzdrowienie jest doprowadzenie zgromadzonych w kościele ludzi do Chrystusa – przesunięcie celownika z daru uzdrowienia na Dawcę.

Reklama

Dlaczego świeccy?

– Kluczem jest to, że świecki może dojść tam, gdzie kapłan miałby trudność dotrzeć – mówi Krzysztof Demczuk, lider Wspólnoty Metanoia z Jaworzna. Opowiada: – Patryk, mój przyjaciel i współprowadzący wspólnotę, kiedyś był na granicy samobójstwa. Spotkałem go na studiach, zacząłem mu mówić o Ewangelii. Jego życie całkowicie się zmieniło. Potem zaprosił mnie do swojego środowiska – studentów, subkultury. Spotykaliśmy się tam kilka lat i mówiliśmy o Bogu. Przez ten czas nawróciło się ponad dwadzieścia osób. Z niektórymi z nich prowadzimy dziś Metanoię.

– Wielokrotnie pytałem Boga: „dlaczego ja?”. Przecież jest wielu wspaniałych ludzi, którzy poświęcają znacznie więcej czasu na modlitwę, np. zakonników – wyznaje Michał Świderski. – Pan Bóg wybrał jednak mnie i odpowiedział na moje powracające wciąż pytanie m.in. przez historię 4-letniego chłopca, który już w tak młodym wieku był negatywnie nastawiony do kapłanów – wyjaśnia twórca „Dotyku Boga”.

Michał opowiada, że Piotruś umierał na białaczkę. Po chemioterapii został odesłany do domu bez rokowań. Jego mama, radiolog, rozumiejąc, że oznacza to po prostu czekanie na śmierć, poprosiła charyzmatyka o modlitwę za umierającego syna. – Sam miałem dziecko w tym wieku, modliłem się więc za niego jak za własnego syna. Najpierw zapytałem chłopca, czy chce, aby Pan Jezus go uzdrowił. Przyjechałem mu powiedzieć, że choroba nie jest od Boga. I to, co usłyszałem, zszokowało mnie: Piotruś powiedział, że gniewa się na Jezusa, bo osoby duchowne w szpitalu mówiły, że nowotwór zesłał Bóg. W tej chwili zrozumiałem, dlaczego posługa osób świeckich jest konieczna. Ktoś może się zamykać na dar uzdrowienia, bo ma np. złe doświadczenia z kapłanami – zaznacza Świderski. – W imię Jezusa nakazałem, by wszystkie komórki rakowe w organizmie chłopca umarły. Lekarze podczas późniejszego badania potwierdzili, że wyglądało to tak, jakby ktoś laserem wypalił ogniska rakowe. To było fenomenalne doświadczenie – wspomina Michał.

Reklama

– W pewnym momencie musimy poczuć odpowiedzialność za nasz Kościół – mówi Krzysztof Demczuk. – Nie bądźmy tylko biorcami treści, konsumentami, którzy chwytają, co trzeba, i wychodzą – apeluje i dodaje: – Przez sakrament bierzmowania biskup posyła nas w świat, by głosić, uzdrawiać i umacniać innych. Ewangelizator tłumaczy, że królewskie kapłaństwo wszystkich ochrzczonych jest właśnie pierwotnym kapłaństwem. To z niego wynika to urzędowe, istniejące dla posługi np. sakramentalnej.

Prowadzący Metanoię w Jaworznie przywołuje słowa teologa José H. Prado Floresa, który uczy ewangelizować osoby ochrzczone: – José powiedział: „Jeśli nie spotkałeś osobiście Jezusa, to proszę, zrób mi przysługę i nie mów o Nim”. Innymi słowy – jeśli chcemy głosić Jezusa, musimy mieć to osobiste doświadczenie – świecić światłem jak Jezus, dawać miłość, dobre słowo. Dziś często manifestujemy wiarę przez pokazywanie tego, co nas odróżnia od niewierzących. Mówimy innym, że nie obchodzimy Halloween, nie wspieramy Jurka Owsiaka, nie chodzimy na protesty proaborcyjne. A żeby zainspirować zmianę w życiu drugiego człowieka, należy pokazać coś innego. Bywałem na spotkaniach ewangelizacyjnych w więzieniach i nie radziłem osadzonym: „powinniście iść do spowiedzi, tutaj są rozpisane zasady”. Mówiłem natomiast, jak Pan z dnia na dzień uzdrowił mnie z uzależnienia od narkotyków. Odstawiłem substancje i to była skandaliczna miłość. Jezus przyszedł z wielką siłą do mojego życia. Chodzi zatem nie o techniki, obmyślanie strategii, co i jak mówić, ale o szczere wyznanie tego, jak Bóg zmienia nasze życie. Ewangelia stanie się mocą dla każdego, kto uwierzy... – kończy swoją wypowiedź współtwórca Metanoi.

Marcin Zieliński lider Wspólnoty Uwielbienia „Głos Pana”, która działa w parafii Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach, student teologii

Michał Świderski lider Szkoły Nowej Ewangelizacji Jezusa Zmartwychwstałego w Gliwicach, ewangelizator i przedsiębiorca

Krzysztof Demczuk lider Wspólnoty Metanoia z Jaworzna, psychoterapeuta, trener

2021-10-12 12:22

Ocena: +8 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Korea Płn. stawia na prowokacje, katolicy modlą się pokój

[ TEMATY ]

modlitwa

Korea Północna

Karol Porwich/Niedziela

Koreańscy katolicy już po raz 1400. modlili się wczoraj wieczorem o pokój i pojednanie. Robią tak co tydzień od 1995 r. W Seulu wierni gromadzą się na Eucharystii w stołecznej katedrze, a następnie razem odmawiają modlitwę św. Franciszka o pokój. Przypuszcza się, że we wspólną modlitwę włączają się też duchowo wierni z Korei Północnej.

Tradycję cotygodniowej modlitwy o pokój zainicjował w 1995 r. kard. Stephen Kim, ówczesny arcybiskup Seulu i administrator apostolski Pjongjangu. Tradycja ta jest kontynuowana od 29 lat w każdy wtorek o godz. 19, z krótką przerwą spowodowaną przez pandemię.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11

[ TEMATY ]

Putin

COMECE

Ks. Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

W swoim wystąpieniu ks. Halík zauważył, że na europejskim kontynentalnym zgromadzeniu synodalnym w Pradze w lutym 2023 roku stało się oczywiste, że Kościoły w niektórych krajach postkomunistycznych nie przyjęły jeszcze wystarczająco Vaticanum II. Wyjaśnił, że gdy odbywał się Sobór Watykański II, katolicy w tych krajach z powodu ideologicznej cenzury nie mieli lub mieli minimalny dostęp do literatury teologicznej, która uformowała intelektualne zaplecze soboru. A bez znajomości tego intelektualnego kontekstu niemożliwe było zrozumienie właściwego znaczenia soboru. Dlatego posoborowa odnowa Kościoła w tych krajach była przeważnie bardzo powierzchowna, ograniczając się praktycznie do liturgii, podczas gdy dalszych zmian wymagała mentalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję