Uroczystość poświęcenia pomnika nagrobnego Michała Demideckiego-Demidowicza, ochotnika w wojnie polsko-bolszewickiej, zainaugurowała 5 września Msza św. pod przewodnictwem bp. Piotra Sawczuka w kościele parafialnym w Zembrowie.
Aktualne przesłanie
Pasterz diecezji przybliżył w homilii sylwetkę harcerza, który urodził się w Mińsku, dzisiejszej stolicy Białorusi, w głęboko patriotycznej, polskiej rodzinie. Siedemnastolatek wstąpił do 201. ochotniczego Pułku Szwoleżerów i 2 sierpnia 1920 r. został wysłany na front. Po kilkudniowym frontowym życiu wziął udział w walkach osłonowych i w szarży konnej pod Zembrowem. Polski pułk został w pewnym momencie otoczony przez Rosjan, a szarża była próbą wydostania się z okrążenia. Ofiarą walki po stronie polskiej okazał się Michał, który ciężko ranny w brzuch, po paru godzinach cierpień zmarł. Jak pokreślił bp Sawczuk, pamięć o nim pozostała jednak żywa.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Ksiądz kan. dr Piotr Arbaszewski, proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Zembrowie, przywołał słowa Prymasa Tysiąclecia: ,,Dla nas po Bogu najważniejsza miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej Ojczyźnie”, według których pragnął żyć Michał Demidecki-Demidowicz, który oddał życie w wojnie z bolszewikami 7 sierpnia 1920 r. pod Zembrowem. Tło historyczne wojny polsko-bolszewickiej na terenie powiatu sokołowskiego zarysował Jacek Odziemczyk, przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego.
Podniosły charakter
Na uroczystości zgromadzili się kapłani na czele z bp. Piotrem Sawczukiem. Obecny był także dr Adam Siwek, dyrektor Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej wraz z zastępcą Joanną Sulej--Piskorz. Nie zabrakło także przedstawicieli powiatu sokołowskiego oraz gminy Sabnie. Swoją obecnością zaszczycili także leśnicy, służby mundurowe, w tym jednostki OSP: Hołowienki, Paderewek, Sterdyń i Ceranów. Licznie zgromadzili się także przedstawiciele ZS nr 1 im. K. K Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim z klasą mundurową oraz szkół podstawowych w Sabniach, Sterdyni, Łazowie i Niecieczy z pocztami sztandarowymi. Nie zabrakło harcerzy, przedstawicieli mediów, wspólnot religijnych oraz licznie zgromadzonych wiernych i gości. Rangę uroczystości podniosła obecność Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego oraz 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego na czele z rtm. kaw. och. Piotrem Szakaczem. Oprawę muzyczną zapewnił chór KOE pod dyrekcją Anety Mroczek.
Po Mszy św. miało miejsce uroczyste przejście na cmentarz parafialny, gdzie został odśpiewany hymn państwowy. Biskup Piotr Sawczuk poświęcił, a następnie razem z dr. Adamem Siwkiem odsłonił pomnik. Przedstawiciele różnych instytucji, urzędów i organizacji złożyli wieńce oraz zapalili znicze. Następnie głos zabrali: dr Adam Siwek z IPN, rtm. Piotr Szakacz, Elżbieta Sadowska, starosta powiatu sokołowskiego oraz Magdalena Sałata, reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie. Duże zainteresowanie wzbudził pokaz szwoleżerów, po którym wszyscy udali się na piknik patriotyczny zorganizowany na terenie plebanii.
Prace remontowo-konserwatorskie nagrobka zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej.