Mszy św. dziękczynnej 12 września przewodniczył ks. Marian Wojcieszak.
Aby życia nie zmarnować
W homilii przypomniał on, że w Mszach św. sprawowanych na Jasnej Górze przez Prymasa Tysiąclecia tłumnie uczestniczyli częstochowianie i pielgrzymi. Wówczas mówili: „Idziemy, aby prymasa posłuchać”. A były to czasy zagubienia, kiedy wszystko robiono, by uczynić świat i Polskę bez Boga. Zachęcał zebranych, aby usłyszeli głos z nieba i pytał: – Czy wierzycie, że jesteście powołani do świętości? Wyjaśnił, że drogą do świętości jest czynienie na co dzień tego, co Bóg nam nakazał. Kaznodzieja przez wstawiennictwo błogosławionych prosił Boga, „abyśmy życia nie zmarnowali, abyśmy w czasach zamętu potrafili stanąć przy Chrystusie, abyśmy nie deptali Bożych przykazań, abyśmy krzyży nie zrzucali, abyśmy nie wołali o świeckość państwa i o wyrzucenie religii ze szkół”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Urzekająca świętość
Reklama
Tego dnia został poświęcony obraz kard. Stefana Wyszyńskiego, autorstwa Jacentego Jańczyka. Ideę tego aktu wyjaśnił ks. Sławomir Wojtysek, proboszcz parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego w Częstochowie: – Obierzmy tych błogosławionych za swoich przewodników. Niech ich orędownictwo będzie szczególne za nami, za naszą ojczyznę. Wspominał spotkania z kard. Stefanem Wyszyńskim na Jasnej Górze i jego błogosławieństwo. – W postaciach nowych błogosławionych najbardziej urzekało mnie jako człowieka, chrześcijanina i kapłana to, że w każdej sytuacji można dążyć do świętości i zostać świętym. Nowi błogosławieni, mimo cierpień i chorób, osiągnęli świętość. Teraz my mamy być świętymi.
O znaczeniu tej uroczystości powiedziała Niedzieli pani Czesława: – Ten, który wierzy, wie, co znaczy beatyfikacja. Dla mnie jest to bardzo ważne. Kardynał Wyszyński był dobrym księdzem, wybitnie dla ludzi, a potem jako prymas, jak przemawiał, to chciało się go słuchać.
W dniu beatyfikacji również w parafii Trójcy Przenajświętszej w Myszkowie został poświęcony obraz Prymasa Tysiąclecia.
Nie tylko na Jasnej Górze
Błogosławiony kard. Stefan Wyszyński jako prymas Polski odwiedził różne miejsca archidiecezji częstochowskiej. W sanktuarium w Wieluniu koronował obraz Matki Bożej Pocieszenia, a w Leśniowie dokonał koronacji figury Matki Bożej Patronki Rodzin. Modlił się również w sanktuarium w Gidlach i w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie, a w katedrze Świętej Rodziny w Częstochowie 9 lipca 1963 r. przewodniczył uroczystościom pogrzebowym bp. Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej. Modlił się też w kościele św. Jakuba w Krzepicach. Natomiast przy częstochowskim kościele św. Zygmunta witał Warszawską Pielgrzymkę Pieszą i wprowadzał ją na Jasną Górę.